Hava Durumu

Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun Ne Zaman, Nasıl Öldü? Melikşah'ın Eşi Terken Hatun Kimdir?

TRT 1'in sevilen, her bölümü merakla takip edilen fenomen dizisi Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölümleriyle seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Olay örgüsü, oyuncuları, oyuncuların tarihteki yerleri merak edilen dizide, Tarkun Hatun'da araştırılan kişiler arasında yer alıyor. Tarkun Hatun ne zaman öldü, Tarkun Hatun kimdir, nasıl oldü, tarihteki yeri, hayatı haberimiz içeriğinde.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:03
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:03
https://www.kamuajans.com/
Uyanış Büyük Selçuklu Terken Hatun Ne Zaman, Nasıl Öldü? Melikşah'ın Eşi Terken Hatun Kimdir?

Terken Hatun (Hatice Şendil) TRT Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin merak edilen isimleri arasında yer alıyor. Diziseverlerin odaklandığı konuların başında yer alan Terken Hatun ne zaman, neden öldü araştırlmaya başlandı. Terken Hatun hakkında merak edilenler, tarihi dizi Uyanış Selçuklu hakkında detaylar...

Terken Hatun'un hayatı, geçmiş tarihteki yeri TRT'nin dönem dizisi Uyanış Büyük Selçuklu'nun yayın hayatına başlaması ile birlikte merak edilmeye başlandı. Sevilerek, merakla takip edilen dizide Terken Hatun karakterini Hatice Şendil canlandırıyor.

Terken Hatun Kim, Ne Zaman, Nasıl Öldü?

Selçuklu Devleti'nin hükümdarı Melikşah'ın eşi ve 1.Mahmud'un annesi olan Terken Hatun, siyasette de aktif olması sebebiyle tarihte Selçuklu zamanının Hürrem Sultan'ı olarak akıllarda yerini alıyor. Melikşah’ın eşi Terken Hatun'un hayatıT erken Hatun veya Celâliye Hatun, Selçuklu Devleti'nin hükümdarı Melikşah'ın eşi ve I. Mahmud'un annesidir. “Terken” öte yandan hükümdarlık yetki ve hukukuna sahip hatun anlamında bir unvandır. Terken Hatun Melikşah’tan Dâvud, Ahmed, Mâh-Melek Hatun ve Mahmud adlı dört tane çocuk dünyaya getirmiştir. Öte yandan Terken Hatun siyasî hadiselerde aktif rol almıştır. Kocası yaşarken, hayattayken oğlu Mahmud'un veliaht olması için üvey oğlu Berkyaruk taraftarı vezir Nizamülmülk ile mücadeleye girmesi ile bilinmektedir. Gazzali'nin oğlunun küçük yaşta olmasından ötürü sultan olamayacağı şeklinde fetva vermesine rağmen hutbe okutmayı başardı.

Terken Hatun üvey oğlu Berkyaruk'u yakalatmak için İsfahan'a adam gönderip İsfahan'ı teslim alan, Berkyaruk üzerine bir ordu göndermiş ve ordu yenilmiştir. Mücadeleden vazgeçmeyen Terken Hatun, Emir Üner komutasında gönderdiği ordunun da yenilmesi üzerine tahtı ele geçirmek isteyen kayınbiraderi Tacüddevle Tutuş ile kuvvetlerini birleştirmek üzere İsfahan’dan ayrıldı fakat yolda hastalanarak geri döndü ve bir süre sonra 1094 yılında İsfahan’da vefat etmiştir.

Her bölümü beğenilerek takip edilen Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle gündem haline gelen Terken Hatun karakterini Hatice Şendil canlandırmakta.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.