Erhan Ziya SANCAR

Erhan Ziya SANCAR

Yönetici Atayamama Meselesi -3-

Yönetici Atayamama Meselesi -3-

Müdür Beyin yeşil kürkü

Yeni çıktı bu türkü..

Bu aralar en cok söylenen türkü bu yöneticiler arasında..

Meb bürokratları tüm elestirilere rağmen salgının en sıkıntılı dönemini yaşadığımız bugünlerde tartışmalı ve mahkemelik yönetmelikle, yönetici görevlendirme takvimini işletiyor.

Muhtemel küçük bir iptal ile büyük kargaşa çıkacaktır. Yönetmelik eki olan Ek-2 puan hesaplama çizelgesi, adaletten ve uygulanabilir olmaktan çok uzaktır.

Yönetici kadrosu, yönetmeliği kendilerine yapılan büyük bir haksızlık ve operasyon olarak görmektedir.Beddualar 'mebduaya' dönüşmüş durumdadır.

Biz soralım, yetkililer ellerini vicdanlarına koyarak cevaplasınlar;

1- Puan değeri taşıyan her belgeden bir tanesi geçerliyse, neden son dört yıl sınırlaması getirilmiştir?

2- Görevi esnasında, okulunun zor şartları karşısında verdiği mücadelenin, dört yılın sonunda ödüle değil de cezaya dönüştüğü bir düzen ne kadar adaletli olmuştur?

3- Yıllarca emek verdikten sonra, hiçbir çabası ile kapsama alanına girme imkanı bulamayacağı kriterlerle çaresiz bırakılmanın öğrenciye, okula ve eğitim mücadelemize ve yöneticinin kişisel gelişim çabasına ne faydası vardır?

4- Görevi esnasında yürürlükte olmayan ve sonradan getirilen kriterlerle değerlendirilerek sıralanmak, yetersiz bulunmak ve yaptırımlarla karşılaşmak, hangi etik ve bilimsel kurallarla açıklanabilmektedir?

5- Projeci,akademisyen bakış açısıyla mevcut yöneticiler elenmek mi istenmektedir?

6- Sultangazi İlcesi ile Kadıköy İlcesi'ni aynı kriterlerle değerlendirmek ne kadar adildir?

Yanlış bir süreç işletilmektedir. Mantıklı olan uygulama bu sıkıntılı dönemde bu süreci ertelemektir.

Mevcut yöneticilerimizden gelen haklı ve yerinde taleplere kulak verilmeli, emeklerine saygı duyulmalı ve yaşanması muhtemel bir kargaşaya meydan verilmemelidir.

Ya bu yönetmeliği düzeltin ya da mahkeme süreçlerini bekleyin, okullarımızı ve arkadaşlarımızı kargaşanın içine atmayınız.

Milli Eğitimin günahsız 'günah keçileri' olan yöneticilerimizi daha fazla üzmeyelim.

Vesselâm.

Erhan Ziya SANCAR
Eğitimci-Yazar

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Erhan Ziya SANCAR Arşivi
SON YAZILAR