Hava Durumu

Sadabat Paktı Nedir? Hangi Tarihte İmzalanmıştır?

Sadabat Paktı; Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında, 8 Temmuz 1937 tarihinde Tahran'da Sadabat Sarayı'nda imzalanan dörtlü saldırmazlık paktı. Türkiye ve Dünya için çok önemli bir konu olan Sadabat Paktı ile ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:50
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:50
https://www.kamuajans.com/
Sadabat Paktı Nedir? Hangi Tarihte İmzalanmıştır?

Sadabat Paktı, Türkiye ve Dünya için inanılmaz derecede önemli bir konudur. Dolayısıyla Sadabat Paktı'nın hangi devletler ile hangi tarihte imzalandığı her zaman merak edilmiştir. Tarih kitaplarına konu olan Sadabat Paktı konusu büyük küçük demeden herkesin ilgisini çekmektedir.

Sadabat Paktı; Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında, 8 Temmuz 1937 tarihinde Tahran'da Sadabat Sarayı'nda imzalanan dörtlü saldırmazlık paktıdır. Dünyanın en statejik bölgesi olan ortadoğu bu nedenle yüzyıllardır savaş ve terörizim ile mücadele ediyor. Türkiye'ninde coğrafi olarak içerisinde olduğu ortadaoğu'da bulunan ülkelerin birbirleriyle uzlaşması için 1937 yılında imzalanan sadabat paktı anlaşmasıyla ülkeler arasında saldırmazlık anlaşması yapıldı.

Ortadoğu'da bazı ülkeler arasında imzalanan amacı saldırmazlık olan sadabat paktı anlaşması ile ülkeler herhangi yaşanabilecek bir olumsuzlukta savaşmaması adına imzalanan bir antlaşmadır. 40 küsur yıldır terörizim ile mücadele eden Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı sınır dışı operasyonları sonrası tekrar gündeme geldi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sonrası komşu ülkeler ile yapılan anlaşmalardan biri olan sadabat paktı ülkemizin doğusunda bulunan bazı ülkeler ile komşu kelimesinin anlam kazanması ve coğrafi bölgenin huzuru açısından yapılan saldırmazlık anlaşmasıdır. Teröristlerin özellikle konumladığı Suriye ve Irak'a yapılabilecek muhtemel taarruzlarda sadabat paktı anlaşmasının delinip delinmeyeceği söz konusu oldu.

SADABAT PAKTI’NI İMZALAYAN DEVLETLER

Balkan Antantı ile Batı sınırlarını güvence altına alan Türkiye, bölge barışına katkıda bulunmak ve doğu sınırlarını güvence altına almak amacıyla İran, Irak ve Afganistan ile 8 Temmuz 1937’de Tahran’da Sadabat Sarayı’nda Sadabat Paktı’nı imzaladı.

SURİYE NEDEN SADABAT ANLAŞMASINA KATILMADI?

O dönemlerde zaten Hatay sorunu yaşanmaktaydı. Suriye, Hatay sorunundan dolayı, Sadabat Paktı'na katılmamıştır.  Sadabat Paktı'nın amacı, yardımlaşmadır. Savunma ya da saldırma değildir. Suriye ile Hatay sorumuz olunca isteksizlikte bulunmuştur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.