Hava Durumu

Hangi Şifalı Bitki Neye İyi Gelir? Hangi Hastalığa Hangi Bitki İyi Geliyor?

Türkiye, bitki çeşitleri ile oldukça ünlüdür. Her bitkinin bir şifa kaynağı olduğunu düşünürsek, son yıllarda alternatif tıbba yönelen vatandaşları çok da haksız bulmayız. Her ne kadar ilaçların faydası tartışılmaz olsa da bazen bitkilere başvurmak gerekiyor. En çok kullanılan bitkiler arasında ıhlamur, rezene, adaçayı, yeşilçay yer almaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:09
https://www.kamuajans.com/
Hangi Şifalı Bitki Neye İyi Gelir? Hangi Hastalığa Hangi Bitki İyi Geliyor?

Ülkemizde her ne kadar önyargılara maruz kalsa da tıbbın atası olan alternatif tıp günümüzde çok fazla tercih ediliyor. Teknolojinin gelişmesi, insanoğlunun medeniyete kavuşması, tıp alanında gelişmesine olanak sağlasa da şifalı bitkilerden yararlanmaya (özellikle kış aylarında) devam ediyoruz.

Doğada yaratılan herşey insanoğlunun hizmetine sunulmuştur. Her yaratılan canlı bir görevi yerine getirmektedir. Doğanın oluşumunda başrol oynayan bitkiler hayvanların ve insanlarında varolmasına sebebiyet vererek aslında yok olmalarınında gerek insan gerekse hayvan popülasyonunun yok olması anlamını taşımaktadır.

Bitkiler doğayı canlandırmasının yanı sıra doğru kullanıldığı takdirde bizlere gerek gıda gerekse tıbbi olarak faydalı olabilmektedir. Bugün üretilen ilaçların büyük çoğunluğunun ham maddesinin bitkilerden üretildiğini biliyoruz. Her ne kadar ilaçların üretiminde doğadan faydalanılıyor olsada bitkilerin ilaç olmadan önceki halinin kullanılması alternatif tıb olarak geçiyor ve başta sağlıkçılar olmak üzere bir çok kesim tarafından önyargıya maruz kalıyor.

Bunun sebebi ise bazı sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinen bitkilerin kullanım dozları ve yan etkileri olarak belirtilmektedir. Unutulmamalıdır ki bitkiler yanlış kullanılmaları durumunda ciddi sağlık sorunlarınada yol açabilmektedir.

Alternatif tıbbın ilacı olan bitkilerin isimleri ve neye faydalı geldiklerini sizler için araştırdık.

IHLAMUR: Soğuk algınlığı ve gribe karşı en yaygın olarak kullanılan bitkidir.

REZENE: Sindirimi kolaylaştırıcı, gaz giderici ve süt artırıcı etkileri nedeniyle anneler tarafından en sık kullanılan bitkilerdendir. 

ANASON: Gaz giderici, sindirimi kolaylaştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. 

PAPATYA: Mide kramplarına ve uykusuzluğa iyi gelen bir bitkidir. 

ADAÇAYI: Soğuk algınlığı için en çok kullanılan bitkilerden biridir. 

NANE: Spazm giderici etkisi bulunmaktadır. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.