Hava Durumu

Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan Tarihteki Yeri! Tarihte Kılıçarslan Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Tarihi dizi Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölümleri ile ekran macerasını sürdürüyor. TRT Uyanış yeni bölümler yayınlandıkça oyuncular ve tarihteki rolleri hayatları merak ediliyor. Dizide geçen, Kılıçarslan kimdir-tarihteki yeri, kaç yaşında, ne zaman öldü soruları gündemde.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:02
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:02
https://www.kamuajans.com/
Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan Tarihteki Yeri! Tarihte Kılıçarslan Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

Geçtiğimiz hafta Uyanış Büyük Selçuklu da Kılıçarslan dizide gösterilmiş fakat kim olduğu hakkında ipucu verilmemişti. Sonrasında milyonlar Kılıçarslan kim? Uyanış Kılıçarslanı kim oynuyor? merakla araştırmaya başlamıştı. Gündemde Kılıçarslan rolünü kim oynuyor hakkında çeşitli iddialar var. Talat Bulut'ta bu isimlerden bir tanesi. İşte, Kılıçarslan hakkında merak edilen detaylar...

Uyanış yeni fragmanda ismi geçen ve tarihteki rolü merak edilen Kılıçarslan hakkında ayrıntılar araştırılmaya başlandı. Her bölümü heyecanla takip edilen, temponun düşmediği tarihi dizi Uyanış; unuttuğumuz, hatırlamaktan, bilgi sahibi olmaktan haz duyduğumuz gizli tarihimizi öğrenmemize olanak sağlıyor. Tarihte önemli yere sahip Kılıçarslan hakkında merak edilenler...

-Kılıçarslan Kim?

Kılıçarslan, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın oğlu ve ikinci Anadolu Selçuklu sultanıdır. TRT1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle gündeme gelen tarihini, geçmişini merak eden izleyiciler tarafından araştırılan Kılıçarslan ile ilgili detaylar şöyle;

-Kılıçarslan Hayatı!

Kılıçarslan, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın oğlu ve ikinci Anadolu Selçuklu sultanıdır. 1079 yılında doğduğu rivayet ediliyor.

Sultan Melikşah'ın 485'te (1092) vefatı üzerine kardeşi Kulanarslan ile birlikte Sultan Berkyaruk'un izniyle İsfahan'dan Anadolu'ya dönmek için yola çıkan Kılıcarslan, eskiden babası Süleyman Şah'a tâbi olan Orta Anadolu'dan büyükçe bir kuvvet toplayarak 485 sonlarında (1092 sonları, 1093 başları) İznik'e geldi. Bu sırada İznik'te idareyi elinde tutan Ebülgazi'nin iktidarı kendisine teslim etmesiyle de Anadolu Selçuklu tahtına çıktı. Kılıçarslan, sultan unvanını aldı ve İznik'teki muhariblerin kadın ve çocuklarını getirerek şehirde yerleştirerek şehri kendisine payitaht (başkent) yaptı.

-Kılıçarslan Ne Zaman, Nasıl, Nerede Öldü!

Kılıçarslan, 13 Temmuz 1107'de Habur Çayı'nda vefat etti. Kılıcarslan'ın el-Cezîre ve Kuzey Suriye'de hâkimiyet kurmasından rahatsızlık duyan Mardin Artuklu Beyi Necmeddin İlgazi ile Halep Meliki Rıdvân ona karşı Çavlı ile birleşerek Kılıcarslan'ın hâkimiyetini kabul etmiş olan Rahbe'yi ele geçirdiler (24 Ramazan 500 / 19 Mayıs 1107).

Bunu haber alan Kılıcarslan, Çavlı üzerine yürümeye karar verdi. Anadolu'dan kendisine takviye birlikleri yollanmasını istedi. Ancak bu birliklerin gelmesini beklemeden Habur suyu kenarında savaşa karar verdi. Kılıcarslan'ın yanındaki beyler Çavlı'nın askerlerinin çokluğunu farkedince savaşı göze alamayıp çekildiler. Kılıcarslan'ın kuvvetinin iyice azalmasından yararlanan Çavlı hemen saldırıyı başlattı (20 Zilkade 500 / 13 Temmuz 1107).

Kılıcarslan, sayılarının azlığından dolayı daha savaşın başında moralleri bozulan askerlerinin savaş alanından kaçmaya başlamaları üzerine artık başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını anladı. Esir düşmemek için karşı kıyıya geçmek amacıyla atını Habur suyuna sürdü. Fakat zırhlı olduğu için Habur'u geçemeyip atıyla birlikte sulara gömüldü. Cesedi birkaç gün sonra Habur'un Şemsâniye köyü yakınlarında bulundu. Cenazesi Meyyâfârikīn'a götürüldü. Atabegi Humartaş burada onun için "Kubbetü's-sultan" adıyla meşhur olan bir türbe yaptırdı. Oğlu Sultan I. Mesud 538 (1143-44) yılında babasının mezarını Konya'ya nakletmek istemişse de bu gerçekleşmemiştir.

Kılıcarslan'ın genç yaşta beklenmedik ölümüyle Güneydoğu Anadolu'da ve Kuzey Suriye'de Haçlılar'a karşı yürütülen mücadele ve Anadolu Selçuklu Devleti'nin siyasî birliği zaafa uğradı. Dânişmendliler, durumdan faydalanarak Anadolu'da siyasî güçlerini arttırma ve topraklarını genişletme imkânını buldular. Bizans da Ege bölgesine doğru yayılmaya başlamış olan Türkler'i Batı Anadolu'dan tekrar geriye itme fırsatını yakaladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.