Hava Durumu

Terleme Nasıl Oluşur? Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer rahatsızlıkları, ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz, çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri, diyabet, düşük kan şekeri yani hipoglisemi, hipertiroidi yani tiroid bezinin normalden fazla çalışması, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, tiroit hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri terlemeye neden olabilir. Terlemek kalbi korur, vücuttaki tonsin maddelerin atılmasını sağlar, gözeneklerin düzenli çalışmasını sağlar, mikropların ve zararlı bakterileri uzaklaştırır, sıvı dengesini korur, Alzheimer riskini azaltır, böbrek taşı riskini azaltır, saçlara faydalıdır.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:10
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:10
https://www.kamuajans.com/
Terleme Nasıl Oluşur? Zararları ve Faydaları Nelerdir?
Ağlamak, sevinmek, kızmak gibi vücudun verdiği tepkilerden biri de terlemedir. Terleme olması gerektiği kadar olursa vücudun olağan işleyişindendir. Fakat aşırı terleme yaşanıyorsa bu durum bazı olumsuzlukların habercisi olabilir. Ne zaman hangi nedenle terlediğinizi bilmeniz, neden terlediğinizin ortaya çıkmasında ipucu olacaktır. İnsan vücudu yaşam döngüsü devam ettikçe çalışan hatta ölüm gerçekleştirildikten sonrada bir süre hücreler aracılığıyla yaşama devam eden bir sisteme sahiptir.

Terlemenin nedeni muayene ve tetkiklerle yapılan araştırmada ortaya çıkar ve ona uygun tedavi yapılır. Lokal terleme olursa tedavisi 3–6 ay süreli botox enjeksiyonudur. Sempatik blokaj denen koltuk altlarında ter bezlerini uyaran sinirlerin yok edilmesi işlemi de bir diğer tedavi şeklidir.

Terlemek, insanoğlunun en doğal vücut reaksiyonlarındandır. Terlemek bazen sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bunu anlamak için bir uzmana danışmakta fayda var.

Terleme, vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir fonksiyondur. Yüksek ateşte vücut sıcaklığının azaltılmaya çalışılmasında olduğu gibi vücut belli bir sıcaklıkta kalabilmek için terleme fonksiyonunu kullanmaktadır.

Terlemek, vücudun verdiği çok doğal tepkidir. Terleme olayı bazen beslenme tarzı, bazense bazı hastaların sebebi olabilir. Haddinden fazla terleme mevcutsa bir doktora görünmekte fayda var.

Özellikle yaz aylarında başımıza sıklıkla gelen fazlaca koşuşturduğumuzda kapalı alanda kaldığımızda sıklıkla karşılaştığımız sorun olarak gördüğümüz ama aslında vücudun bir reaksiyonu olan terleme her ne kadar bizi rahatsız ediyor olsada vücudumuzun yapması gerektiği sağlığımız için gerekli işlevlerden biridir.

Başta vücudun ısı dengesini sağlama görevi olan terleme aktivitesi hastalık dönemlerinde de hastalığın vücuttan atılmasında önemli rol almaktadır. Büyüklerimizin deyimiyle bi terle hiçbirşeyin kalmaz cümlesinde de bahsedildiği üzere hastalıklardan kurtulmanın önemli etkenlerinden biri terlemedir. Tuvalet ihtiyacını gidermek kadar değerli olan terleme bi nevi bir boşaltım sistemi olarakta değerlendirilebilir.

Vücudumuzun belli bölgelerinde bulunan ter bezleri tarafından salgılanan ter pis kokusuyla bizleri ve çevremizi rahatsız ediyor olmasına rağmen bunun bir ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekiyor.

İnsan vücudu her ne kadar burundan nefes alarak ciğerlerimize ulaştırıyor olsakta deri üzerinde bulunan gözeneklerde vücudun nefes alması için önemlidir. Eğer aşırı terliyor iseniz vücut gözeneklerinizin tıkalı olduğunuda düşünebilirsiniz. Terlemenin faydalarını araştırdık.

1. Vücudunuzdaki tüm toksinlerin salınmasına yardımcı olur

2. Terleme peelinge eşittir

3. Tüm kir ve kalıntıları yok eder

4. Terlemek cildi gençleştirir

5. Ter sağlıklı ve dengeli bir cilt sağlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.