Hava Durumu

Türkiye'nin Çıktığı İstanbul Sözleşmesi Maddeleri!

Kadına yönelik ve aile içi şiddetin önlenmesi için 2011'de ortaya çıkan İstanbul Sözleşmesi tartışmaların odağında! Günümüzde tartışılan ve karşıt fikirlerin olduğu İstanbul sözleşmesi ilk olarak İstanbul'da imzaya açıldığı için adını oradan almaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:12
https://www.kamuajans.com/
Türkiye'nin Çıktığı İstanbul Sözleşmesi Maddeleri!

İstanbul Sözleşmesi; kadına yönelik şiddet, taciz ve ayrımcılıkla mücadele amacıyla hazırlanmıştır. Son günlerde artan kadına taciz, kadın cinayetleri, kadınlara ayrımcılık gibi olaylar nedeniyle İstanbul Sözleşmesi tekrar gündeme geldi. 2011 yılında İstanbul'da imzaya açılan Avrupa Konseyi sözleşmesi kısa adıyla İstanbul Sözleşmesinin detayları şöyle...

Bir Avrupa Konseyi Sözleşmesi olan ve İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen kararlarla ilgili gündem yoğun. Kadınları ve aileyi her türlü şiddete karşı korumayı başlık edinmiş sözleşmenin içeriği, kapsamı, maddeleri merak ediliyor.

Kadınlar; bir ana, bir abla, bir kardeştir. Kadınlar el üstünde tutulması gerekirken çoğu zaman birtakım şiddete maruz kalırlar. Kadınları korumak için çeşitli haklar mevcuttur fakat bu haklar çoğu zaman sadece kağıt üstünde kalmaktadır.

Tam adıyla; 'Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi', bilinen adıyla ise İstanbul Sözleşmesi 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açılan Avrupa Konseyi sözleşmesine denir. Türkiye sözleşmeyi onaylayan ilk ülkedir. (12 Mart 2012) Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliğindedir. Sözleşmeye her ülke adına Dışişleri Bakanları katıldığı için Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İstanbul sözleşmesini imzalamıştır.

TBMM tarafından yayınlanan ve İstanbul sözleşmesinin tam metnini içeren dokümanlara haberimizden ulaşabilirsiniz. Sık sık tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi maddeleri vatandaşlarca merak ediliyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DİYE GEÇEN SÖZLEŞMENİN TAM METNİ (TBMM YAYINI) İÇİN TIKLAYINIZ

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN AMACI İMZALANAN METİNDE ŞÖYLE GEÇİYOR

- Avrupa Konseyi’nin, kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin bu yeni sözleşmesi, ciddi bir insan hakları ihlali oluşturan bu sorunu en kapsamlı şekilde ele alan bir uluslararası anlaşmadır. Bu tür şiddete sıfır tolerans gösterilmesini hedeflemektedir ve Avrupa ile onun sınırlarını da aşan geniş bir alanda daha güvenli yaşanabilmesini sağlama yolunda önemli bir adımdır.

- Şiddetin önlenmesi, mağdurların korunması ve şiddet uygulayanların adalete teslim edilmesi, bu sözleşmenin temel taşlarını oluşturmaktadır. Ayrıca, toplumun her ferdini, özellikle de erkekleri ve erkek çocuklarını, tutumlarını değiştirmeye davet ederek, bireylerin vicdanlarını ve düşüncelerini değiştirmeyi amaçlamaktadır. Esas itibariyle, erkeklerle kadınlar arasında daha fazla eşitlik sağlamaya yönelik çağrının yeniden yapılmasıdır; zira, kadınlara yönelik şiddetin kökleri, toplumda erkek ve kadın arasındaki eşitsizliğe dayanmakta ve bir hoşgörü ve inkar kültürünün sonucu olarak sürdürülmektedir.

SÖZLEŞME KAPSAMINDAKİ SUÇLAR

- ev içi şiddet (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik) 
- taciz amaçlı takip; 
- tecavüz dahil, cinsel şiddet; 
- cinsel taciz; - zorla evlendirme; 
- kadınların sünnet edilmesi; 
- kürtaja zorlama ve kısırlaştırmaya zorlama.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.