Hava Durumu

Tabip (Doktor) Binbaşının Eşi Ve 3 Çocuğu Nasıl Katledildi?

Kamuajans.com – Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşadığı en kanlı katliamlardan biri olarak tarihin kanlı yapraklarına kazınan Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan, Kutsi'nin vahşice öldürülmesi olayı TRT'de yayınlanan bir zamanlar kıbrıs dizisi ile tekrar gündeme geldi.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:00
https://www.kamuajans.com/
Tabip (Doktor) Binbaşının Eşi Ve 3 Çocuğu Nasıl Katledildi?

EOKA örgütü olarak malum Rum çetesi, Kıbrıslı Türkler'i adadan silmek için Aralık 1963'de kanlı saldırılar düzenledi. 24 Aralık 1963 gecesi, Lefkoşa'nın Kumsal bölgesinde o devre Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın eşi Mürüvvet ve evlatları Murat, Hakan, Kutsi, eve giren Rumlar tarafınca küvette kurşuna dizildi. Nihat İlhan'ın eşi ve çocuklarının katledilmesi, 364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rumunun hayatını kaybettiği olayların sembolü halini aldı. Olayın gerçekleştiği tek katlı ev, sonrasında 'Barbarlar Müzesi'ne dönüştürüldü.

TABİP BİNBAŞI (DOKTOR) NİHAT İLHAN KİMDİR?

21 Aralık 1963 tarihi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için en karanlık günlerden biriydi. EOKA örgütü olarak bilinen Rum çetesi, Kıbrıslı Türkleri adadan silmek için kanlı saldırılar yapıyordu. O dönemde Kıbrıs'ta bulunan askeri hastanenin yöneticiliğini yapan Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın küvette kurşuna dizilen üç çocuğu ve eşi, yüzlerce masum sivilin katledildiği bu saldırıların sembolü olarak tarihe geçti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.