Hava Durumu

E-Sporcu Nedir? E-Spor Oyunları Nelerdir? Kimler E Sporcu Olabilir?

Her geçen gün gelişen teknoloji yeni iş dallarının da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Özellikle bir bilgisayara sahip olduğunuzda günümüzde oturduğunuz yerden biraz çaba ile kolaylıkla meslek edinip para kazanabilirsiniz. 90'lı yıllarda internet kafelerde arkadaşlarımız ile toplanıp grup halinde oynadığımız oyunlar günümüzde sektör halini almaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:05
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:05
https://www.kamuajans.com/
E-Sporcu Nedir? E-Spor Oyunları Nelerdir? Kimler E Sporcu Olabilir?

20 yaşın üstündekilerin kolaylıkla hatırlayacağı counter strike, half life gibi oyunlar o dönemin en popüler oyunları olarak internet kafelerin dolup taşmasına sıralar beklemeye varan durumlar yaşanmasına sebep oluyordu. Geçmişte saat başına ücret ödediğimiz internet kafelerdeki oyunlar günümüzde meslek dalı olup hatta güzel ücretler kazanmaya olanak sağlıyor. Spor'dan alıntılanarak e-spor olarak adlandırılan bu iş dalı profesyonel lisanslı e-sporcuların uluslarasına varan turnuvalarda boy göstermesine ödüller kazanmasına olanak sağlıyor.

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri ve sonrasında da Avrupa’da popüler hale gelen E-Spor, son yıllarda ülkemizde de hızla popüler hale gelmiştir. E-Spor, profesyonel oyunların belirli kurallar nezdinde oynanmasına verilen isimdir. E-Spor veya diğer adı ile elektronik spor oyunlarında oyuncular eşit şartlarda karşılaşırlar. E-spor oyunları ile dünyanın dört bir yanındaki E-spor oyuncuları ile karşılaşabilir ve düzenlenen turnuvalara katılarak gelir elde edebilirsiniz. 

E-sporcu lisansları Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri Sicil Lisans Bölümü'nden alınmaktadır. 14 Aralık 2019 tarih ve 30978 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği' ile birlikte bu konu daha da kolaylaştı.

Türkiye e-Spor Federasyonu sitesinden alınan bilgiler şöyle:

Lisansınızı aldınız mı?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-spora yönelik sportif aktiviteler, şampiyonalar, turnuvalar hız kazanmaya başladı. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de de resmi olarak gerçekleştirilecek e-spor şampiyonalarında lisans almak öncelikli koşullardan biri olacak. Şu anda Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri Sicil Lisans Bölümü’nden kolaylıkla alınabilen e-sporcu lisansları, 14 Aralık 2019 tarih ve 30978 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği’ ile birlikte daha da kolaylaştı. Daha önce sağlık belgesi almak, e-sporcu lisansı için şart koşulurken, Türkiye E-Spor Federasyonu,  yeni yönetmeliği baz alarak 10 Ocak 2020 tarihinde bu şartı kaldırmış ve yazılı olarak verilecek sağlık beyanının esas alınacağını duyurmuştu.

Buna göre alt yaş sınırının 6 olduğu e-sporcu lisansı alımında; sporcu lisansına sahip olabilmek için 18 yaşından küçük sporcular için yasal velisinin, 18 yaşını doldurmuş veya 18 yaşından büyük olan sporcular için ise bizzat şahsın "spor yapmaya ve yarışmalara katılmalarında engel bir halinin bulunmadığına" dair verilecek yazılı sağlık beyanı esas alınacak.

Öte yandan geçtiğimiz yıl lisans çıkaran sporcuların lisans süresi de 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle dolduğu için, 2020 yılı için mevcut lisanslarının geçerliliğini sağlaması için vize yaptırmaları gerekiyor. İlk kez lisans alacak veya lisans vize tarihi 31 Aralık 2019 tarihinde dolan ve vize yenilemesi yapacak olan sporcuların, aşağıdaki belgeleri bulundukları illerde bulunan Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri’nin Sicil Lisans Bölümü’ne teslim etmeleri gerekiyor.

İlk Defa E-Sporcu Lisansı Alacaklar İçin Gerekli Belgeler

Sağlık Beyanı Belgesi
1 adet tescil fişi (Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün web sitesinden indirilerek doldurulacaktır)
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
2 adet vesikalık fotoğraf

E-Sporcu Lisansı Vize Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Önceki lisans
1 adet vesikalık fotoğraf
Sağlık Beyanı Belgesi
Vize formu (Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün web sitesinden indirilerek doldurulacaktır)

E-SPOR OYUNLARI HANGİLERİ?

League Of Legends
DOTA 2
StarCraft II
Counter Strike : Global Offensive
CS GO
PUBG
Fifa

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.