Hava Durumu

Kalfalık Belgesi Başvuru Şartları Neler? Kalfalık Belgesi Nasıl, Nereden Alınır?

Mesleki Eğitim Merkesleri'nde düzenlenen kurslarla başvuran vatandaşlara o iş dalı ile ilgili kalfalık belgesi düzenlenebiliyor. Bu belgenin alınması dair iş ve işleyiş kanunla sabittir. Ustalık belgesi ise kalfalık belgesi almaya hak kazananların alabileceği bir belgedir. Peki kalfalık belgesi nasıl alınır?

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:01
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:01
https://www.kamuajans.com/
Kalfalık Belgesi Başvuru Şartları Neler? Kalfalık Belgesi Nasıl, Nereden Alınır?

Ustalık öncesi dönem olan kalfalık için mesleki eğitim merkezleri tarafından düzenlenen kurslar sonucunda resmi kalfalık belgesi düzenleniyor. Kalfa belgesi almak istyenler her ilçede bulunan mesleki eğitim merkezine başvurarak şartları taşıması halinde kursa alınıyor ve kurs sonunda gereken başarıyı sağlarsa adına belge düzenleniyor.

Haberimizde kalfalık belgesi almak ama nasıl ve nereye başvurması gerektiğini bilmeyen, başvuru şartlarını merak eden vatandaşlarımızı ilgilendiren hususları derledik. Ustalık öncesi olarak söyleyebileceğimiz kalfalık belgesine ait örnek bir görselde haberimizde...

Kalfa ünvanı ile çalışmak isteyenlerin alması gereken belge kalfalık belgesidir. Milli Eğitim bünyesinde düzenlenen kurslarla ilgili iş kolunu kapsayan kalfalık belgesi başarılı olanlar için düzenlenir. İşte ayrıntılar...

Kalfalık belgesi çıraklık eğitim merkezi diye bilinen değişen adıyla Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından düzenlenir. Bulunduğunuz bölgedeki mesleki eğitim merkezinin duyurularını takip ederek talip olduğunuz iş dalına ait kalfalık kursuna istenilen belgelerle birlikte başvurmanız ve kursu başarıyla tamamlamanız gerekir. Eğitim sürecinde gerçekleşen sınavdan başarılı puan almanız gerekmektedir. Detaylar ilgili mesleki eğitim merkezi tarafından sizlere bildirilecektir.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Belge talep edilen meslek/dalı üzerinden olmak şartı ile; SGK veya BAĞ-KUR'lu çalışmış olmak ve en az bir gün pirim ödemesi yapmış olduklarını belgeleyenler. (Sgk pirim cetvelinde meslek kodu yazılı pirimler dikkate alınır. Pirim cetvelinde meslek kodu yazılı değilse pirim ödemesi yapmış olan kurum/ kişinin hangi meslek/dalda çalıştığını Ek-1 belgesiyle onaylaması gerekir.Bağ-kur pirimi ödeyenler aynı zamanda vergi mükellefi olduğunu bağlı olduğu vergi dairesinden alacakları resmi belge ile ispatlamak zorundadırlar.) 18 yaş öncesi SGK/BAĞ-KUR pirim ödemeleri dikkate alınmıyor.

Kalfalık Belgesi Almak için Şartlar Neler?

1. 22 Yaşını bitirmiş. İlköğretim/Ortaokul mezunu veya 1996-1997 öğretim yılı öncesi ilkokul mezunu olanlar.

2. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile açılmış bir kursu bitirmiş ve kurs belgesi almış olanlar.

3. Askerlikte alınmış kurs belgesi olanlar.

4. Mahkumiyet esnasında alınmış kurs belgesi olanlar.

5. Mesleki ve Teknik Eğitim veren okullar ile Mesleki Eğitim Merkezleri ara sınıflarından ayrılmış olanlar.

6. Mesleki Yeterlilik Kurumlarından alınmış mesleki yeterlilik belgesi olanlar.

7. Meslek/dal Mesleki Eğitim kapsamına alınmadan önce, Esnaf ve Sanatkarlar Dernekleri veya odaları tarafından verilmiş kalfalık belgesi almış olanlar. (Belgeyi veren dernek veya oda tarafından yazılı olarak doğrulanması gerekmektedir)

8. Üçüncü sınıf elektrik tesisatçılığı belgesi almış olanlara

9. YUKARIDA SAYILAN BELGELERDEN HERHANGİ BİRİNE SAHİP OLANLAR BELGELERİNDE BELİRTİLEN MESLEK/DALINDAN KALFALIK BELGESİ ALMAK İÇİN MESLEKİ EĞİTİM MENKEZİNE MÜRACAATTA BULUNA BİLİRLER.

Önemli Not: Belgede yazılı meslek/dalı Mesleki Eğitim Merkezinde kapsama alınmış meslek/dal olması şarttır.

kalfalık belgesi

Kalfalık Müracaatı için Hangi Belgeler Gerekli?

1. Öğrenim belgesini aslı ve bir adet fotokopisi

2. Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi

3. Bir adet vesikalık fotoğraf

4. Başvuruya esas kanıt dokümanlar:

o SGK dan alınmış prim dökümü ve iş yeri unvan listesi

o Bağ-Kur hizmet belgesi ile birlikte vergi dairesinden onaylı vergi mükellefiyet belgesi

o MEB onaylı kurs belgeleri

o MYK tarafından verilmiş yeterlilik belgeleri

o Fiili askerlik veya mahkumiyet süresi içinde alınmış mesleki eğitim veya çalışmaya ilişkin belgeler

o Mesleki ve Teknik Eğitim veren okullarından veya Mesleki Eğitim Merkezlerinde alınmış eğitimle ilgili belgeler.

o Üçüncü sınıf elektrik tesisatçılığı yetki belgesi

o Esnaf ve sanatkarlar dernek veya odalarından alınmış kalfalık belgesi (Bu belge, belgeyi veren dernek veya oda tarafından yazılı olarak doğrulamak zorundadır)

Kalfalık Belgesi Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Kalfalık ve ustalık belgesi müracaatı resmi çalışma gün ve saatleri içinde olmak şartı ile 365 gündür. Ancak Ocak ayında yapılan müracaatlar takip eden Şubat dönemi sınavları için değerlendirmeye alınmaz, sonraki sınav dönemi olan haziran sınavları için değerlendirmeye alınır. Mayıs ayında yapılan müracaatlar takip eden Haziran sınav dönemi için değerlendirmeye alınmaz. Sonraki sınav dönemi olan Şubat dönemi sınavları için değerlendirmeye alınır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.