Hava Durumu

Polis Nasıl Olunur? 2021 Yılı Polis Olma Şartları Nelerdir? Güncel Polis Maaşları Ne Kadar?

Nasıl polis olunur sorusunun yanıtını arayan vatandaşların bu hayallerine ulaşmaları için gereken şartları taşımaları ve mevzuatla sabit süreçlerden geçmeleri gerekiyor. Eğitim düzeyi olarak polis olmak isteyenlerin Lise, Lisans veya ön lisans mezunu olma şartları aranıyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:08
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:08
https://www.kamuajans.com/
Polis Nasıl Olunur? 2021 Yılı Polis Olma Şartları Nelerdir? Güncel Polis Maaşları Ne Kadar?

Polis olma koşullarına haiz olan ve üniformayı giyerek polislik mesleğini icra etmek isteyen adaylar nasıl polis olunacağınına dair detayları haberimizden inceleyebilir. En az ortaöğretim kurumu yani lise mezunu genç vatandaşlarımızın polis olma şansları olabilir. Polis olmak için eğitim düzeyinize göre POMEM, PMYO veya PAEM birimlerinden birinde eğitim almak ve başarılı olmak gerekiyor.

Polislik zor meslektir fakat polis olma hayali kuran genç sayısı da azımsanmayacak derecede çoktur. Polis üniforması giyerek vatandaşlarına hizmet etmek isteyen genç adaylar Polis Akademisi tarafından yapılan paylaşımları, açıklamaları, duyuruları anı anına takip ediyorlar. Şartları uyanlar ise açıklanan polis alımları için başvuru yaparak, hayallerine kavuşmaya çalışıyorlar.

Birçok Türk vatandaşı polis olmak ve o üniformayı giymek istiyor. Polis olmak için gerekli şartları taşıyanların polislik hedefine ulaşabilmeleri için yazılı, sözlü ve fiziksel sınavları başarıyla tamamlamaları gerekiyor. Polis olmak isteyen ortaöğretim, ön lisans, lisans mezunu vatandaşlarımızın yapmaları gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Polis olma hayali kuran vatandaşlar için eğitim alarak mesleğe adım atabilecekleri 3 birim bulunuyor. Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü yani kısaca POMEM'lerde 6 ay eğitimle, Polis Meslek Yüksek Okulu kısa adıyla PMYO'larda 2 yıl eğitim veya Polis Amirleri Eğitim Merkezi PAEM'lerde 11 aylık eğitim sonunda adaylar polislik mesleğine giriş yapabiliyorlar. Bu kurumlara girişlerde eğitim düzeyiniz önemli bir faktör durumunda.

Polis Olmak için Genel Şartlar Neler?

T.C. vatandaşı olmak.

Lise, Lisans ve ön lisans mezunu olmak.

Yurtdışı okullardan mezun olan kişiler için denklik belgesi.

Gerekli KPSS taban puanı geçmek.

18 yaşını tamamlamış olmak.

30 yaşından gün almamış olmak.

Fiziki şartlarda aranan nitelikler arasında erkek 167 cm, kadın adayların ise 162 cm’den uzun olması.

Tüm adayların sağlık yönetmeliği şartlarını taşıması, silah taşımaya engel bir durumun bulunmaması ve herhangi bir yüz kızartıcı ceza almış olmaması gerekiyor.

Nasıl Polis Olunur?

En az lise mezunu adaylar Polislik için başvuruda bulunabiliyor. Bir diğer temel şart ise üniversiteye giriş sınavından polis akademisi tarafından belirlenen baraj puanının üstünde puan almaları şartıdır.

Polis olmak için Yüksek Okula giriş sınavına başvurular, her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilen tarihlerde Polis Meslek Yüksek Okul Müdürlüklerine şahsen gerçekleştirilir, kamuajans'ta detaylarını paylaştığımız gibi, polis akademileri, Emniyet Teşkilatının memur, amir ve yönetici ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans, lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan, bünyesinde fakülte, enstitü ve polis meslek yüksekokulları bulunan bilimsel özerkliğe sahip yükseköğretim kurumudur. 

Mezun olan öğrenciler, kadro ve hizmet ihtiyacına göre Genel Müdürlükçe belirlenen yerlerden birini her okuldaki öğrencilerin başarı sıralaması esas alınarak, seçecekleri illere atamaları yapılmaktadır.

Polislik Başvurusu Nereye Yapılır?

Polislik başvurusu yapılacak mecra gerekli evrakların hazırlanması sürecinden sonra Emniyet Müdürlüğü’dür. Tüm evrakların tamamlanmasından sonra online başvuru gerçekleştirilir. Bu başvuru, www.e-devlet.gov.tr adresinden gerçekleşir. Sistemden başvuru yapmak için e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekir. Ekranda yer alan başvuru seçeneğine tıklanmalıdır. Sonrasında açılan sayfadan ‘POMEM  sınav başvuru formu’ doldurulur.

Güncel Polis Maaşları Ne Kadar?

2021 polis maaşlarının miktarı %5,75 zam almıştır. Bu kapsamda memurluk yapan ¼ statüsündeki polis maaşları 5.258 TL olarak belirlenmiştir. aynı zamanda göreve yeni başlayan 8/0 kategorisinde bir polis, 5.269 TL maaş alır. polislik mesleğinde yükselmek mümkündür. Kademe atlamaları ve meslekte geçirilen zaman, bu konuda maaş miktarlarını da etkiler.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.