Cafer GÜZEL

Cafer GÜZEL

MEB'de Kadın Yönetici Atanmayacak Mı?

MEB'de Kadın Yönetici Atanmayacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığında il müdürleri , il müdür yardımcıları ve ilçe müdürlerinin tamamının görevine son verildi. Son günlerde de görevlendirme atamalarına hız verildi. Dikkatimizi çeken husus ise bayan yöneticilerin atanmıyor olması...

81 ilimizden sadece Aydın ilinin müdürü bayan ve İlçe müdürlüğü, il müdür yardımcılığı kadrolarında bayan sayısı yok denecek kadar az..

Yayınlanan İl ve İlçe MEM Müdürleri ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı görevlendirmelerinde bayan yöneticilerin yokluğu dikkatlerden kaçmıyor..

Yağmur gibi gelen bakanlık yönetici atama görevlendirmelerinde özellikle de metropolitan şehirlerde MEB'in sadece erkek yöneticileri tercih ettiği gözlemleniyor. MEB Kanunu ve Yönetici atama yönetmeliği bayan yöneticilere pozitif ayrımcılık sunarken MEB'in atamalarda bayan yöneticileri gözardı etmesi ortaya çelişkili bir durum çıkartıyor.

Oysa ki MEB'de Genel Müdür, İl Milli Eğitim Müdürü ve İl MEM Müdür Yardımcısı bazında bu alanda bayan yöneticilerin ne kadar başarılı olabildikleri ortadadır. Bu isimlere yenilerinin de eklenmesi gerekmektedir.


4 yılını dolduran okul müdürleri ve yardımcılarınında görev süreleri de sona erecek ve bu kademelerde de yine aynı durum göze çarpıyor. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerimizin büyük çoğunluğunu bayanlar oluşturuyor. Öğretmenlerin yaklaşık % 60 bayan olmasına rağmen taşra teşkilatında bayan yönetici sayısı % 8 dir. Bu sayısının büyük çoğunluğunuda müdür yardımcıları oluşturuyor.


Milli Eğitim Bakanlığının, il müdür yardımcısı ve ilçe müdürü atamalarında bayan yöneticiler konusunda hassas davranması ve yönetim kademelerinde çalışan bayan yönetici sayısını artırması gerekir.

Milli Eğitim Bakanlığında Nimet Hanım döneminde bayan yöneticilere önem verilmiş ve ilk bayan il müdürü Samsun milli eğitim müdürlüğüne atanmıştı.

Nabi AVCI Bey ve Müsteşar Bey'in Taşra teşkilatına yapılan ve yapılacak atamalarda il müdür yardımcılığı ve ilçe müdürlüğü atamalarında kadroların en az % 20'sine bayan yöneticileri eğitim öğretime katkı ve özellikle bayan personeller yönünden fayda getirir.

Bu vesileyle de MEB'in yönetici atamalarında bayan yöneticileride göz ardı etmemesini temenni ederiz.

Ertuğrul GÜNER

Kamuajans.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Cafer GÜZEL Arşivi
SON YAZILAR