Hava Durumu

Haziran Ayı Normalleşme Sürecinde Sinema ve Tiyatrolar Açık Mı?

Özellikle soğuk havaları vazgeçilmez etkinliği olan sinema ve tiyatrolar bir süredir Koronavirüs pandemisi nedeniyle kapalı. Sinema ve tiyatroların kepenk kaldırıp kaldıramayacağı İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile belli oldu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:02
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:02
https://www.kamuajans.com/
Haziran Ayı Normalleşme Sürecinde Sinema ve Tiyatrolar Açık Mı?

Koronavirüs salgınının üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçmesine rağmen vaka ve vefat sayıları hala istenilen düzeye çok fazla gelebilmiş değil. Dolayısıyla işletmelerin bir çoğu ciddi sıkıntılar yaşamaya devam etmekte. Faaliyetlerinin askıya alınmasından dolayı çoğu işletmenin kendi özelinde yaşadığı ekonomik sıkıntıların yanında sinema, tiyatro gibi işletmelerin de kapalı olması vatandaşı da etkiliyor.

İçişleri Bakanlığı 1 Haziran 2021 tarihinde 81 il valiliğine Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre; kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00 - ­05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

14 Nisan 2021 tarihinden bu yana faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan; sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı sahalar, spor salonları, açık yüzme havuzları, lunaparklar ve tematik parkları aaliyet alanında bulunan iş yerleri; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde her bir iş kolu/faaliyet alanı için ayrı ayrı belirlenen kurallara eksiksiz uyulması, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocağı gibi yerlerde herhangi bir şekilde oyun (kağıt-okey, tavla dahil) oynanmaması, aynı anda aynı masada açık alanlarında üç, kapalı alanlarında ise ikiden fazla müşteri kabul edilmemesi,  sinema salonlarında % 50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) sınırına uyulması kaydıyla 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren (Pazar günleri hariç) 07.00 - 21.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY), salon kiralarına yönelik hukuki anlaşmazlıklar çıkabileceği ve sektörün uluslararası film alımı, gösterim planlaması gibi nedenlerle açılışın 1 Temmuz'a ertelenmesini talep etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.