Hava Durumu

Seyahat İzin Belgesi Hangi Hallerde Alınabilir? Seyahat İzin Belgesi Kimler için Gerekli?

Korona virüs tedbirleri kapsamında, seyahat edecek vatandaşların kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi müracaatları e-Devlet Kapısından alınabiliyor. E-Devlet, Alo 199 veya kaymakamlıktan seyahat izin belgesi alınabilir.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:04
https://www.kamuajans.com/
Seyahat İzin Belgesi Hangi Hallerde Alınabilir? Seyahat İzin Belgesi Kimler için Gerekli?

Sokağa çıkma yasağının olduğu durumlarda seyahat izin talebi ile bazı hallerde dışarı çıkmak, seyahat etmek mümkün olabiliyor. 20 yaş altı veya 65 yaş üstü vatandaşlar için hafta için uygulanan kısıtlamalarda da yine bazı hallerde sokağa çıkış yasağı, seyahat yasağı askıya alınabiliyor, seyahat izni verilebiliyor.

Corona virüs salgınından dolayı kısa süre içinde tekrar hayatımızın içine giren kısıtlamalar vatandaşların kafasını karıştırırken, yok yere idari para cezalarıyla, yaptırımlarla karşı karşıya gelebiliyorlar. Sokağa çıkma yasağında kimler, hangi hallerde dışarı çıkabilir, cenaze, sınav, terhis gibi durumlarda sokağa çıkılabilir mi gibi sorularla boğuşan vatandaşlarımıza yardımcı olmak adına haberimizi inceleyebilirsiniz.

Mecburi durumlarda seyahat edecek vatandaşlar Valilik, Kaymakamlık, e-devlet Alo 199 gibi başvuru noktalarından seyahat izin belgesi alarak yolculuk yapabilecek.

Şehir içi, şehirler arası izin kapsamına giren zorunlu haller;

Taburcu, hasta sevk veyahut randevu

Birinci derece yakınının cenazesine katılmay ya da cenazesine refakat (en fazla 4 kişi)

Bulunduğu ile son 5 gün içinde gelmek ve kalacak yeri olmamak

Ösym sınavlarına katılmak (En fazla 1 kişi refakat edebiliyor)

Terhis sonrası yerleşim yerine dönmek

Özel veya kamudan sözleşmeye günlü davet yazısı olan

Ceza infaz kurumlarından salıverilen

Yukarıda sayılı durumlar şehir içi yada şehirler arası zorunlu hallere giriyor.

Sokağa çıkma yasağı sürecinde seyahat izin talebi sürecinde bilinmesi gerekenler şu şekilde;

Çıkış, varış ve güzergah illerinde yüksek ya da çok yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı çocuklarımız/gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri halihazırdaki uygulamadaki gibi izne tabi olup 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemizle belirlenen esaslar çerçevesinde seyahat izin kurullarından seyahat izin belgesi düzenlenmesi uygulamasına devam edilecektir.

Çıkış, varış ve güzergah illerinde sadece düşük ve orta risk grubundaki illerin bulunması halinde ise bu yaş grubundaki vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatleri için izin alınmasına gerek bulunmamaktadır. Ayrıca 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir risk grubu ayrımı yapılmaksızın ve izne tabi olmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

18-20 yaş arası vatandaşlar için toplu ulaşım araçları ile ailesinin yanında dönecekse bilet ve rezervasyon almak seyahat izin belgesi için yeterli.

20-65 yaş arası vatandaşlarıımız toplu ulaşım araçları ile yine bilet ve rezervasyon bilgileriyle seyahat izin belgesi talebinde bulunabiliyorlar.

20 yaş altındakiler yanında velisi veyahut vasisi olmak şartıyla özel araç veya toplu ulaşım aracı ile izin aranmaksızın şehir içi yada şehir duşunda seyahat edebiliyor.

Yine 20 yaş altındakiler zorunlu durumlarda E-Devlet, Alo 199 veya kaymakamlıktan izin alarak tek başlarına seyahat edebiliyorlar.

20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşlarımız özel araçları ile E-Devlet, Alo 199 veya kaymakamlıktan izin alarak tek başlarına seyahat edebiliyorlar.

65 yaş üstü vatandaşlarımızda toplu ulaşım araçları veya özel araçları ile E-Devlet, Alo 199 veya kaymakamlıktan izin alarak tek başlarına seyahat edebiliyorlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.