Adil Kurban

Adil Kurban

Yeni Zelanda ve Şimdi Siz Söyleyin Ne Yapalım ?!

Yeni Zelanda ve Şimdi Siz Söyleyin Ne Yapalım ?!

Bugün Üniversitede Öğretim Görevlisi bir hocamdan bir yazı taslağı geldi. Hocam izin verirseniz paylaşayım dedim. Olmaz dedi. Ama sonucunu yazabilirim. Beklenmedik bazı yurt içi ve yurtdışı ekonomik olaylar olmazsa 2019 Dolar beklentisi 6 TL diye bilimsel olarak izah ediyorlar ama hocam 6 bile olmayacak diyor. Olur olmaz ama ortada olan nedir? Ülkemizin ve dünyanın bir açıdan durumu nedir! 

Ben size bazı parametreler söyleyeceğim, yorum sizin.

1) Gümrük birliğindeyiz değil mi? Geçen birkaç ay önce İtalya’ya gittim, Roma’da 1 kg yoğurt fiyatı 2,35 E(yaklaşık 15 TL). Orada emin olun insanların geçim derdi var.Türkiye’den de bir tek ürün yok. Peki neden?! Zira onlar bu birlik bahanesiyle her ürünlerini bize satabilirken biz oralarda kendi ürünlerimizi satamayız. Satın da görelim.

2) Yeni Zelanda olayıyla paralel bir olay, İspanya’da Katalonların önemli bir şehri olan Barcelona’da Mescit açmak kanunen yasak. Şaka değil gerçekten yasak. Bir tek Cordoba’da en büyük cami kilise yapılmış ki, ne camiymiş görseniz hayran kalırsınız . Aynı şehirde 3000 mescit yok edilmiş. Bizde feth edilen şehirlerde en çok en büyük Kilise v.b ne varsa Cami yapılabilir o da her zaman değil, kalana dokunulmaz. Bunun nedeni ise şeklende İslam’ın üstünlüğünü göstermektir. Yine bir Üniversite’de İslam Tarihi hocası Mehmet Azimli hoca bir yolculukta tarihte Atom bombası atılmasından bahsederken İslamiyet üzere olunsa atılamazdı demişti. Ama onlar atar. Bizde dinde zorlama yoktur onlarda ya hristiyan olursun ya ölürsün vardır. Bazen ilkini de söylemezler. Lütfen Endülüs, Filipinler, Orta Afrika, Bosna, Karabağ…. bakın net göreceksiniz. Bizde bir gemide 99 cani bir tane mazlum olsa, o gemi batırılamaz ama onlar tersi durumda bile batırabilir. Kaldı ki, Ege denizinde denizin ortasında Suriye’li göçmenlerin şişme botlarını nasıl yunan kıyı güvenlik botlarının batırdıklarını seyretmişsinizdir.

3) Şimdi bilmeyenler için bir sürpriz yabancı şirketler ülkemizde altın çıkarıyorlar değil mi? Peki siz hiç altın çıkaran bir Türk şirketi duydunuz mu? Duyamazsınız! Yabancılar çıkarabilir ve devletimize sadece % 2’sini vergi olarak veriyorlar kalanını yurt dışına ülkelerine götürüyorlar. Petrolde bu oran % 8. Bu olay yeni de değil!

4) Bu videoyu seyrettiniz mi? ‘https://www.youtube.com/watch?v=HFuwGU-_92I’ burada bir İsviçre’li tarihçi Türkiye’de ki darbeleri ve bunların ABD ile ilişkisini v.b anlatıyor. Eğer gözünüzden kaçmadıysa hemen 15 Temmuz gecesi Amerikan Genel Kurmay Başkanının, ‘ Belki sizin haberiniz yok ama bu gece bizim arkadaşlarımız Türkiye’de darbe yapıyorlar…’ erken olmuş açıklamasını izlemişsinizdir.

5) Türkiye’de dolar üzerinden operasyon nasıl yapıldı hatırlıyor musunuz? Ben birkaçını hatırlatayım. Sene başında dolar 10 TL olacak dediler bizi güldürdüler. Ardından İMKB’de yabancı yatırımcılar emri aldılar ve çoğu hisselerini satıp dolar alıp yurtdışına taşıdılar. Ben sadece bir bayan yatırımcının 2 milyar dolar hisse senedi satıp parayı götürdüğünü biliyorum. 100 civarında şirket son iki yıl ortalama yılda 100 milyar dolar yurtdışına çıkarmışlar. Kimsenin haberi nasıl olduysa olmamış. İngiltere’de tam hatırlamıyorum ama 5 bin dolarlık bir parayı bile yurtdışına çıkarırken izin almanız lazım. Dahası işareti alanlar kredi çekip dolar aldılar, yurtdışından bu işi yüksek rakamlarla swift mekanizmasıyla yapanlar oldu. Biz bakakaldık  Bir anda ülkede piyasada yeterli dolar kalmadı. Yine ucuz atlattık.
Daha neler var neler bunlar özetin özeti, bu kadar büyük bir mücadele içinde içerde işbirlikçilerle, dışarıda sömürgecilerle kapışıp duruyoruz. 2023’e gelmeden bir yüz yıl daha boyunduruk altında kalalım diye. Yoksa niye Yeni Zelanda’da katliam olsun, dünyanın birçok yerinde saldırı olsun. Niye olsun ki? Sağlık işinden kısa bir süre ekonomik sağlık işine döndük. Paramız için gelecek yazımda bir önerim var. Ekonomici okuyucularımızı yoruma bekliyorum. Gelecek yazılarımızda birde internet bağımlılığına gireceğiz. Okuyucularımıza selamlarla.
Adil Kurban

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adil Kurban Arşivi
SON YAZILAR