Fatih Bircan

Fatih Bircan

Rafadan Tayfa İngilizce Öğreniyor

Rafadan Tayfa İngilizce Öğreniyor

Bu sene ilkokul 3. Sınıfları okutuyordu. Sınıfa girdi. Ders hayat bilgisi, konu uzay ile ilgili. Önce öğrencileri derse hazırlamak için ufak ufak sorular sormaya başladı. O ne? Cevaplar büyük büyük gelmeye başlamıştı. Sorular zorlaştıkça yanıtlarda bir üst seviyeye çıkıyordu. Şaşırdı. Daha önce detaylı bir şekilde bu konuyu anlatmamıştı. Çocuklar nerden öğrendiniz bunları? Öğretmenim Rafadan Tayfa var ya..
Acaba ilkokul dönemlerinde İngilizce öğrenme işinin bir kısmını Rafadan Tayfaya’ mı devretsek? Çocuklar teknoloji ile o kadar ilgililer ki, aynı çizgi filmi hem telefondan, televizyondan ve tabletten aynı anda izlediklerine şahit olabiliyorsunuz. Sadece birkaç bölümde bile o kadar kelime öğrenilebilir ki. Şimdi büyümüş olsa da Pepe’nin daha okula gelmeden çocuklara renkleri, sayıları, hatta tuvalet eğitimini bile verdiğine şahit olduk.
Yıllar önce bir televizyon yapımcısının röportajını okumuştum. Televizyonun izleyicini korumak gibi bir görevi yok diyordu. Ve üzülmüştüm. Peki izleyicisini koruyan yayınlar çoğalsa kim ne diyebilir? Genel ve özel anlamda çok fazla para kaygısı taşımadan ülkemizin kalkınmasına ve ilerlemesine öncülük edecek yayınlar ortaya çıkabilir. Yazıyı bir yandan yazarken bir yandan da bu gelişmelerin zaten var olduğu kulağıma fısıldanıyor gibi. Ama daha güzel ve etkili olması en büyük temennim.
Eğitim sistemimiz müfredat kapsamında prodüksiyon şirketleri ile işbirliği içine girebilir ve hazırlanan içerikler EBA gibi süper sistemler ile sınıflarımıza ulaşabilir. Evet bu anlamda EBA da içerikler mevcut ancak daha da geliştirilebilir. Son yıllarda gelişmeler o kadar hızlı ki birkaç sene sonra eğitimde devasa gelişmeler yaşanacak gibi görünüyor. Dünya’nın ilgi ile izlediği bir e-okul sistemimiz bile mevcut.
Yeni bilgi akışının çok hızlı olduğu bir zaman da yaşıyoruz. Gelişmeler teknoloji olup karşımıza çıkıveriyor. Ancak İngilizce gibi dünya dillerini halletmiş bir ülke başarıdan başarıya koşacak gibi hissediyorum. Dünyanın neresine giderseniz İngilizce anlaşabiliyorsunuz. Ama dil olarak yetersizseniz bırakın anlaşmayı teknolojinin alt yapısın nasıl kavramış olacağız?
Selam ve saygılarımla.
www.fatihbircan.com
Eğitimci yazar, Fatih Bircan

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Fatih Bircan Arşivi
SON YAZILAR