Hava Durumu

Diyanet Bitcoin, Kripto Para Açıklaması - Bitcoin Caiz Mi? Kripto Para Helal Mi, Haram Mı?

‘İslam alimlerinden onaylı diye lanse edilen adında dahi "caiz" kelimesi geçen caizcoin sonrası vatandaşlar kripto para caiz mi, helal mi, haram mı diye meraka düştü. Zaten bu konuda tereddütleri olanlar diyanet kripto para açıklamasını merak ediyorlar. Peki Diyanet kripto para fetvası, açıklaması var mı, nasıl?

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:00
https://www.kamuajans.com/
Diyanet Bitcoin, Kripto Para Açıklaması - Bitcoin Caiz Mi? Kripto Para Helal Mi, Haram Mı?

Bitcoin haram mı diye merak ediyorsanız haberimiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Dijital paranın popüler olduğu bu dönemlerde kripto paralar çeşitlendi. Uzaktan yakında herkesin aşina olduğu Bitcoin'in yanına Ethereum, Litecoin, Tron, Monero, XRP vb. gibi kripto para çeşitleri de geldi. Son olarak Caizcoin diye bir kripto para ile de tanıştık.

Bitcoin, BTC, Ethereum, Litecoin, Tron, Monero, XRP vb. gibi kripto paralar son günlerde daha da popüler hale geldi. Zaman zaman Müslümanlar’ın ve din adamlarının büyük bir çoğunluğunun Bitcoin’in İslami Finans kurallarına uygun olup olmadığını ve yatırım yapılmasının caiz olup olmadığını sorguladıkları görülüyor. Oruç, namaz, dövme gibi her zaman karşılaşılan soruların yanı sıra Bitcoin ile ilgili de birçok soru Diyanet'e soruldu.

Bitcoin haram mı? Diyanet'ten bitocin fetvası geldi. Kripto para denilen bu varlık çeşidi işlemlerini güvence altına alan kriptografi (şifreleme) kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmıştır. Bu sanal unsur dijital döviz, alternatif döviz, sanal döviz olarak nitelendirilebilir.

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından meydana getirilen Bitcoin ilk kripto paradır. Merkeziyetsiz olan kripto para o tarihten beri çeşitlenmiştir. Uzmanlar, kripto paraların toplam piyasa değerinin önümüzdeki yıllarda 1-2 trilyon dolara kadar çıkabileceğini öngörüyorlar.

KRİPTO PARA CAİZ Mİ, HELAL Mİ, HARAM MI?

Diyanet İşleri gündemin en önemli maddelerinden birisi haline gelen kripto paraların kullanımına dair bir fetca sitesinden yayınladı. Dijital kripto paraların kullanımının dini hükmü nedir? şeklindeki soruya cevaben; "Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir." denildi.

Diyanet'in açıklamasına göre; "Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır. Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir."

BİTCOİN CAİZ Mİ, HELAL Mİ?

"Sanal para özellikleri arasında yer alan herhangi bir merkezi finansal kuruma ait olmayan ve doğrudan ticari alışveriş imkânı sunan şifrelenmiş para birimi olarak değerlendirilmektedir. Para biriminin hükmü olabilmesi için öncelikle herhangi bir devlet otoritesine geçmeli ya da altın, zati gibi değerlere sahip olması gerekmektedir. Bu sebeple kripto paralar devlet teminatı altında değildir. Yani anında değer kazanıp kaybetme gibi durumlarda spekülasyonun çok olduğu ve meşru olmayan işlemlerde devlet gözetiminde olmadığı ve alım satım işlemleri aşamasında Bitcoin'in dinen uygun olmadığı görülmektedir."

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.