Hava Durumu

Elementlerin Formülleri ve Simgeleri Listesi

Elementleri sahip oldukları özelliklere göre sınıflandırmaya yönelik çalışmaların geçmişi 1800’lü yılların başına dayanıyor. 1829’da Alman kimyacı Johann Döbereiner bilinen elementlerin bir çoğunun üçlü gruplar şeklinde (örneğin lityum-sodyum-potasyum, kalsiyum-stronsiyum-baryum, kükürt-selenyum-tellür, klor-brom-iyot) ortak özellik gösterdiğine dikkat çekti ve elementleri bu şekilde sınıflandırdı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:08
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:08
https://www.kamuajans.com/
Elementlerin Formülleri ve Simgeleri Listesi

Her elementin kendine göre bir içeriği ve simgesi var. Hidrojen'den Ununoktiyum'a toplamda 118 elementin tek tek simgelerini açıklıyoruz. Simgeleri sayesinde elementler zihinlerinizde daha iyi yer edinebilecek. Lise yıllarında Kimya dersinin meşhur konusu olan elementler ve simgeleri bir tabloda bir araya getirilmiştir. Hidrojen'den Ununoktiyum'a kadar 118 elementin simgesini yayınladık.

Eğitim- öğretim yaşamımızda, iş ortamımızda, hayatımızın illaki bir köşesinde lazım olabilecek elementlerin simgelerini lise yıllarında bir çoğumuz öğrenmişizdir. Gelin isterseniz eski bilgilerimizi gün yüzüne çıkaralım ve elementlerin ayrıntılarını tekrar hatırlayalım.

Element, aynı cins atomlardan oluşan ve kimyasal yollarla kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamayan saf maddelere verilen isimdir. Toplam 118 adet element bulunmuştur. Bunların 94 tanesi Dünya üzerinde doğal olarak bulunmaktadır.

Elementlerin bazı özellikleri vardır. En küçük yapı birimleri atomlardır. Aynı cins atomlardan oluşurlar. Kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamazlar. Saf maddelerdir. Sembollerle gösterilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.