Çağin Altuğ

Çağin Altuğ

Çok Hızlı Bir Atlet Değilim Zekice Koşuyorum

Çok Hızlı Bir Atlet Değilim Zekice Koşuyorum

Bir şeyi yapmayı aklına koyan insan, verdiği bu kararla engelleri aşarak hedefine ulaşır. Bu engeller çoğu zaman bizi cesaretsizliğe sürükler. Azimle, sabırla ve inançla çok büyük hatta imkansız denilebilecek engeller aşılmış, başarılar kazanılmıştır. Başarıya ulaşmada karşımıza çıkan hiç bir şey engel değildir. Hiç bir bahane ve engelde sizin başarısız olmanıza sebep değildir tabi siz buna izin vermedikçe...
ANNESİ ATLETİZME YÖNLENDİRDİ
Küba’nın başkenti Havana ‘da Escobar ailesinin en küçük çocuğu olarak Dünyaya gelen Yasmani Copello Escobar, 9 yaşındayken spor hayatına boksla merhaba der. Boksu sevmesine rağmen, bir antrenman sonrası yara bere içerisinde annesinin karşına çıkar. Annesi oğlunun bu haline dayanamaz ve yaramaz, yerinde duramayan küçük Yasmani’yi ani bir kararla atletizme yönlendirir. Öyle ki annesinin bu yönlendirmesi zamanla Yasmani’nin Dünyanın sayılı sporcuları arasına girmesinin temellerini oluşturacaktır…
KARİYERİNE ENGELLİ YARIŞIYLA BAŞLAMADI
Yasmani Copello Escobar, atletizm hayatına 100-200 metre koşarak başlar. Zamanla yine kısa mesafe koşusu olan 110 metre engelli branşına yönelir. Bir türlü istediğini kısa mesafe koşularında bulamayan milli atlet şu anda birçok başarıyı elde edeceği, rekorlar kıracağı 400 metre engelli koşusuna yönelerek yenir bir maceranın kapılarını aralar.
SENDEN BİR ŞEY OLMAZ!!!
Kısa mesafe, 400 metre engelli koşuları derken kendinden beklenileni bir türlü veremeyen Yasmani Copello Escobar’ı Kübalı antrenörü karşısına alarak spor kariyerine Küba dışında devam etmesine neden olacak şu sözü söyler. ‘’ SENDEN BİRŞEY OLMAZ’’
Bunun üzerine İspanya yolunu tutan milli atlet Yasmani Copello Escobar orada da umduğunu bulamaz ve bir menajerin onu Türkiye’ye yönlendirmesiyle önce FB Kulübü daha sonra da Enka Spor Kulübüne transfer olarak kariyerinin en başarılı dönemlerini yaşayacağı TÜRKİYE macerasına merhaba der.
ÇOK HIZLI BİR ATLET DEĞİLİM, ZEKİCE KOŞUYORUM
Kendi potansiyelinin , artılarının- eksilerinin farkında olan tecrübeli atlet Yasmani Copello Escobar, kendisinden yaşça küçük olan atletlerle yarışmasına rağmen, rakiplerine oranla daha teknik ve tecrübeli olduğu için aradaki yaş farkını tolere ettiğini söylüyor ve ekliyor:
‘’HIZ ÇOK ÖNEMLİ AMA 400 METRE ENGELLİ EN TEKNİK BRANŞLARDAN BİRİ’’ TOKYO VE RİO OLİMPİYATLARI
Yasmani Copello Escobar, ''Rio olimpiyatları hayatımda en çok iz bırakan yer. Çünkü ilk olimpiyat madalyamı orada kazandım. O yüzden orayla ilgili hislerim çok özel. Tokyo olimpiyatlarınında çok iyi geçeceğine inanıyorum. Hangi renk olursa olsun madalyaya talibim. En üstte olmak için çok çalışacağım.'' dedi.
‘’REKORLAR KIRILIR,MADALYALAR KALIR ‘’
MADALYAM GERÇEK Mİ HALEN ANLAYAMADIM   Evinde bir madalya ve kupa köşesi olduğunu söyleyen milli atlet Yasmani Copello Escobar, ilk zamanlar RİO olimpiyatlarında kazandığı madalyanın gerçek olup olmadığını sürekli kontrol ettiğini söyleyerek ekliyor: 
‘’SANKİ BİR RÜYADAYIM’’
TÜRK KIZI ELİFLE EVLENDİ
Uçakla Türkiye’ye iner İstanbul’un kendisini hayran bırakan büyüsüne aşık olur ve ‘’ BURADA YAŞAMALIYIM’’ der. Kaldı ki bu aşk İstanbul ve Türkiye ile sınırlı kalmaz. ‘’ KAZANDIĞIM TÜM MADALYALARDAN DAHA DEĞERLİ’’ dediği TÜRK kızı elife aşık olur ve hayatını Elif’le birleştirir. 
NOT: Kız isteme merasiminde Türk Gelenek-görenekleri uygulanarak, bir nevi kültürümüze de merhaba der (Kız istemede tuzlu Türk kahvesi içer, düğünde halay çeker )
AŞK İLE ENGELLERİ AŞIYORUM
Elifle beraber çalıştığımız için tüm hayatımız birlikte geçiyor. Elif en büyük destekçim. Hem hayatımda ki engelleri hem de pistteki engelleri ‘’ AŞK ‘’ ile geçiyorum.
BEN TÜRKÜM
Her fırsatta Türkiye aşığı olduğunu söyleyen milli atlet Yasmani Copello Escobar, sadece Türkiye’de yaşamakla kalmıyor, Türkçe öğreniyor, Türkçe şarkılar söylüyor ( canlı şahidiyim ) ve Küba’da sadece ailem var başka bir bağım yok diyerek şunu ekliyor:
‘’BEN TÜRKÜM, BİR DAHA DÜNYAYA GELSEM TÜRKİYE’DE DOĞMAK İSTERİM’’
BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİNİ UNUTMUYOR
Orta okul yıllarında Beden Eğitimi Öğretmeninin kendisi için ‘’ RÜZGARIN OĞLU ‘’ dediğini dile getiren milli atlet, kendisinin antrenman yapabilmesi için Beden Eğitimi Öğretmeninin tüm Havana’da antrenörlerle görüştüğünü hatta öğretmeninin Yurt Dışına Çıkması gerektiğinde bile Yasmani’yi özel bir antrenöre emanet etmeden buradan gidemem dediğini ifade ederek, bir nevi vefasını göstermiş oluyor.
NOT: Kendisine Türkiye’de bir çocuğun Beden Eğitimi Öğretmeni ve dersiyle tanışmasının 5.sınıfa denk gelmesi üzerine şu cevabı veriyor:
Çok geç, Küba’da 6,7 yaşlarından itibaren haftada 1 ya da 2 kez zorunlu beden eğitimi dersi var. Sporda başarı isteniyorsa Beden Eğitimi Dersine gereken önem verilmeli.
Çağın Altuğ 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çağin Altuğ Arşivi
SON YAZILAR