Bu sene okullarda verilecek  kurslar için kapsamlı bir şekilde okullar hazırlık yaptılar. Kurslarla ilgili Milli Eğitim Müdürlüklerince hazırlanan afişler okullara asıldı. Kurslar şimdiden yoğun bir ilgi ile karşılandı. Kurs Takvimi ve yapılacak işlemler şu şekildedir. 
          TARİH                                  İŞLEM 
07-11 Eylül 2015             İl/ilçe komisyonunun oluşturulması 
07-11 Eylül 2015            Kurs merkezlerinin başvurularının alınması 
14-18 Eylül 2015            Kurs merkezi başvurularının onaylanması 
14-25 Eylül 2015           Öğretmen başvurularının alınması 
21 Eylül - 2 Ekim 2015  Öğrenci başvurularının alınması 
28 Eylül-2 Ekim 2015   Öğretmen görevlendirmelerinin yapılması 
1-3 Ekim 2015             Kurs sınıf/şubelerinin oluşturulması Son kurs onay işlemleri 
3 Ekim 2015               I. Dönem Kurslarının başlaması 
24 Ocak 2016             1. Dönem Kurs Sonu 
8 Şubat 2016             2.Dönem Kurslarının Başlangıcı 
17 Haziran 2016        II. Dönem Kurslarının ve Yıllık Kursların tamamlanması 
20 Haziran – 11 Eylül 2016 III. Dönem Yaz Kursları 
           Okulların Geneli kurs merkezi olmak için başvuru yaptılar. Kurslarla ilgili tüm detaylar Bakanlığımızın yayınlamış olduğu e-klavuzda yer almaktadır. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin öncelikle bu klavuzu okuyup gözden geçirmeleri gerekmektedir.
         Dershanelerin kapatılmasıyla birlikte örgün eğitim kurumlarının yanı sıra yaygın eğitim kurumlarında da yetiştirme ve destekleme kursları açılacaktadır. Kurslarla ilgili sıkça sorulan bazı sorulara cevap yazacak olursak.
*Öğretmenler mebbis şifreleri ile e-kurs modülüne girerek hangi kurs merkezinde görev almak istediği ile ilgili tercih yapacaktır. Burada takvimde belirtilen süre içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir.
*Kadrolu çalışan öğretmenin ihtiyacı karşılamaması durumunda ücretli öğretmenler de görev alabilecektir.
*Kurslarla ilgili iş ve işlemler odsgm.meb.gov.tr ve eba gov.tr adreslerinden yürütülecektir. (Adresi açtığınızda e-kurs modülü sağ üst kısımda yer almaktadır.)
*Kurslar örgün eğitim müfredatında uygulanan proğram doğrultusunda yürütülecektir.
*Kurslardaki öğrenci sayısı 10 dan az ve 20 den çok olmaması esas alınacaktır.
*Kurslar dönemlik olabileceği gibi, iki dönemi de kapsayabilir. Bunun yanında yaz kursları da açılabilir. Yarıyıl tatilinde kurs açılmaması esastır.
*Kurslara kayıt olacak öğrenciler sistem üzerinden kayıt olabileceği gibi kurs merkezi olan okuluna da müracaat edebilir.
*Kurslarda kursun süresi1/10’unu geçtikten sonra öğrenci kaydı yapılmaz, ancak nakil gibi değişik nedenlerle okula kaydı yapılan öğrencilerin durumu kurs merkezi müdürlüğünce değerlendirilir.
*Kurslarda görev alacak öğretmenler, veli ve öğrencilerin de tercihleri dikkate alınarak kurs müdürlüğünce belirlenir. Kurs müdürü kendi okulundan görevlendireceği gibi diğer okullardan diğer okullardan da görevlendirebilir.
*Kurslarda 5,6,7sınıflardaki öğrenciler ile 9,10,11 sınıflardaki öğrenciler 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar.8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar , 12 sınıftaki öğrenciler ve  mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilirler.
*Kurslarda her kursiyer için ,hafta içi günde en fazla 2 dersten 4 saate kadar, hafta sonları ise bir günde en fazla 5 dersten 8 saate kadar kurs verilebilir.
*Kurslarla ilgili ders programları ve haftalık örnek ders çizelgeleri ile kazanım testleri, tarama testleri e- kurs modülünde yayınlanacaktır.
*Öğrenciler ders ve öğretmen tercihinde bulunabileceklerdir.
*Kurs merkezleri e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yıl sonu başarı puanı,Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları; 
kursiyerlerin diploma notu vb.ölçülebilir kriterleri dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapar.
*Kursiyer sayısı 10’un altına düşen kurs sınıflarının kapatılmasına veya birleştirilmesine o ay sonunda toplanan komisyon tarafından karar verilir.
*Kursların denetiminden İl ve İlçe Milli eğitim müdürlükleri sorumludur.
*Kurslarda gündüz katsayıdan 1 ders saati kurs ücreti 18,71TL (net)olarak hesaplanacaktır.

  Gece katsayıdan ise 20,04 olarak ödenecektir. Hafta sonu kurslarda görev alan idareci 2 ders saati kurs ücreti alacak diğer gün ise diğer idareci yine 2 ders saati kurs ücreti alacaktır.Okulların açılmasına ve kursların açılmasına az bir süre kala YAŞASIN OKUL KURSLARI İnanıyorum ki bu sene tamamen ücretsiz olan okul kursları büyük başarı yakalayacaktır. Kurslarda görev alacak Öğretmenlere, İdarecilere ve göz bebeğimiz öğrencilere şimdiden başarılar diliyorum. İdareciler, öğretmenler, veliler ve öğrenciler bir bütün olarak başarıyı yakalayacaktır.

BİZ BAŞARILIYIZ VE BAŞARIRIZ.  
  En derin saygı ve muhabbetlerimle. 
                                                                                        Mustafa YILDIRIM