Ziraat Mühendisi, Zooteknist Yasin ERDEM, Tarım Komisyonu üyesi AK Parti Milletvekili Rıza POSACI ile görüşmesini yazdı. Her yazısı yüzlerce kez paylaşılıp binlerce okunan ERDEM, bu yazısıyla yine gündem oluşturacak...

Hafta sonu meslektaşım olan Aydın eski Ziraat Odaları Başkanı, Aydın Ak Parti Milletvekili Rıza POSACI ile sohbet ettim.

Tarım ve Hayvancılık üzerinde konuştuk.

Kendisinin de çiftçilikle uğraşması ve Meclis Tarım Komisyonu üyesi olması sohbeti oldukça zevkli ve verimli hale getirdi.

POSACI ile Tarım ve Hayvancılıktaki sorunları konuşurken zor bir yılın geçtiğini, yaşanan sıkıntıların üstesinden gelineceği, sektörel rahatlama için projeler üzerinde çalışıldığını dile getirdi.

Ülkemizde iklimsel problemin yanında, ekonomik dalgalanmaların tarım ve hayvancılık üzerine olumsuz etkilerinin olabileceği, bunun kısa bir süre içinde toparlanacağını dile getiren Sayın POSACI, hem Tarım ve Orman Bakanlığı hem de Tarım Komisyonun da bu sorunların özenle takip edilip, çözüme ulaşacağını belirtti.

Büyük Baş Hayvancılığın destek kapsamın da olduğu, Bakanlığın konu üzerinde hassasiyetle çalıştığından bahseden Sayın POSACI; bir ülkenin geleceğinin tarım ve hayvancılıkla şekilleneceği, toplumun sağlıklı olması için sağlıklı ürünlere ihtiyacı olduğunu, bunun da Tarım ve Hayvancılıktan geçeceğini belirtirken, hayvancılıktaki sorunları yakından takip ettiğini, bunun için girişimlerde bulunacağını, kendisinin de çiftçi olduğuna değinerek, bu bizim için çok önemli bir görev dedi. Bu konuyu dikkatlice incelediğini gereken müdahalelerin neler olabileceğini araştırdığını dile getiren POSACI, çiftçinin ürünlerinin nasıl değerleneceği hususunda ise bölgelere göre ekim skalasına uyulması, eski düzen ekim yapılması konusun da uyarılarda bulundu.

POSACI, ekim nöbetine ve alternatif ürünler üzerinde dikkatlice durulması konusunda dikkat çekti.

Özellikle hayvancılık konusun da gerekli çalışmaların yapıldığını, yakın zamanda bunun görüleceğinden bahseden POSACI, yem fiyatlarındaki düşüşün birkaç ay içinde şekilleneceğini belirtti. Anaç hayvan kesiminin önlenmesi konusundaki hassasiyeti ben de memnuniyet yaratırken, bu konu üzerinde yetkilileri uyaracağını, bu konuya önlem alınacağını, sıkıntıların bir an önce giderilmesi için çalışmalarda bulunduğundan bahsetti. Ayrıca süt üreticilerinin sorunlarını bildiğini, belirlenen süt fiyatının altında süt alan firmaların olduğunu, bunun takibinde olduklarını dile getirdi.
Sohbetimiz iki meslektaşın aynı dili kullanılması kadar zevkli güzel ve ari olarak geçti.

Sektörün tüm sorunlarını dile getirerek Sayın POSACI'nın açık yüreklilikle cevap vermesi, bana Tarım ve Hayvancılığın yönetilmesinde, bu sektör içinden çıkmış insanlarla olması gerektiğini bir kez daha gösterdi.

Sektör içinden çıkan insanlar sorunların nerden nasıl başladığı ve nerede müdahale edilmesi konusunda tecrübeli olduğunu bir kez daha ispatladı.

Sayın POSACI, tarım ve hayvancılıkla uğraşan herkese kapısının açık olduğunu, sorunlarında yanlarında olacağını, oldukça samimi ve içten bir şekilde söylemesi beni oldukça mutlu etti.

Tarım ve Hayvancılık konusunda ki sohbetimizden, bu sektörün yalnız kalmadığı, uğraşan didinen insanların olması, beni oldukça sevindirdi.

Özellikle temsil konusunda içimizden birinin olması sorunları bilmesi sorunlara müdahale edilmesi açısından önemsiyorum.

Sayın POSACI'ya samimiyetinden dolayı teşekkür ediyorum .

Sorunlar paylaşıldıkça çözüme ulaşır.

Yasin Erdem