Hava Durumu

Meşhur 7 Tepeler Nerelerde?

İstanbul taşı toprağı altındır, 7 Tepe'si de öyle. İstanbul'un 7 Tepesi'nin hepsinin ayrı ayrı tarih kokan geçmişi var. Dilerseniz İstanbul'un 7 Tepesi'ni inceleyelim. İstanbul'un meşhur 7 Tepe'si her daim önemini koruyor. Nüfusu milyonları bulan metropol şehir İstanbul'da bulunan 7 Tepe'nin isimlerini sizler için araştırdık.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:10
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:10
https://www.kamuajans.com/
Meşhur 7 Tepeler Nerelerde?

İstanbul'la ilgili doğru bilinen bilgilerden en yaygın olanlarından birisi İstanbul'un yedi tepesi ile ilgili olanıdır. Aslında eski İstanbul açısından dini önemi de olan bu yedi tepe aslında sanıldığı kadar da tepe değildir.

Dillere destan İstanbul yedi tepe kavramına kulaklar aşinadır ama bu yedi tepe neresi çoğusu bilmez. İstanbul'da gezilecek yerler rotasında bu 7 tepe baş köşededir. Çıktığınız bir boğaz turunda veya köprülerden karşı kıtaya geçerken birçok tepe göze çarpar.

Hikayelerde, şiirlerde 7 tepe İstanbul lafını çok duymuşuzdur. Şairlere, yazarlara ilham veren İstanbul dünyada eşine az rastlanır bir güzelliğe sahiptir. Milyonlarca turist bu güzel şehri gezmek için akın akın İstanbul'a akın eder. Peki 7 tepe İstanbul nerededir? İstanbul'un meşhur 7 tepesi nereleri?

İşte İstanbul’daki bu 7 tepe...

Çemberlitaş Tepesi: Nuruosmaniye Camii ve Çemberlitaş’ın bulunduğu bölgedir. Tepeye Nuruosmaniye Tepesi de denir. Burada meşhur Kapalıçarşı da bulunur.

Edirnekapı Tepesi: İstanbul’un en yüksek tepesidir. Mihrimah Sultan Camii burada yer alır. Bu yüzden Mihrimah Sultan’ın adıyla da anılmaktadır.

Fatih Tepesi: Bu tepede yer alan en önemli eser Fatih Külliyesi’dir.

Kocamustafapaşa Tepesi: Mimar Sinan’ın kalfalarından Davud Ağa’ya yaptırdığı Cerrahpaşa Camii burada bulunmaktadır.

Sarayburnu Tepesi: Üzerinde Topkapı Sarayı, Ayasofya ile Sultanahmet camileri ve İbrahim Paşa Sarayı bulunan tepedir.

Süleymaniye Tepesi: Süleymaniye Külliyesi, Beyazıt Camii ve İstanbul Üniversitesi de bu bölgededir.

Yavuz Selim Tepesi: Bu tepedeki en güzel eser Yavuz Sultan Selim Camii’dir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.