Hava Durumu

Memur Zamlı Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekli aylığı ve memur maaşlarına zam geliyor! Oranlar açıklandı, görülmemiş rakam

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2022 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 14:32
https://www.kamuajans.com/
Memur Zamlı Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekli aylığı ve memur maaşı ile ilgili son dakika zam açıklaması geldi. Emekli ve memur maaşlarına zam geliyor. Yeni emekli ve memur maaşlarına gelebilecek zam oranı tek tek açıklandı. En düşük memur maaşı son açıklanan enflasyon verilerine göre belli oldu.Her yıl emekliler, ocak ve temmuz ayında emekli maaşı zammı alıyorlar. Emekli zammı enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. 5 aylık enflasyon farkı sonrasında gözler SKK, Bağ-Kur emekli maaşı zammı tahminlerine çevrildi. Peki 2023 ocak emekli zammı ne kadar olacak. İşte emekli ve memur maaşlarıyla ilgili son dakika tüm detaylar...

Emekli ve memur maaşlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Aralık verileri ile netleşecek olan zam oranları için gözler yıl sonuna çevrildi. Milyonlarca emekli ve memurun yakından takip ettiği memur maaş zammında 5 aylık oranın netleşmesiyle memur maaşı hesaplamaları artış gösterdi. Peki, kasım ayı enflasyon farkı ile en düşük memur maaşı ne kadar, kaç TL olacak? İşte merak edilenler...

ENFLASYON FARKI İLE EMEKLİ MAAŞI ZAMMI GELİŞMELERİ
En son kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. Enflasyon Kasım ayında yüzde 2,88 artarken yıllık bazda yüzde 84,39 oldu. 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 14,04 oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ TL OLACAK? 
Temmuz ayında gelen zam sonrasında en düşük emekli maaşı 3500 TL olmuştu. Ocak ayında emekli zammı yüzde olursa en düşük emekli maaşı 4550 TLye yükselecek.

Uzmanlar emekli maaşı zamları ile ilgili açıklamalar yapılıyorlar. Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, emekli zammı ile ilgili açıklama yaptı. Bayram; Memur ve emekliler için artışlar enflasyon farkı kadar olacak yılın ikinci alt ayın enflasyon farkı kadar. Merkez Bankası’nın beklentisi her ne kadar yüzde 60’tan 65’e yükseltilse de beklenti anketlerine göre yüzde 75’lik bir enflasyon bizi bekliyor. Yani yüzde 42.35 ilk 6 ayda alındığına göre yüzde 30 ile yüzde 35’lik bir enflasyon farkı memur ve emeklilerimize verilecektir.

En düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL seviyesindedir. Hatta bununla ilgili bu tutarın asgari ücret seviyesinde olması sendikalarca talep ediliyor. Ancak en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL üzerinde yüzde 30’luk artış olursa 4 bin 550 TL, yüzde 35’lik artış olursa 4 bin 725 TL, yüzde 40’lık artış olursa 4 bin 900 TL olacaktır.” dedi.

KASIM AYI ENFLASYON RAKAMLARI İLE 5 AYLIK ORAN NETLEŞTİ! 
TÜİK kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre tüketici fiyatları kasımda aylık olarak yüzde 2.88, yıllık ise yüzde 84.39 yükseldi.

Kasım ayı enflasyon oranı açıklandı. Buna göre Temmuz ayından itibaren 5 aylık enflasyon artış oranı maaş zammı için yüzde 14.04 olarak kaydedildi. Zam oranlarının ardından yapılan hesaplamaya göre memurlara en az yüzde 15,11 zam yapılacak. Enflasyon artış oranıyla yapılacak en az zam tutarı arasındaki 1,07lık fark ise toplu sözleşme farkının enflasyon artışına eklenmesi sonucu ortaya çıkıyor.

MEMUR MAAŞLARINA NE KADAR ZAM GELECEK? 
Memur maaşlarına 6 aylık enflasyon farkının toplamına göre zam yapılır. Son zam Temmuz ayında Haziran ayı enflasyon farkının açıklanmasıyla birlikte yapıldı. Yani Temmuz ayı itibarıyla 6 aylık enflasyon oranı ve bu orana yüzde 8lik toplu sözleşme farkının eklenmesiyle memur maaşları 3 Ocak 2023te netleşmiş olacak.

Ocak ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları temmuz – aralık dönemindeki enflasyon oranında artırılacak. Memur maaşları ve emekli memur aylıkları ise temmuz ayında yapılan yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına göre hesaplanan enflasyon farkı ile gelecek yılın ilk yarısında uygulanacak yüzde 8 toplu sözleşme zammına göre belirlenecek.

Kasım ve aralık aylarında yıllık enflasyonun baz etkisinden dolayı azalması bekleniyordu. Ancak, kasım ayındaki düşüş beklenenden daha az oldu. Merkez Bankası son enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65,2 olarak açıkladı. Merkez Bankası’nın tahmininin tutması için aralıkta aylık enflasyonun yüzde 1,75’te kalması gerekiyor.Aylık enflasyon aralık ayında yüzde 5 olursa yıllık enflasyon yüzde 70,5; yüzde 7 olursa yıllık enflasyon yüzde 73,7; yüzde 10 olursa yıllık enflasyon yüzde 78,6 olacak.

MAAŞ ZAMMI SENARYOLARI 
Memur maaşları ve emekli memur aylıkları ise enflasyon olasılıklarına göre şöyle artacak: Yıllık enflasyon Maaş artışı

Yüzde 65,2 Yüzde 17,13

Yüzde 70,5 Yüzde 20,87

Yüzde 73,7 Yüzde 23,17

Yüzde 78,6 Yüzde 26,62

REFAH ZAMMI OLACAK MI? 
Enflasyonda özellikle son bir yılda yaşanan yüksek artış dolayısıyla ücretlilerin alım gücü azaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla enflasyonun maaşlarda yarattığı tahribatı gidermek amacıyla refah zammı yapılması için çalışma yürütüldüğü bir süre önce kulislere yansıdı.

Memur maaşlarına bu yılın ocak ayında yüzde 5 toplu sözleşme zammı yapılacak iken yüzde 2,5 oranında ilave artış yapılmıştı. Benzer bir artışın gelecek yıl ocak ayında da yapılması bekleniyor.AK Parti hükümetleri döneminde 2003, 2004, 2005, 2010 ve 2011 yıllarında emekli aylıklarına refah payı zammı yapıldı. Refah zammı 2003 yıllında seyyanen artış şeklinde gerçekleşirken, diğer yıllarda genellikle düşük aylıklara daha yüksek olmak üzere oransal artış şeklinde yapıldı.

Bu yıl 3 bin 500 lira olarak belirlenen en düşük emekli aylıklarının da gelecek yıl yükseltilmesi bekleniyor.

OCAK VE TEMMUZDA NE KADAR ARTTI? 
SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları ocak ayında yüzde 25.47, temmuz ayında ise yüzde 42,35 oranında arttı.Memur maaşları ile Emekli Sandığı’ndan aylık alan kamu görevlilerinin aylığı ise ocak ayında yüzde 30,95, temmuz ayında da yüzde 41,69 oranında arttı.
gazetevatan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.