Adil Kurban

Adil Kurban

Uzun Yaşamanın Tıbbi Sırları 4

Uzun Yaşamanın Tıbbi Sırları 4

Değerli okurlarım, ilk 3 yazımda çok açıdan sağlıklı yaşamanın giriş bilgilerini paylaşmaya çalıştım. Bu ve son olduğunu düşündüğüm 5. yazımda bununla ilgili bazı bilimsel bilgileri, hastalarıma tavsiye niteliğinde verdiğim rutin diyet formu ve bazı bitkisel ürünleri paylaşıp işin ustalarından örnekler vererek konumuzu sorulara bırakalım. Bir şey daha, bilimsel olarak ispat edilememiş ama sonuçlara bakarak iddia ettiğim bazı bilgiler de var, ama bunları kimseye söylemiyoruz yoksa beni makaraya alabilirler. Bu arada konumuz maalesef 5. yazımla ancak derlenebilecek. Ama onun için bu kadar beklemenize gerek yok, umarım bu 5. yazım da bugün yayınlanabilecek.

Evet konumuza girelim. İnsanoğlu mükemmel bir varlık. Bir tek hücrenin faaliyetleri bile anlatmakla bitmiyor ve halen tamamen bilinemiyor.

İnsanlık tarihinde değişik sürelerde ömürler olduğu da biliniyor. Uzun yaşamak için madem sağlık şarttır ve ‘Hastalıklar ölümün keşif kollarıdır’ ifadesi vicdanen aklen doğru kabul edilmektedir, o zaman sağlıklı olmanın şartları aynı zamanda uzun yaşamanın da gerekleridir denebilir.

Sağlıklı diyet nelerden oluşur?

Bu bilgi de nispi yani görecelidir. Zira kişinin metabolizması, metabolik bozuklukları bazı sağlıklı bireylerde olmayan sorunlara yol açabilir. Mesela vejetaryenlik, fenilketonüri, Çölyak, hipotiroidi, metabolik diğer hastalıklar gibi. Yani aşağıda yazılı kurallar esas olarak sağlıklı bireyler için derlenmiştir.

1) Karbonhidratlardan fakir diyet;

Bunun çok nedeni var. Bunlardan biri Karbonhidratların zaten vücutta yağ ve proteinlerden sentezlenebilmesi ve fazlalığının depolanması, çeşitli organlarda değişik zararlara yol açabilmesi. Mesela hiç beklemezsiniz belki ama, çok şekerli, hamur işi tüketimi böbrek taşı bile yapar. Şeker vücutta ilk ve hızla kullanılan bir moleküldür ve bu sırada daha önce ki yazımda da belirttiğim gibi oksidatif etkisi vardır. Açıkçası damlaya damlaya göl olur mantığınca yıpratır. Bunun için illa şeker hastası olmakta lazım değil. Ama şeker hastalığında artık çok ciddi yıpratır. Tabii bunun sebebi bazen de şekerin vücutta kullanılamamasına bağlı yağ ve proteinlerin normalden çok yakılması gereğidir. Ne olursa olsun şeker yıpratır. Bununla ilgili birazdan bir iddia mı da paylaşacağım.

2) Diyetle alınan aşırı veya yetersiz Proteinler.

Yani protein almazsanız günde ortalama 20-30 gr protein kaybedersiniz. Bununla birlikte esansiyel aminoasitler ki kullandığımız yaklaşık 20 aminoasitin 10’u nu oluşturur. Et, sakatat, yumurta, süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerden temin edilebilir ki, bunlar yoksa DNA bile defektli (yapı taşları bozuk) hale gelir. Fazla alırsanız çok şey olur bunlara girmeyelim ama fazla olanı zaten kullanamazsınız ve karaciğer amonyaktan korumak için çalışır durur ve üre değeriniz ileride kreatin değerleriniz artar bu da size zarar verir. Kaynaklar ortalama 65-75 gr günlük protein alımını tavsiye eder.

3) Yağ kısıtlı diyet, ağırlıklı doymamış yani sıvı yağlar tavsiye edilmekte yani bitkisel yağlar ki, 1. sırada benim tavsiyem zeytin yağıdır. Ama tereyağı hiç almayın demiyorum. Ölçülü olmak, mümkünse aza indirmek gerek. Yani azı karar çoğu zarar. Şimdi size obez ve şeker hastası hastalarıma verdiğim çok özet derlenmiş bir yazımı da veriyorum. Bunlara uymak herkese sağlık nedeni olabilir;

Obezite ve Şeker Hastalığı ile ilgili herkesin anlayıp uygulayabileceği temel diyet bilgi derlemesidir.

Genel Kurallar:

1) Kızartma türü yemekleri yemeyiniz. (fırında veya haşlama, ızgara olabilir.)

2) Şeker, tatlı ve hamur işi gıdalardan uzak durunuz.

3) Kuruyemiş (özellikle ay çekirdeği yer fıstığı v.b yüksek yağ içerikli) gıdaları tüketmeyiniz ancak en fazla günde 2-3 ceviz, 8-10 civarında fındık çok istiyorsanız tüketebilirsiniz.

Örnek yemeğiniz: Temel olarak 3 öğün yiyorsanız; Yemekten önce ve sonra 1 bardak su , Ekmek yerine bolca salata, öğle ve akşam yemeklerinde çorba , esas yemeğiniz ise çoğunlukla sebze yemekleri olmalı(Yeşil Fasulye,Semiz Otu,Ispanak,Pırasa , Karnıbahar gibi içinde kıyma parça et olabilir) ancak haftada bir balık yine etli bir yemek daha yiyebilirsiniz ama tekrar ediyorum ekmek yok en fazla her öğün ince yarım dilim tam buğday veya çavdar olabilir.Yoğurt yiyebilir günde ortalama 3 litre su içebilirsiniz suyu 1,5 litre altına düşürmeyiniz. İdrarınızın rengi ve günlük sayısı ile su ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığınızı ölçebilirsiniz. Günde 4 seferden aşağı idrar yapmak tehlikelidir. İdrar renginin koyu veya pis kokulu olması az su içtiğinizi gösterir hatta idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir. Mümkünse tuzsuz salamura zeytin günde birkaç tane hatta çekirdeğiyle yiyebilirsiniz ancak çok etkili mide ilaçları kullanıyorsanız çekirdeğini yutmayın. Yine peynir yumurta bunlarda günlük diyetinizde olabilir. Lütfen doymadan kalkmaya alışın açlık hissedince su veya az miktarda yoğurt alın. Bir süre sonra az yemekle de doyduğunuzu göreceksiniz. Meyve de maalesef çok az tüketebilirsiniz. Genel şeker düzeyinize bağlı ya hiç veya günde birkaç seferde yarım portakal elma olabilir bir seferde asla bir meyve değil. Bu diyet türünde siz bir süre sonra kendinizi çok dinç hissedecek ve kilo vereceksiniz. Ama kilo vermesenizde üzülmeyin zira doğru besleniyorsunuz. Şeker hastalarının tokluk şekerleri lütfen 150 mg/dl’nin üzerine çıkmasın.Tokluk şekeri yemeğin başlangıcından 2 saat sonra ölçülebilir. Selamlarla Adil Kurban

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adil Kurban Arşivi
SON YAZILAR