Hava Durumu

Şemseddin Sâmi'nin İlk Romanı Nedir? Şemseddin Sâmi Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Sevilerek izlenen, popüler bilgi yarışması programı olan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında, yarışmacıya "1870'lerde Şemseddin Sami tarafından yazılan Türk edebiyatının ilk romanlarından olan eser hangisidir?" sorusu soruldu. konuun meraklıları soruyu duyar duymaz doğru cevabı araştırmaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:04
https://www.kamuajans.com/
Şemseddin Sâmi'nin İlk Romanı Nedir? Şemseddin Sâmi Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Kenan Işık ile yayın hayatına başlayan Kenan İmirzaloğlu ile devam eden Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmada her bölüm yıllardır büyük beğeni ile izleniyor. Şemseddin Sâmi'nin ilk romanının isminin sorulduğu yarışmayı izleyen vatandaşlar hemen araştırmaya geçti. Biz de sizler için konuyu araştırdık.

Şemseddin Sami; Arnavut asıllı Osmanlı İmparatorluğu yazarlarındandır. Şemseddin Sami'nin ilk Türkçe romanının adı Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'tır ve 1872 yılında yazmıştır. 

Şemseddin Sâmi Kimdir?

Şemseddin Sami (Fraşiri) (1 Haziran 1850, Fraşır - 1 Temmuz 1904, İstanbul), Arnavut asıllı Osmanlı yazarı, ansiklopedist ve sözlükçü. İlk Türkçe roman olan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat'ın (1872), ilk Türkçe ansiklopedi olan Kamus-ül Alam'ın (1889-1898) ve modern anlamdaki ilk geniş kapsamlı Türkçe sözlük olan Kamus-ı Türkî'nin (1901) yazarıdır. Ayrıca Kamus-ı Fransevî adlı Fransızca ve Kamus-ı Arabî adlı Arapça sözlükleri kaleme almıştır.

Ağabeyi Fraşırili Abdül Bey ile birlikte, Latin ve Yunan harflerini kullanan ilk Arnavut alfabesini geliştirmiş (1879) ve Arnavutça bir gramer kitabı yazmıştır (1886). Kardeşi Naim Fraşıri, Arnavut millî şiirinin kurucusu olarak kabul edilir. Galatasaray Spor Kulübü' nün kurucusu Ali Sami Yen'in babasıdır.

Eserleri

Roman: Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
İlk Türkçe Sözlük: Kamus-ı Türki
Sözlük: Kamus-ı Fransevi, Kamus-ı Arabi
Ansiklopedi : Kamusu'l Alam
Tiyatro: Besa yahut Ahde Vefa, Gave, Seydi Yahya
Çeviri: Sefiller, Robinson Crusoe
Makale: Lisan-ı Türki Makalesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.