Konserve hazırlama sezonu geldi: Uzmanlar uyarıyor! Konserve hazırlarken bunlara dikkat etmezseniz..

Konserve hazırlama sezonu geldi: Uzmanlar uyarıyor! Konserve hazırlarken bunlara dikkat etmezseniz..

Eylül aynın gelmesiyle birlikte ev hanımları için konserve hazırlama sezonu da başladı. Kışlık konserve hazırlarken sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken detaylar bulunuyor.

Sonbaharın gelmesiyle başta domates olmak üzere kış ayları için konserve hazırlama sezonu da başladı. Konserve hazırlamanın sağlığımız açısından önemli birçok püf noktası bulunuyor. Bu detaylara dikkat etmek kış aylarında sağlıklı konserveler tüketmemiz açısından önemli.

Konserve hazırlarken yapılan ciddi hatalara ve konservenin nasıl hazırlanması gerektiğine değinen uzmanlar adım adım tüm detayları açıkladı. İşte konserve hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler…

ÜRÜNLERİN VE KAVAOZ KAPAKLARININ KALİTESİNE DİKKAT!

int-1662464919.webp

Konservede kullanılacak sebzelerin tazeliği çok önemli. Bayat ya da bayatlamaya yakın sebzelerden hazırlanan konserveler zaman içerisinde zararlı mikroorganizmaların üremesine neden oluyor. Bu nedenle konserve için seçeceğimiz sebzeler son derece taze olmalı.

Aynı şekilde konserve kapaklarının da kalitesi oldukça önemli. Hava almayacak dayanıklı kapakların tercih edilmesi gerektiğini uzmanlar vurguluyor. Konserve kapaklarının yalnızca 1 defa kullanılması gerektiği de önemli bir detay. Konserve tüketildikten sonra kapağı mutlaka çöpe atılmalı, bir sonraki yıl kullanımı için kesinlikle saklanmamalı.

ISI VE ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ

Konserve hazırlarken ısı ve zamana çok dikkat etmek gerekiyor. 121 derece ısıda en az 20 dakika süresince sterilizasyon işleminin yapılması gerektiği yine önemli detaylardan biri. Konserve kapağına basınç uygulanması gerektiğini belirten uzmanlar bunun da 121 derece ısıda mümkün olduğunu belirtiyor.

KONSERVELERİ HAZIRLADIKTAN SONRA KAPAKLARINI MUTLAKA KONTROL EDİN

Konservelerin hazırlanması sonrasında doğrudan kaldırılması da oldukça yanlış. Konserve kapaklarının sıkılığı mutlaka kontrol edilmeli. Kapaklar oldukça sıkı şekilde kapatılmadıysa hava alacağı anlamına geliyor.

Konservelerin oksijensiz ortamda saklanması gerekiyor, çünkü içerisinde üreyebilecek clostridium botulinum bakterisi sağlık açısından ölümcül riskler taşıyor. Bu nedenle konserveleri oldukça dikkatli şekilde vakum işlemi yapılması gerekli.

Uzmanlar; konserve hazırlamada sterilizasyon, ısı ve 20 dakika bekletme detaylarının önemli olduğunu ve kışın sağlıklı konserveler tüketmek için bu adımların özenle gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Konservelerden kaynaklı ciddi sağlık problemleri yaşamamak için mutlaka bu tavsiyelere dikkat etmeliyiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.