Ferhat ÖZTÜRK

Ferhat ÖZTÜRK

MEM'lerin Öğretmenlerin Yerdeğiştirmesinde Keyfi Uygulamaları

MEM'lerin Öğretmenlerin Yerdeğiştirmesinde Keyfi Uygulamaları

Milli Eğitim Bakanlığı, 15.05.2013 tarih ve 980028 sayılı “Yer Değiştirmeler” konulu Bakan İmzalı yazının 2. Maddesi: İlköğretimokullarında görev yapan öğretmenlerdönüştürme sonucunda oluşturulan ve ilişkilendirildikleri ilkokula ya da ortaokula alanları dikkate alınarak öncelikle atanacaklardır. Sınıf öğretmenlerinin önceki sınıflarını okutmaya devam etmeleri sağlanacaktır. Ara sınıflarda sınıf birleştirilmesi yoluyla öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşürülmesine meydan verilmeyecektir.

Bu okullara yapılan atamalar sonrasında yapılacak norm kadro güncellemelerinden sonra öğretmen fazlalığı oluşması durumunda, istekli olan öğretmenlere norm kadro fazlası olarak ayrılma imkânı sağlanacaktır. Bu öğretmenler bulundukları eğitim kuruntunda çalışmaları gereken süre şartı aranmadan il içinde yer değişikliği isteğinde bulunabileceklerdir. Hizmet puanı itibarıyla isteği doğrultusunda il içinde atanamayan bu öğretmenler, öncelikle o eğitim bölgesi içindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara da atanabileceklerdir.

Bu okullarda belirlenen norm kadrodan fazla öğretmen bulunması ve ayrılmaya istekli öğretmen bulunmaması durumunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirmeden sonra hizmet puanı en düşük olan öğretmen/öğretmenler norm kadro fazlası olarak belirlenecektir. Bu öğretmenler öncelikle o eğitim bölgesindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara atanacaklardır.

Dönüşümlerden dolayı yer değiştiren öğretmenlerin kararnameleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine geldi. Ancak İlçe Milli Eğitim Müdürleri veya   oluşturulan norm komisyonları keyfi uygulamalar yapmışlardır. Öğretmenleri keyfi olarak dönüşüm yapılırken ilişkilendirilen okula değil; norm yok diye farklı okullara göndermişlerdir.(Örneğin: A okulu İlkokul; B okulu Ortaokula dönüştürülmüş ve birbirleriyle ilişkilendirilmişken hiç alakası olmayan C okuluna öğretmenlerin normu verilmiştir.)  Oysa ki yukarıdaki yazı çok açık ve nettir.

1.Öncelikle dönüşüm yapılmalı ve okullar birbirleriyle ilişkilendirilmelidir. Ara sınıflarda sınıf birleştirilmesi yapılmamalıdır.(Teklif:Birleştirme sonrası fazlalık olmaması için okul imkanları zorlanmalı ve şube sayısı arttırlmalıdır)

2.Öğretmenlerin tamamı ilişkilendirildikleri okula aktarılmalıdır. (Yazılı emir gereği zorunludur.)

3. Atama sonrası norm kadro güncellemeleri yapılmalı, öğretmen fazlalığı oluşması durumunda istekli öğretmenlere norm kadro fazlası verilmelidir. (Teklif: Bütün öğretmenlere norma ve süreye bakmadan il içi isteğe  başvuru hakkı verilmelidir.)

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu olayı irdelemeli ve bu şekilde çıkan kararnameleri öğretmenin isteğine göre değiştirmelidir.

Ferhat ÖZTÜRK

Kamuajans.com

ÖZEL HABER

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Ferhat ÖZTÜRK Arşivi
SON YAZILAR