Adil Kurban

Adil Kurban

2. Bölüm 256 Yaşında Ölen Çinli Olayı’na Devam

2. Bölüm 256 Yaşında Ölen Çinli Olayı’na Devam

 Evet 1. bölümde bundan bahsetmiş bir kısım okuyucunun daha önce okumuş olma ihtimalini konuşmuştuk. Bu kişinin delillendirilmiş iddialara göre 256 yaşlarına kadar yaşadığı biliniyor. Bu mümkün olabilir mi ? Olduysa nasıl olmuş ! Kabul etmek lazım ki önemli bir mesele. Bir hadiste Resulullah(s.a.v) ‘ Ömrün hayırlısı uzun ve hayırlı işlerle dolu olandır’ diyor. Ömrü verende ALLAH, ama biz bu ömrümüz ne kadar sürecek onu bilemiyoruz. Buna göre İlmi Ezeli’de belirli bir süre yazılmış olması kişinin yaşayacağı hayatta tutumuyla da alakadar görünüyor. Yani biz nasıl tercih edeceksek öyle yazılmış , öyle yazıldığı için biz yaşamıyoruz. Tabii burada neden ALLAH biliyordu da yine de yarattı diyebilirsiniz. Buna çok özet olarak ALLAH’ın yaratmasına değeceği için de diyebiliriz. Ayrıca insan yaptıklarıyla birşeyler hak ediyor hak etmeden neyin karşılığı verilebilir ki ! 10. Söz’de de ‘Zalim izzetinde mazlum zilletinde kalıp buradan göçüp gidiyor demek bir Mahkeme’i Kübra’ya bırakılıyor.’, denmiş yani kimsenin yaptığı da yanına kalacak değil, her zahmetin de karşılığında rahmet var. Bunları bazımız bilmeyebiliriz ama bunlar aklen, rasyonel ve bilimsel olarak ispat edilmiş bilgiler. Bu konu çok teferruatlı ve tatmin edici şekilde bazı tefsirlerde, 18. Mektup, 26. Söz v.b yazılmış olduğundan bu konuyu oraya bırakıp biz sağlıklı yaşamaya tekrar geri dönelim.

Bizim bakanlığımız bazen tatlı sürprizler yapar ! Yine bir gün sevgili Bakanlığımızın aklından geçmişiz ki, tuttular 200’den fazla hekimi birkaç saatlik bir eğitim toplantısı için bize yaklaşık 250 km. ötede toplantıya çağırdılar. Tabii memnuniyetimizi nasıl ifade edelim bilemedik. Neyse kös kös yola düştük ve paşa paşa toplantıya katıldık. Konu ‘Egzersiz Reçeteleme’.
Kardiyak riski yüksek olmayan kişilerde en az haftanın 4 günü, hızlı bir ritimle 40 dakikalık bir yürüyüşün faydaları özetlendi. Özeti şu;
Hemen tüm kanser türlerinde % 15-20 kadar azalma görülüyor. Etken maddesi Metformin olan şeker hastalığı ilaçları kadar, etkili bir şekilde şekeri düşürüyor. İnsülin direncini çoğunlukla kaldırıyor, ani hızlı eforda kalp krizi geçirme ihtimalini % 45 azaltıyor, Kalp damar hastalıkları gelişme riskini %25-30 oranlarında azaltıyor, kas kemik hastalıkları fibromiyalji dahil, kemik erimesi hatta kireçlenmesine karşı yine önemli oranlarda etkili.
Yürüyüş hızınız ise yanınızda ki ile rahat konuşamayacak düzeyde olacak. Bu tür bir egzersiz insanın ortalama yaşam süresini de uzatıyor. Daha doğrusu sağlığını koruyor.

Tabii bunları anlatan hoca bazı hücre fizyolojisi bilgileri de verdi. Bir tanesi, kromozomlarda ring(yüzük) adını verdiğimiz bazı oluşumlar var bunların görevini bilmesekte yaşa bağlı azaldığını biliyoruz hatta kişinin yaşını bile bunlarla tahmin etmek mümkün dedi(Ama benim okurlarım biliyor  geçen yazımda anlatmıştım). Ben bu hocanın babasını da tanırım, ünlü bir Biyolog. Tıp Fakültesinde okurken ‘Evrim’ isimli kitabını okumuştum. Kitapta evrime olan inancını tazelemişti. Bakınız bilimde inanmak terimi olmaz. İspat edilir edilmezse iddia edilmez. Mesela Einstein E=mc2 , veya m1=m0/karekök içinde(1-v2/c2) diye iddia etmiş. Biz ise bunu iddia edip ispat edemezsek saf saf buna inanmışız demektir. Ne zaman biz fiziksel matematiksel olarak bunu ispat ederiz o zaman sadece inanarak değil bilimsel delillerle biliriz, iddia edebiliriz. Hoca kitabında hemen her paragrafta şapkadan tavşan çıkarıyor okuyucunun inanmasını bekliyordu. Oğlu olan bu hocamız ise oldukça bilimsel olarak konuyu anlattı. Bizde olabildiğince rasyonel olarak konumuzu ele alacağız. Ama nasipse gelecek yazımda daha çok ve direk konuya gireceğiz. Ama her seferinde zihnimizi çok yorup dikkati dağıtmmak için kısa bölümler halinde devam edelim. Tekrar görüşmek üzere hepinize selamlar.

Uzman Dr. Adil Kurban
     Sağlıkçı Yazar

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adil Kurban Arşivi
SON YAZILAR