Hava Durumu

Hangi İllerde Ortaokullarda Sınavlar Yüz Yüze Yapılacak? Ortaokul Sınavları Ertelendi Mi, Ne Zamana Ertelendi?

Peki Şubat ayında başlayan 2. dönem ortaokullarda yazılı sınavlar olacak mı? Lise 9, 10, 11. sınıflarda MEB son dakika açıklaması ile sınavlar Mayı ayına ötelendi. Aynı durumun ortaokullar için de olması olası görülüyordu ve beklenen bazı iller için gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:01
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:01
https://www.kamuajans.com/
Hangi İllerde Ortaokullarda Sınavlar Yüz Yüze Yapılacak? Ortaokul Sınavları Ertelendi Mi, Ne Zamana Ertelendi?

Milli Eğitim Bakanlığı son dakika açıklamaları öğretmenler, öğrenciler ve veliler tarafından pür dikkat takip ediliyor. Salgın nedeniyle sürekli değişiklikler yaşanabiliyor. Ortaokul öğrencileri ile velileri okullarda yapılacak yüz yüze sınavllara ilgili gelişmelere odaklandı! Geçtiğimiz dönem ortaokul sınavları kısmen yapılmış, yapılamayan sınavlar iptal edilmişti, yapılan sınavlar için de notların geçerliliği velilerin kararına bırakılmıştı.

Milyonlarca öğrenci ve velisi ile öğretmenleri ortaokul sınavları ile ilgili son dakika haberlerini takip ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla okullarda gönderilen resmi yazıda ortaokullarda sınavların yüz yüze olarak planlanması ve gerçekleştirilmesi istenmişti. 2020-2021 2. dönemi ile alakalı da süreç dinamik kararlarla değişken bir şekilde işliyor.

ORTAOKULDA SINAVLAR ERTELENDİ Mİ?

Bakan Selçuk, yeni normalleşme sürecinde uygulanan yerinde karar uygulamasına vurgu yaparak, "Her hafta risk gruplarının hangisinde hangi şehirlerin bulunduğu belirlenecek. Vali ve il hıfzıssıhha kurulu, o ilde okulları açmak ya da kapatmak üzerine bir karar alabilecek." ifadesini kullanmıştı.

Şu anda ülke genelinde ortaokulda, okul idareleri ve öğretmenler sınav takvimlerini öğrencilerle paylaşıyor. Mart'ın son haftası ve Nisan ayının ilk haftasında yazılı sınavların gerçekleştirilmesi planlandı. Ancak MEB'den gelen son dakika açıklamasına göre yüksek ve çok yüksek riskli illerde yazılı sınavlar ortaokullarda da lise 9, 10, 11. sınıflarda olduğu gibi 3 Mayıs'a bırakıldı.

ORTA RİSKLİ VE DÜŞÜK RİSKLİ İLLERDE SINAVLAR YAPILACAK!

Orta riskli ve düşük riskli illerde;

İlgili yönetmeliğe göre 4, 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda her dersten bir dönemde 2 sınav yapılacak. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak. Sınava mazereti nedeniyle katılamayan öğrenciler belirlenen başka bir tarihte sınava alınacak. Sınavlar okul ortamında yapılacak, ancak kendisinde veya ailede birlikte kaldığı bireylerden herhangi birinde kronik rahatsızlığı bulunan ya da Kovid-19 salgınından dolayı hasta veya temaslı olan öğrenci okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

Sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi bir ders saati olarak planlanacak ve sınav bu süreye uygun olarak hazırlanacak. Gerekli görülmesi halinde cumartesi günleri de okullarda sınav yapılabilmesine imkân sağlanacak. Sınav tarihleri en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-okul sistemine işlenecek. Karne notlarında sınavların yanı sıra canlı derslere katılım ve performans ödevleri de etkili olacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.