Hava Durumu

Videolu Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Tesbih namazı bir müslümanın ömründe en az bir kez kılmasının tavsiye edildiği farz, sünnet veya vacip olmayan bir namazdır. Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz. Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:00
https://www.kamuajans.com/
Videolu Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Özellikle mübarek gecelerde müslümanların aksatmamaya çalıştıkları tesbih namazı nispeten daha az kılındığı için unutulabilmektedir. Tesbih namazının nasıl kılındığını hatırlayamayan yada az hatırlayanlar tesbih namazı tarifine göz atarak öğrenmeye veya eksiklerini kapatmaya çalışırlar. Peki tesbih namazı nasıl kılınır?

Tesbih namazının önemi nedir, tesbih namazı nasıl kılınır sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz...

TESBİH NAMAZININ ÖNEMİ (FAZİLETİ) NEDİR?

Diyanet internet sayfasında yer alan hadisede tesbih namazı ile ilgili şu önemli bilgi verilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) amcası Abbas’a hitaben, "Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki sonu, eskisi yenisi, bilmeyerek işlediğin bilerek işlediğin, küçüğü büyüğü ve gizli yaptığın açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı önermiş ve öğretmiştir. Amcası Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, şeklinde cevap verince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, senede bir veya hayat boyunca bir kez kılınmasının da yeterli olacağını buyurmuştur.

Buradan da gördüğümüz gibi tesbih namazı günahlarının bağışlanmasını isteyen müslümanlar için özellikle miraç, beraat, regaip, kadir gibi böylesine önemli gecelerde kılınması önemli olan mendup yani farz, sünnet yada vacip olmayan tavsiye edilen bir namazdır.

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Tesbih namazı dört rekât olarak eda edilir.

“Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilir.

Birinci rekatta; Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir.

Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur.

İkinci rekâta kalkılınca; yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir.

Üçüncü ve dördüncü rekatta aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.