Adil Kurban

Adil Kurban

İlk Aşılar Nasıldı ve Neden Gecikiyoruz ?

İlk Aşılar Nasıldı ve Neden Gecikiyoruz ?

Öncelik Sağlık Bakanlığımızı ve tüm sağlık çalışanlarımızı bu zor dönemi atlatmamızda ki büyük mücadeleleri nedeniyle tebrik ederim.

Tıp Fakültesinde bize bu bilgi de kabaca verildi. Basitçe anlatırsak (ölü virüs aşıları için); İlgili mikrop izole edilip bu iş için en uygun bulunmuş bir yumurtaya yani tavuk yumurtasına ekilir. Bu yumurta belirli bir ısı da bekletilir. Virüsler yeterince çoğaldığında yumurta tekrar açılır ve inklüzyon cisimcikleri şeklinde virüs kolonileri yumurtadan çıkarılır. Bu cisimcikler formolle inaktive edilir. Ardından ilgili oranlara dilüe edilir. En son ürün bir miktar zeytinyağı ve gerekiyorsa antibakteriyelle karıştırılıp ilgili canlıya enjekte edilir. Bu kadar basit değil tabii ki burada anlattığım ve anlatmadan atladığım her basamak deniz derya bilgi, tecrübe gerektiriyor. Şimdi bu örnekten yola çıkarsak aşı bu kadar basitse neden bizde bu kadar gecikti ? Hatırlarsanız ‘Corona’ya Teslim Olmamak’ adlı yazımda antiserum elde etmek için Adıyaman’da bir aşı merkezinde atlara aşı yapıldığından ve buna bağlı antiserum üretildiğinden bahsetmiş, bu yapılan aşılar bize yapılsa aşılanırdık antiseruma da bizde gerek kalmazdı diye sizlerle paylaştım. Yani bu bir aşı idi. Ama ilaç standartları gibi aşı standartları da birçok basamak içeriyor. Peki Korona’dan bugüne kadar 28 bine yakın vatandaşımız ölmüş ve her gün ortalama 100-200 vatandaşımız vefat ederken bu basamakların sadece elzem olanları uygulanıp kalanlar uygulanmasa ne olurdu ?! Ölü virüs aşısından bahsediyoruz, bu noktadan bakılınca alerjik reaksiyonlar dışında hiçbir şey olmazdı ! Allerjiden ölüm olur mu ? Çok nadiren olabilir. Aşılar ise acil müdahale donanımının olduğu yerlerde yapıldığından bu da kolay kolay olamazdı. Yani nadiren aşıdan insanımız allerji olacak diye Corona’dan hergün onlarca insan ölmeli miydi ? Peki bu virüs salgını devam eder veya başka virüs bunu tekrar yaparsa yine aynı aşamalara gidilmeli mi sizce? Zira aşı yöntemi aynı sadece ölü virüsü farklı ve bu yüzden farklı olan aşılar için yine aynı basamaklar geçilmeli mi sizce ?! Bence çok kısıtlı basamaklarla hiç vakit kaybetmemeliydik. Yani artık bizim bu aşı üretme basamaklarını rasyonel tıbbi bilimsel ölçülerde yeniden düzenlememiz lazım. Hatta o yazımda sizlere ABD’nin AİDS hastalığı için ilaç basamaklarının çoğunu kaldırdığını yazmıştık. İşte bizim de bu basamakları acilen tekrar düzenlememiz yerli aşı için her olanağı oluşturmamız ve gecikmeden bunları uygulamamız lazım. Bir önemli iş daha bizi bekliyor, o da başta hastanelerimizin havalandırma sistemlerinin ve imkanlarının yeterli olmaması. Bekleme solanları, otobüslere kadar tüm toplu taşım araçları doğru havalandırma sistemlerine sahip değil. İşte bu durumda başta sağlık personeli tüm vatandaşlarımız risk altındadır. Maalesef mimarlar hastane projelerini bazılarına da danışarak çiziyorlarlar ama aerodinamik, akışkan mekaniği derslerini bilmiyorlar.

Ben bir uzman hekim olarak bunları iddia ediyorum. Ve 2020 Ocak ayında sizlere başta sosyal mesafeyi ve maskeyi, bunun gibi korunma yollarını da birçok bilimsel kurumdan da önce açıklamıştım. Rica ediyorum yanlış bir bilgim ve iddiam varsa, bilen meslektaşlarım veya bilim insanlarımız bu iddialarıma cevap versinler. Şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı mutlu bir gelecek dileklerimle.

Adil Kurban

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adil Kurban Arşivi
SON YAZILAR