Hava Durumu

Emeklilik dilekçesi yılbaşından önce mi sonra mı verilmeli? Ne zaman emeklilik dilekçesi vermek daha avantajlı...

Yıl sonu gelmesi ile birlikte hizmet sürelerini tamamlayan vatandaşların emeklilik işlemleri için bu senemi yoksa yeni yılda mı emeklilik dilekçesi vermeleri ve hangi yıl daha avantaj sağlıyacağının araştırmasını yapmaya başladılar...

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2022 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2022 13:03
https://www.kamuajans.com/
Emeklilik dilekçesi yılbaşından önce mi sonra mı verilmeli? Ne zaman emeklilik dilekçesi vermek daha avantajlı...

Yıl sonuna kadar başvuruda bulunursanız 2022’nin ocak ve temmuz emekli zamları emekli maaşınızı eklenecek; 2023’te başvurursanız sadece yeni senenin ocak ayındaki zam tutarı aylığınıza eklenecek.

2022’de emekliliğinizi talep ederseniz 2021'deki güncelleme katsayısı ve büyüme rakamı dikkate alınacak; 2023’e ertelerseniz 2022'deki güncelleme katsayısı, büyüme oranına göre emekli maaşınız hesaplanacak. Şunu da belirteyim, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde emeklilik dilekçesinin verilmesi daha avantajlı. Tabii burada büyüme hızının yüksek olması da emekli maaşını olumlu etkileyen faktör.

Şimdi diyeceksiniz ki, ‘yani emekli olalım mı, erteleyelim mi?’. Yukarıda anlattıklarım hesaba katıldığında bu yılın sonuna kadar emeklilik dilekçesi vermek daha avantajlı görünüyor."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.