Hava Durumu

Miras Sorgulama e-devlet'ten Sorgulama Ekranı

E Devlet Miras - Son dönemde bir çok hizmeti sunmaya başlayan e-devlet platformu bir yeniliği daha hayata geçirdi. Filmlere konu olan hatta bazen gerçek hayatta canlara mal olabilen miras konusunda e devlet hizmet sunmaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:48
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:48
https://www.kamuajans.com/
Miras Sorgulama e-devlet'ten Sorgulama Ekranı

Gün geçtikçe hayatımıza daha fazla girmeye başlayan dijital ortamda veri sorgulama sistemine bir yenisi daha eklendi. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren miras olayına yeni bir boyut getiren e-devlet sistemi sayesinde vatandaşlar kendilerine kalan miras durumlarından haberdar olabilmektedirler. Çok kısa zaman zarfında milyonu aşan ziyaretçi sayısı ile çok elverişli bir sistem olduğunu ortaya koyan e-devlet miras öğrenme sistemi milyonlarca kişi tarafından sorgulandı.

Kişinin vefatı sonrası en önemli sorunlardan birisi olarak bir sonraki nesle devrolan miras bilgi ve işlemleri ile ilgili devlet tarafından yeni bir sistem geliştirildi. Tüm miras bilgi ve belgeleri hukuki kurallar ve paylaşımlar ölçüsünde kişilerin bilgisine sunuldu. Çok kısa zamanda çok büyük bir ilgi gören e-miras sistemi e-devlet uygulamasının içerisinde yer alıyor.

E-devlet miras sorgulama sistemini tamamlayarak hizmete sundu. Yer yüzünden yaşayan her insan dünyada yaşadığı süre içerisinde yaptıklarıyla gelecek nesillere iyi yada kötü miraslar bırakıyor. Bunu yakın dönemimize indirgersek bizlere büyüklerimizden ölümleri sonrasında soyut ve somut miraslar kalıyor.

Somut olarak bahsettiğimiz dünya malı yani ev, araba, para gibi maddi varlıklar anne baba çocuk kısaca varisi olduğumuzda bizlere kalıyor. İlk bakışta acı olan ölümün sonrasında devam eden hayatlar için önem arz eden bu miraslar sonrasında varisler arasında kavgalara küslüklere hatta ölümlere sebebiyet verebilmektedir.

Vefat eden kişinin özel vasiyeti olmaması durumunda hukuk kurallarına göre dağıtılan miras vefat edenin aklı dengesinin yerinde ve sağlık kurulu kararı ile ölmeden önce verdiği karar hukuki olarak etkin olmaktadır. Bu karışıklıkların ortadan kalkması için teknolojinin nimetlerinde faydalanan yetkililer soyağacı uygulamasından sonra miras sorgulama sistemi de hayata geçirildi. 

e-DEVLET MİRAS SORGULAMA

E-Devlet üzerinden miras sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-Devlet şifreniz yoksa bu hizmetten ve diğer hizmetlerden faydalanabilmek için en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifresi olan vatandaşlar, e-Devlet'in resmi internet sitesine (https://www.turkiye.gov.tr/) T.C. Kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile giriş yaptıkran sonra arama butonuna "Veraset İlami Sorgulama" yazdıktan sonra hizmeti görebilecekler.

Daha sonra gelen pencerede miras sorgulama yapabilmek için 'Miras Bırakan T.C. Kimlik Numarası"nı yazması gerekiyor. Ardından sorgula butonuna bastıktan sonra miras sorgulama işlemi gerçekleştirilebilecek.

Miras sorgulama sayfası üzerinden hizmet ile ilgili şu açıklama yapıldı:

"Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

VASİYETNAMA SORGULAMA

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, mirasçılık belgesinin "e-Devlet"ten alınmasına yönelik uygulamanın ardından vasiyetnamelerin de elektronik ortamdan verilmesi için çalışma başlattı.

Başkanlık, çalışmalarını tamamladığı uygulamanın hayata geçirilmesi için "e-Devlet"e bildirimde bulundu.

Böylece, Adalet Bakanlığının "e-Devlet" üzerinden sunduğu hizmetler arasına kısa süre içerisinde vasiyetname alınması da eklenecek. Kullancılar, oluşturulacak alana vatandaşlık numarası ile giriş yaparak vasiyetname sorgulatabilecek.

Uygulama ile noterlerin verdiği, mahkeme kararıyla açılan vasiyetnamelere ulaşılabilecek.

Yeni uygulama 1 Ocak 2017 tarihi ve sonrasını kapsayacak.

Vasiyetname sorgulama yakın zamanda e-Devlet'e entegre edilecek. Entegre edildiği zaman detaylar ortaya çıkacak. Büyük ihtimalle https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden kullanıcı girişi yaptıktan sonra kurumlardan "Adalet Bakanlığı" butonuna tıkladığınızda "Vasiyetname sorgulama" hizmetini bu bölümünde görebileceksiniz.

e-Miras Sistemine Girmek İçin TIKLAYINIZ

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.