Erhan Ziya SANCAR

Erhan Ziya SANCAR

YA-DA*

YA-DA*

Erasmus Deliliğe Övgü adlı eserinde der ki;
“ Krallar soytarısız bir hiçtir. En kudretli krallar dahi onlarla mesuttur. Aralarından bazıları soytarısı olmadan bir lokma yiyemez, sarayından dışarı bir adım atamaz hatta onsuz bir saat dahi yaşayamaz.
Bu yüzden zilli soytarı külahı taşıyan adam utanç verici biçimde birkaç hayranı bulunan doktorluk kepi taşımaya ruhsatlı vakur adamdan çok daha yukarıda bir mevkidedir. Ama onun cemiyetteki yerinin neden daha yukarılarda olduğu bir sır ya da mucize değildir.
Bilgeler can sıkıcı ne varsa eşeleyip çıkarır, efendilerini usandırırlar; bildiklerinin aksine inat çoğu zaman "gerçeğin tortusunu hassas kulaklara fısıldarlar." Oysa bu efendiler, kendilerinin peşinde oldukları şeyleri soytarılarda bulurlar...

Bilgenin kellesine mal olan, ahmağın diline pelesenk olur; bu da onların büyük neşe kaynağıdır... Bazısı, gariban olduğu halde varlıklı olduğu edasıyla yaşamaktan haz duyar. Kimi parayı gönlünce hızlı çarçur edememekten şikayetçiyken, diğerinin zihni mütemadiyen paraları nasıl istifleyeceği sorusuyla meşguldür..
Bilgelik insana bir mahcubiyet verir. Sefillik içinde mütemadiyen açlıkla boğuşan, küf kokan köhne duvarlar arasında yaşayan, yaşadığı sürece de hor görülen, nefret edilen ve görmezden gelinen bilgeleri görürsünüz her yerde.
Oysa ahmaklar altın içinde yüzer, paranın ve gücün dümeni bunların elindedir. Kısacası: Nerede isterlerse orada en iyi işi yaparlar. Soyluların hoşuna gidecek işler yaparak ya da mücevher düşkünlerinin saraylarında yaşayarak bahtının açılacağına inananların bilgelikle işi olmaz.”
Ben de asırların mesleğini diliyle ve eğilerek beliyle icra eden YA-DA’lar* için bir şiir yazdım..
DALKAVUK
Ayağında potin
İşleri rutin
Kafasında kavuk
Geliyor lavuk.

Menfaati için
Yerlere yatar
Dost ,arkadaş ,vatan
Ne olsa satar.

Bazen tilki olur
Bazen de tavuk
Çıkarına ise
Olur dalkavuk.

'Oğlum Yengen sever'
Sarıver Dürüm
En çok kullandığı
Sayın müdürüm.

Derdi vatan değil
Afili koltuk
Mangalda kül yok ki
Atıyor nutuk.

Makam, mevki, para
Düşmez,hiç dara
Anında dostu satar
Düşürür dara..

Şaşırma Erhan Ziya
Allah büyüktür
Senin imtihanın da
İşte bu yüktür!
Akıllı insan akıllılarla çalışır, yalakalarla değil. Allah tilki ile kümese dalıp tavuklarla yas tutan, düğün evinin tefçisi, ölü evinin yasçısı insan görünümlü mahlukattan uzak eylesin.
AminVesselam!
1-YA-DA* Yalaka -Dalkavuk
Erhan Ziya Sancar Eğitimci-Yazar

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Erhan Ziya SANCAR Arşivi
SON YAZILAR