Hava Durumu

Yol İzin Belgesi Nereden Alınıyor? Seyahat İzni E-Devlet'ten Nasıl Alınıyor?

Koronavirüs salgınının yayılmasının engellenmesi kapsamında her geçen gün tedbirler alınıyor. Son olarak şehirler arası seyahatler izne bağlanmıştı fakat gelinen normalleşme sürecinde kısıtlamalar kaldırıldı ve seyahat izin belgesi yalnızca 65 yaş üstü vatandaşlar için geçerli hale geldi. Peki e devlet 65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:13
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:13
https://www.kamuajans.com/
Yol İzin Belgesi Nereden Alınıyor? Seyahat İzni E-Devlet'ten Nasıl Alınıyor?

HES kodu ile şehirler arası seyahat nasıl yapılır? Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Bu sorular şehirler arası seyahat yasağı ile ilgili gelişmeleri takip eden vatandaşların araştırdığı konulardan oluyor. 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları E-Devlet platformundan veya Alo199 vefa sosyal destek hattı üzerinden seyahat izin belgesi alabiliyor.

Seyahat izin belgesi başvuruları ve şehirler arası seyahat yasağına ilişkin ayrıntılar merak ediliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda, şehir dışına çıkma yasağı, belirli şartları taşıyanlar yasaktan muaf tutulacak. Vatandaşlar sokağa çıkma yasağında Seyahat İzin Kurullarından izin almak şartıyla özel araçlarıyla yolculuk edebilecekler.

İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri, otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

E-Devlet'ten İzin Belgesi Nasıl Alınır? 

1. E-Devlet'e girin. 

2. Başvurunuzu yapın ve gerekli gerekçenizi belirtin.

3. Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve Kurul tarafından değerlendirilmeye alınacak. 

4. Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine “Başvurunuz kabul edilmiştir” veya “Başvurunuz ret edilmiştir” şeklinde kısa mesaj ile bilgi verilecek. Bu yüzden E-Devlet’teki telefon numaranızın güncel olduğundan emin olun. 

5. Başvurusu kabul edilen kişiler; otogar ve havalanlarında oluşturulan Başvuru Masalarından T.C. kimlik numarasını ve belgesini göstererek seyahat edebilecek.

E-DEVLET YOL İZİN BELGESİ SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Örnek Seyahat İzin Belgesi! Seyahat İzin Belgesi Alma İşlemleri!

65 yaş üstü vatandaşlar izin belgesi alınarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek. Turizm amaçlı seyahat belgesi e-Devlet'ten alınabilecek. Genelgeye göre 3 yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği bulunanlar ve diyaliz hastaları seyahat izin belgesine başvuramayacak. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi için "Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı"ndan ya da e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek. 65 yaş ve üzeri kişiler, kendileriyle aynı durumdaki 1. derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için izin belgesine başvurabilecek. 65 yaş ve üzerindekilerin "Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi" için sağlık kuruluşuna, valilik veya kaymakamlığa gitmesine gerek olmayacak.  65 yaş ve üzeri kişiler, kendileriyle aynı durumdaki 1. derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için izin belgesine başvurabilecek.

Örnek Seyahat İzin Belgesi
E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Örnek Seyahat İzin Belgesi! Seyahat İzin Belgesi Alma İşlemleri!

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Örnek Seyahat İzin Belgesi! Seyahat İzin Belgesi Alma İşlemleri!

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.