Hava Durumu

Haziran Ayı Normalleşme Sürecinde Düğün, Nişan ve Kına Etkinlikler Yapılıyor Mu?

Yaz aylarının yaklaştığı şu dönemde düğün planları yapan çiftler gündemi tedirginlikle izliyor. Evlilik hayali kuran çiftler düğün salonlarının ne zaman açılacağını merak ediyorlar. Hükümet, Bilim Kurulunun da tavsiyesi üzerine coronavirüsün yayılma ihtimalinin en yüksek olduğu mekanları kapatma kararı almıştı. Düğün salonları, kır bahçeleri gibi yerler de yasaklanan mekanlar arasında yer alıyordu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:12
https://www.kamuajans.com/
Haziran Ayı Normalleşme Sürecinde Düğün, Nişan ve Kına Etkinlikler Yapılıyor Mu?

Düğünler insanların karşılıklı temasının en fazla yaşandığı anlar oluyor. Bundan dolayı Korona Virüs tedbirleri kapsamında ilk kapanan yerler düğün organizasyonunun yapıldığı, düğün salonları, kır bahçeleri, çalgılı lokantalar, kahvehaneler, kıraathaneler olmuştu. Yazın artan düğün trafiği öncesinde çiftler bu yasakların kalkıp kalkmayacağını merak ediyor.

1 Haziran 2021 tarihli İçişleri Bakanlığı'nın Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri konulu Genelgesine göre; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan düğün salonu, çalgılı müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyete başlayıp başlamayacağı merak ediliyor.

Normalleşme adımlarının atıldığı bu dönemde bazı mekanlar, çalışma saat aralığı, hijyen tedbirleri, maske, izolasyon gibi belirli şartlar altında tekrar çalışmaya başlayacak, bazıları ise kapalı kalmaya devam edecek.

Genelgeye göre; Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00 - ­05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

TOPLANTI / ETKİNLİKLER İLE NİKAHLAR / DÜĞÜNLER VE ZİYARETLER

Dönemsel açıdan zorunluluk taşıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

Dönemsel açıdan yapılması zorunlu olan spor kulüplerinin genel kurulları ise; fiziki mesafe ile temizlik/maske/mesafe kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m², kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması kaydıyla yapılabilecektir.

15 Haziran 2021 Salı gününden itibaren ise sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklere; fiziki mesafe ile maske/mesafe/temizlik kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m², kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması kaydıyla izin verilecektir.

6.2- Nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünler;

Açık alanlarda; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi, masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması, yiyecek-içecek ikramının yapılmaması; kapalı alanlarda ise yukarıdaki kurallara ilave olarak; işi başı asgari 6 m² alan bırakılması, aAzami 100 davetli ile sınırlandırılması, kaydıyla 1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecektir. 

Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecektir. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kişi başına en az 6 m² alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacaktır.

Nişan ve kına gibi etkinliklere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecektir.

6.3- Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde kalanlara yönelik ziyaretlere bu yerlerde kalan her kişi için haftada en fazla bir ziyaret olacak şekilde izin verilecektir. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.