Erhan Ziya SANCAR

Erhan Ziya SANCAR

Okullar Olmadan Milli Eğitim Mümkün Mü?

Okullar Olmadan Milli Eğitim Mümkün Mü?

Pandemi sürecinde uzaktan eğitim vaz geçilmezimiz oldu. Milli Eğitim Bakanlığı takdir edilecek bir çaba ile hem bu süreci iyi yönetti hem de internet altyapısını güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Öğrencilerimiz ve velilerimizden bizlere gelen soruları derleyerek ve onlara cevap vermeye gayret ederek bugünki köşe yazımı yazdım.1-SINIF GEÇMEDE BİRİNCİ DÖNEM NOTLARI MI GEÇERLİ OLACAK?

Tüm ilk ve ortaöğretim kademelerinde sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak. Öğrencilerin uzaktan eğitim faaliyetlerinde not sistemi olmayacak. 2.dönem not verildiyse bunlar geçersiz olacak.E okul sistemi otomatik olarak 1.döneme göre işlem yapacak.

2-DEVAMSIZLIK NEDENİYLE SINIF GEÇME KONUSUNU AÇAR MISINIZ?

Yurtdışında bulunması, sağlık durumu gibi sebeplerle okula devam edemeyen, bu nedenle de birinci dönem puanı bulunmayan öğrenciler de bir üst sınıfa geçirilecek. Ancak bu öğrencilere velisinin yazılı talebi doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilmesi de sağlanacak. Değerlendirmelerde sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak. Devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacak. Uzaktan eğitim süreci bu değerlendirmenin dışında olacak. Sürekli devamsız öğrenciler de sınıf tekrarına kalacak.3-İLKOKULLARDA VE ORTAOKULLARDA DURUM NEDİR?

İlkokullar ve 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıftaki tüm öğrenciler birinci dönem puanının sınıf geçme puanının altında kalıp kalmadığına bakılmaksızın bir üst sınıfa geçmiş sayılacak. Bu durumda derslerin bir döneme ait puanları yıl sonu puanı olarak sayılacak. Oluşan bu yıl sonu puanı, ağırlıklı puan, yıl sonu başarı puanı ve ortaokul başarı puanı (OBP) hesaplamasında kullanılacak. 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda eğitim öğretim faaliyetlerinin yapıldığı dönemde başarı durumu değerlendirilen öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılacak. Herhangi bir sorumluluk sınavı olmayacak. Ancak ilkokullarda velinin yazılı talebi doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilecek.

4-BAŞARISIZ DERS SAYISINA BAKILACAK MI?

Bakılmayacak .Liselerde de birinci dönem notlarına göre öğrenciler bir üst sınıfa geçebilecek. Yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçmiş olacaklar. 50 puanın altında kalan, zayıf dersi bulunan öğrenciler sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler. Sorumlu olarak üst sınıfa geçmek için başarısız ders sayısına bakılmayacak. Daha sonra sorumluluk sınavlarına girerek bu dersleri verecekler. Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerin sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmelerinde baraj ders ayrımı da olmayacak. Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerin hangi dersten zayıf aldıklarına bakılmayacak. Öğrenciler hangi ders ve sayısı ne olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler.

5-LİSE BİTMEDEN ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANANLAR NE OLACAK?

12'nci sınıf öğrencileri, başarı sağlayamadıkları derslerden sorumluluk sınavlarında başarılı olmaları halinde mezun edilecek. 12'nci sınıflar sorumlu dersleri olsa dahi üniversite sınavına girebilecek. Üniversiteler lise son sınıf öğrencilerinden mezuniyet diploması istemeyecek. Sorumluluk sınavları haziran, eylül ve ocakta olacak. Bu durumda diploma ibrazı bu seneye özgü olarak daha ileri bir tarihe ertelenebilecek..

6-TELAFİ EĞİTİMİNDE NOT VAR MI?

Telafi eğitimleri resmi okullarda 31 Ağustos'ta başlayacak. Özel okullar ise 15 Ağustos'tan sonra kendi takvimlerini oluşturarak telafi eğitime başlayabilecekler. Bu eğitimlerde öğrenciler herhangi bir şekilde notla değerlendirilmeyecek.

7-ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUAN(OBP) NASIL HESAPLANACAK?

12'nci sınıftan mezun olacak öğrencilerin 9, 10 ve 11'inci sınıflara ait yıl sonu başarı puanları ile 12'nci sınıfın birinci dönem puanlarıyla oluşan yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak oluşturulan diploma puanı, OBP (ortaöğretim başarı puanı) hesaplanırken kullanılacak olan lise mezuniyet puanı olarak değerlendirilecek.

8-ÖĞRETMENLER SEMİNER DÖNEMİNDE OKULLARDA OLACAK MI?

Bakan Selçuk’un açıklamalarından anladığımız seminer dönemi okullarda fiilen gerçekleştirilecektir.


9-LGS VE YKS SINAVLARINDA ÖĞRETMENLER RESEN GÖREVLENDİRİLECEK Mİ?

Sınav yönergesi resen görevlendirmeyi esas alsa da bakanlık ve il müdürlükleri resen görevlendirmeye sıcak bakmıyor.Ancak öğretmen ihtiyacı idareyi resen görevlendirmeye yönlendiriyor.

Bundan sonra Milli Eğitimle ilgili zihinleri meşgul eden sorulara bu köşede cevap vermeye devam edeceğiz.

Vesselam!... 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Erhan Ziya SANCAR Arşivi
SON YAZILAR