Hava Durumu

Girişimci Kadınlara 2021 Yılı Destek Veren Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Örgütleri

Kadın Girişimciler - Ekonomiye son dönemde katkıları tartışılmaz olan kadın girişimcilere destek paketleri sık sık gündeme geliyor. Özellikle kosgeb ve son dönemde hükümetin pandemi sürecindeki destek paketleriyle bir çok girişimci kadın iş hayatına giriş yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:11
https://www.kamuajans.com/
Girişimci Kadınlara 2021 Yılı Destek Veren Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Örgütleri

Kadına her alanda verilen önem girişimcilik alanında da kendini gösterdi. Son yıllarda kadınların girişimciliğe merak sarması hükumeti harekete geçirdi. Devlet kurumlarından özel bankalara kadar olan geniş bir yelpazede kadınların hayata geçireceği yeni girişimler ya da büyütülmek istenen mevcut yatırımlar bu finansal desteklerin konusu olabiliyor.

Türkiye’de kadın girişimci sayısı gün geçtikçe artıyor. Emsallerini gördükçe cesaretlenen kadınlara, girişimci olmaları, ekonomiye katılmaları konusunda pozitif ayrımcılık yapılıyor. Her gün ticarete atılan kadınlar yüzlerce insana ekmek kapısı olmaya devam ediyro. Bu konuda kadınlara ise ekonomik destek paketleri yetişiyor.

Kadınlar da kurdukları küçük, büyük işletmeleriyle ve ticari faaliyetleriyle ekonomi için birer umut ışığı oluyorlar. Kamu ve sivil toplum kuruluşları da bu konuda kadın girişimcileri oldukça destekliyor.

Kadın girişimciliği cesaretlendirmek adına çeşitli kurumlar teşvik, hibe, kredi gibi olanaklar sunuyorlar. Kadınların kendi işletmelerini kurmaları ve ekonomiye katkı vermeleri doğrultusunda sunulan bu fırsatlar arasında devletin faizsiz yada çok düşük faizlerle ve uzun vadeli olarak kadın girişimcilere sunduğu kredi desteği de bulunuyor.

KOSGEP.gov.tr'de verilen bilgiye göre Kadın Girişimciliği (Women Entrepreneurship) kapsamında kadın girişimcilere yönelik iki ağ geliştirilmektedir:

- Kadınların girişimcilik konusunda desteklenmesi konusunda 31 ülkeden (AB-28, İzlanda, Norveç ve Türkiye) ulusal kurum ve kuruluş temsilcilerinin yer aldığı, ulusal ve bölgesel düzeyde kadın girişimcilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesinden sorumlu bir politika ağı olan WES Network

- Kadın girişimcilere işlerini kurma, büyütme ve yönetim aşamalarında erken safhalarda (işletmenin iki ve dördüncü yılları arasında) destek ve yönlendirme hizmeti sunan Kadın Girişimciler için Mentörler Ağı
  Girişimci Kadınlara Destek Veren Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Örgütleri

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; Hükümet, girişimci kadınları kendi işinin patronu yapmak için faizsiz ve uzun vadeli kredi çalışması yürütmekte. Sağlanan destek 15 bin tl tutarında ve 8 yıl vade ile geri ödemeli.

- KOSGEB Kadın Girişimci Desteği; KOSGEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde girişimcilere ve KOBİ’lere destek sağlayan bir kuruluş. Yeni Girişimci Desteği uygulamasında kadınlara özel destek oranı uyguluyor. Şöyle ki KOSGEB tarafından girişimcilere sağlanan destek oranı %60 iken, kadın girişimcilere sağlanan destek ise %80 durumunda. Aynı zamanda kadın girişimcilere hibe kredi desteği de sağlıyor. (www.kosgeb.gov.tr)

- Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı; Dar gelirli kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmak ve yerel kalkınmada liderliklerini güçlendirmek amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü. Eğitim, kredi, danışmanlık ve pazarlama desteği vermekte. (www.kedv.org.tr)

- KAGİDER; KAGİDER, girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu. Kadın girişimcilerin güçlenmesi için eğitim, rehberlik ve mentörlük desteği vermekte. Aynı zamanda 2007 yılından beri“Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması” düzenliyorlar. Yarışmanın amacı ise Türkiye’deki kadın girişimci oranının gelişmiş ülkelerdeki kadın girişimci oranlarına yükselmesini sağlamak. (www.kagider.org)

- KGF Kadın Girişimci Desteği; KGF, KOBİ’ler ve KOBİ dışı işletmelere krediye erişim sağlayan bir kuruluş. Kadın girişimci iseniz ve bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteriyorsanız kullanmak istediğiniz krediler için size kefalet sağlıyor. (www.kgf.com.tr)
- TOBB Kadın Girişimciler Kurulu; Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB bünyesinde yer alan bir kuruluş. Kadın girişimcilere eğitimler vererek girişimci fikirlerini hayata geçirebilmeleri için onlara destek sağlıyor. (www.tobb.org.tr)
- Türkiye Grameen Mikrofinans Programı; Kendi işini kurmak isteyen ve bankadan kredi alamayan girişimci kadınlar için finansal hizmet sağlayan bir kuruluş olarak karşımıza çıkıyor. Tek şartları ise 5 kişiden oluşan bir ekip kurmanız ve 3 gün süren eğitime katılmanız. (www.tgmp.net)

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.