Hava Durumu

Uzaktan Eğitimde Canlı Derslere Girmek Zorunlu Mu? EBA Canlı Derse Girilmezse Ne Olur?

EBA canlı derslere girmek konusunda bazı öğrenciler imkanları olmasına rağmen gönülsüz olurken, bazı öğrenciler için ise şartlar elverişli değil. Bu noktada öğrencilerin ve velilerin merak ettiği konulardan birisi de EBA canlı derslere girmenin zorunlu olup olmadığı konusu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:07
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:07
https://www.kamuajans.com/
Uzaktan Eğitimde Canlı Derslere Girmek Zorunlu Mu? EBA Canlı Derse Girilmezse Ne Olur?

Koronavirüs salgınından etkilenen eğitimin imdadına ülkemizde EBA yetişti. Dijital eğitim platformu olan EBA'dan eğitim devam ediyor. Her ne kadar yüz yüze eğitimin yerini tutmasa da EBA aracılığıyla dijital canlı derslerle öğrencilerin eğitim eksiklerinin asgariye indirilmesi sağlanıyor.

EBA üzerinden veya harici uygulamalarla canlı derslerini sürdüren öğrenciler zaman zaman internette yaşadıkları sorunlarla veya farklı nedenlerle canlı derslerini kaçırabiliyor. Ancak herşeye rağmen sınıflar gruplandırılarak yada şube şube işlenen derslere katılım beklenenden daha fazla ve MEB bundan oldukça memnun... Peki EBA canlı derse katılmak zorunlu mu? Canlı derslere girilmezse ne olur?

EBA GİRİŞ NASIL YAPILIR?

EBA, uzaktan eğitim sisteminin yürütüldüğü bir internet portalıdır. EBA öğrenci girişi, öğretmen girişi, veli girişi gibi ayrı ayrı giriş kanalları bulunmaktadır. EBA’ya giriş yapmak için TC Kimlik No ve EBA şifrenizin olması yeterlidir. Ya da e-Devlet hesabınızdan EBA'ya otomatik giriş yapabilirsiniz. EBA’ya giriş yaptıktan sonra canlı derslere, ilkokul ders programı, ortaokul ders programı ve lise ders programlarına ulaşabilirsiniz.

Canlı Derse Girmek Zorunlu Mu?

İnternet üzerinden gerçekleştirilen EBA canlı derslere girmenin zorunlu olduğuna dair bir resmi açıklama yok fakat EBA sisteminde her bir öğrencinin derslere katılım durumu, hangi derse girip girmediği kayıt altında tutuluyor ve öğretmenler tarafından takip edilebiliyor. Öte yandan ders değerlendirilmesinde ders içi etkinlik notu her ders için belirleniyor ve bu notun oluşturulmasında en büyük faktör derse katılımlar. Sonuç olarak tüm öğrencilerin canlı derslere katılımı  konusunda resmi bir açıklama veya kural ortaya konulmasa da öğrencilerin yararı için canlı derslere azami düzeyde katılımının olması gerekiyor.

EBA'DA NELER VAR?

Takvim “Duvar”da sana gönderilmiş olan etkinlikleri, ödevleri; yazılı sınavlarını takvimde görüp takip edebilirsin.

Sınavlar: EBA içerisinde yer alan sınav, test ve alıştırma dokümanlarına bu alandan ulaşabilirsin. Farklı derslere ve sınıflara ait alt konu, konu ve ünite seviyelerinde testlerin yer aldığı sınavlar bölümünde, pekiştirmek istediğin konulara ait sınavları çözebilirsin.

Kütüphane: Kütüphane sayfasında, farklı kategorilere ait binlerce içerik yer almaktadır. Hem eğitsel hem de genel kültür içeriklerinin yer aldığı bu bölümde video, ses dosyası, dergi, etkileşimli kitap ve uygulama gibi farklı içerik tiplerine ulaşabilirsin.

EBA Portfolyo: EBA Porftolyo Yönetimi; öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra katıldıkları projeler ve ders dışı sosyal aktiviteler bilgilerinin biriktirilerek sergilendiği, benzersiz bir dijital bellek özelliğidir.

Dersler “Dersler” sayfası, EBA’da yer alan ders içeriklerin yer aldığı bölümdür. Bu bölümde, bütün sınıf seviyelerine ve derslere ait içerikler, MEB müfredat yapısına uygun bir şekilde listelenir. Seçilen sınıf seviyesindeki bir dersin sayfasında; dersin üniteleri, kitabı, kütüphane içerikleri ve ünite testleri yer alır. Ünitelerin içinde ise konuları ve alt konuları görebilirsin. Dilersen “Tüm Dersler” düğmesine tıklayarak farklı okul türlerine ait ders içeriklerine de erişebilirsin.

Çalışmalarım: Çalışmalarım sayfasında öğretmeninin gönderdiği çalışmaları görebilirsin. Çalışmalarını tarihine ve durumuna göre filtreleyerek geçmiş ya da devam eden çalışmalarını inceleyebilirsin.

Sıralı Anlatım: Sıralı anlatımda, bir alt konuya ait içerikler öğrenme sürecine uygun bir şekilde sunulur. Konu anlatımları, alıştırmalar, özet dokümanları ve tarama testlerinin yer aldığı sıralı anlatımları takip ederek konu hakkındaki bilgilerini pekiştirebilirsin.

Son Çalıştığım Konular: Bu bölümde, hızlıca kaldığın yerden devam edebilmen için en son çalıştığın konuları listeledik. Konuda yer alan içeriklerin ne kadarını tamamladığını, konu başlığının altında yer alan grafikten inceleyebilirsin.

Arma ve Puan Kazanma: Öğrenci; EBA Portfolyo’suna yaptığı katkıyla, “Duvar” alanında yaptığı paylaşım ve etkileşimlerle puan kazanabildiği gibi; sistemde soru çözdüğünde ve ödevlerini tamamladığında da puan kazanabilir.

Tartışmalar: Tartışma oluşturulduğunda, grubunun sayfasına düşer, “Fikrini Yaz” a tıklayarak fikirlerini paylaşmaya başlayabilir ya da dosya ekleyebilirsin. Ayrıca “Takvim”in altındaki alanda, tüm tartışmaları görebilirsin. Dilersen sen de bir tartışma oluşturup gruplarınla paylaşabilirsin.

Dijital Çalışmalar: EBA içerisindeki dijital içeriklerden oluşan çalışmalardır. Bir dijital çalışma, konu anlatımı, alıştırma, tarama testleri gibi farklı eğitsel içeriklerden oluşabilir. Öğretmenlerin, EBA’da yer alan içerikleri sana pekiştirmen için yollayabilir.

Ne Yaptın Bölümü "EBA’da Ne Yaptın?" bölümünde, son 7 günde dersler, kütüphane, portfolyo ve sınavlar sayfalarında geçirdiğin zamanlar, grafiklerle gösterilir. Süreler hesaplanırken, belirtilen sayfalardaki içerikleri incelerken geçirdiğin zaman dikkate alınır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.