Hava Durumu

Noel Yortusu Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Hristiyan ülkelerde Noel hazırlıkları aylar öncesinde yapılmaya başlanır. Hristiyanların İsa'nın doğumunu bekledikleri döneme advent dönemi denir ve 24 penceresi olan advent takvimleri hazırlanır. Noelden önce okullarda oyunlar sahnelenir, Noel Partileri yapılır, advent mumları yakılır, Noel Ağaçları süslenir. Ayrıca evler, bahçeler, caddeler süslenir, hediyeler alınır, tebrik kartları verilir. Noel arefesinde ise Noel Baba'nın gelişi canlandırılır. 25 Aralık tarihinde öğleden sonra kızarmış hindi ve sosisten oluşan bir Noel Yemeği hazırlanır. Yemekten sonra da Noel Pudingi yenir.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:04
https://www.kamuajans.com/
Noel Yortusu Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Hristiyanlıkta İsa'nın doğum günü (MÖ 4 – MS 30-33) olarak kutlanan Noel sözcüğünün kökeni Latince Natalis (doğum) kelimesidir. Yılın son günlerini yaşadığımız şu günlerde herkes Noel Yortusu’nun ne zaman olduğunu ve nasıl kutlandığını merak ediyor. Noel yortusu nedir, nasıl kutlanır haberimizde.

Çocuklar Noel'den önce, istedikleri hediyelerin listesini bir mektupta toplar. Şehrin merkezi noktalarında kurulan Noel Baba Kulubelerinde Noel Babalar çocukların isteklerini dinler. Noel Arefesi Gecesi, evlere Noel Baba ve geyikleri için yiyeceklere bırakılır. Noel günü Noel Ağacı'nın altına bırakılmış hediyeler alınır verilir.

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milat Yortusu olarak da bilinir. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar.

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık'ta kutlanır. Bazı ülkelerde kutlamalar 24 Aralık'ta Noel arifesiyle başlar ve 25 Aralık bitimine kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık'a denk gelen 6 Ocak'ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu bazı ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel'i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, miladi (Gregoryen) takvimin Katolik Papa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır. Bununla birlikte bazı Ortodoks kiliseleri miladi takvime dönüşüm yapmış ve 25 Aralık'ta kutlamaya başlamıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.