Denetimli Serbestlikten, Ceza İnfaz İndiriminden Kimler Yararlanıyor? Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler?

Yeni İnfaz Yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler yapıldı. 15 bini kapalıdan 30 bini açıktan olmak üzere 45 bin hükümlü tahliye edildi.

YAŞAM 22.02.2021, 15:28 22.02.2021, 15:28
Denetimli Serbestlikten, Ceza İnfaz İndiriminden Kimler Yararlanıyor? Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler?


Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilen Ceza İnfaz Düzenlemesine İlişkin Kanun, Nisan ayında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar 30 yılını, müebbet hapisle cezalandırılmış olanlar 24 yılını istisnalar hariç diğer suçlardan mahkum olmuş olanlar da cezalarının yarısını yattıktan sonra tahliye olabiliyorlar.

Halk tarafından Af Yasası olarak bilinen Ceza İnfaz Düzenlemesine İlişkin kanun düzenlemeleri hayata geçirildi. Cezaevlerinde hükümlüdurumda bulunan mevcut mahkum sayısının yarısından çoğu erken tahliye oldular. Hükümlüler ve hükümlü yakınlarının merakla takip ettikleri Ceza İnfaz Yasasına (Af Yasası) ilişkin gelişmeler haberimizde..

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, İnfaz Hakimliği Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu olmak üzere toplam 11 farklı kanunda yapılan değişikliklerle ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden şekillenmiş oldu. Yeni düzenlemeyle şartlı salıverilme oranı 2/3'ten yarıya, mükerrirler ve örgütlü suçlar bakımından infaz oranı 3/4'ten 2/3'e indirildi.

2021 AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI? İZİNLER İNFAZ SÜRESİNDEN DÜŞÜYOR MU?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden COVID-19 izniyle ilgili duyuru yapıldı. Açıklamaya göre; açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin izin sürelerinin 2 ay daha uzatıldığını ifade edildi…

Salgında olağanüstü bir durum yaşanmaması, hükümetin gerekli görüp, farklı ve yeni bir düzenleme yapmaması halinde hükümlülerin salgın izninde geçirdiği süreler infazdan düşürülüyor.

Ceza İnfaz İndirimi Dışında Tutulanlar

Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçlarıyla, terör suçlarının şartlı salıverilme oranları değişmedi.

Kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar, devlet sırları ile ilgili işlenen suçlar, işkence ve eziyet suçları açısından da herhangi bir indirime gidilmedi.

Denetimli Serbestlik Uzatılıyor Mu?

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu'nun haberine göre; Yaklaşık 70 bin mahkûmu kapsayan salgın izinleri 5275 sayılı kanunun Geçici 9/5. maddesi uyarınca 30 Eylül 2020’den itibaren iki ay süreyle uzatılmıştı. Salgın izni aralık itibarıyla sona erecekti. Ancak salgının seyri, hükümeti cezaevlerine dönük de önlem almaya yöneltti. Torba düzenlemeyle cezaevlerindeki salgın iznini uzatan düzenleme yapıldı. Bakın şöyle: Salgın sebebiyle açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda olup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlülerin izinli sayılmalarına ilişkin süre 31 Ocak 2021 tarihine uzatıldı.

Koronavirüs salgınındaki riskli tırmanış sürerken, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda geçen hafta kabul edilen düzenlemeye hükümlülerin cezaevi izinlerinin uzatılması da girdi. Kısa sürede yasalaşması beklenen yeni salgın izni düzenlemesi, 31 Temmuz 2021’e kadar yürürlükte kalacak. Cezasının infazını salgın izninde tamamlayan hükümlüler bir daha cezaevine dönmeyecek.

Denetimli Serbestlikte Düzenleme

Mahkumiyetlerini Açık ceza infaz kurumlarında geçiren ve şartlı çıkmasına 1 yıl kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının denetimli serbestlik altında infaz edilebileceğine ilişkin hüküm korundu.

Terör, uyuşturucu ticareti, cinsel saldırı ve istismar suçları, kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama suçu ve kadına karşı şiddet, işkence ve eziyet suçları ile özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar dışında kalan, 3 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlarda, 1 yıllık denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkarıldı.

30 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlar bakımından, terör, cinsel saldırı ve istismar, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç; 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitiren hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olarak uygulanacak.

Maruz kaldıkları ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlülerin cezası, Adalet Bakanlığının belirleyeceği devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmek koşuluyla, denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecek.

30 Mart 2020'ye kadar suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşını dolduruncaya kadar cezaevinde kaldığı 1 gün, 3 gün; 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılacak. Bu süre, gerektiğinde Sağlık Bakanlığının önerisiyle her defasında iki ayı geçmemek üzere Adalet Bakanlığınca üç kez uzatılabilecek.

Terör ve örgütlü suçlar hariç olmak üzere, yapılan infaz sistemi değişikliklerine bağlı olarak kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan iyi halli bazı hükümlülerden açık ceza infaz kurumuna ayrılmasına bir yıl kalanların açık ceza infaz kurumlarına gönderilebilmesine imkan tanınacak.

Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Özel İnfaz Usullerinin Kapsamı Genişletildi

Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı artırılacak. Çocuklar da bu usule dahil edilecek.

Bu kapsamda konutta infazın sınırı; kadın, çocuk ve 65 yaşını bitiren erkek hükümlüler için 1 yıl, 70 yaşını bitiren hükümlüler için 2 yıl, 75 yaşını bitiren hükümlüler için de 4 yıl olarak belirlenecek.

Özel infaz usulleri bazı suçlar bakımından uygulanamayacak. 5 yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hasta veya engelli hükümlüler, Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı cezalarını konutlarında infaz edebilecek.

Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadın hükümlüler de yine cezalarını konutunda infaz edebilecek. Diğer yandan hamile kadınların cezası 1,5 yıl ertelenebilecek.

CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNUN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar (46)
Ahmet 4 hafta önce
Rabbim herkesi sevdiğine kavuştursun
Emrah 2 ay önce
Herkese af var uyuşturucuya yok diyosunuz o kadar devlet diyosunuz uyuşturucuya izinvermeyin öyleyse benim kardeşim suçsuz yere yatiyo Allah sorsun bende Allah'a sizi havale ettim öteki dünyada veresiniz birde adalet diye geciniyosunuz sizin adaletiniz buysa gerisi kalsin o hâkime hanıma diyom seni Allahindan bulasın çocuğun hiç bir suçu olmaya olmaya çocuğa ceza verdin dilerim senin evladından çıksın
Emrah 2 ay önce
Bumu sizin adaletiniz suçsuz insanlari dinlemeden yargılayan sizsiniz bunu siZin adaletiniz uyuşturucuya af yok diyosunuz tecavüzcü kere af diyosunuz sizin adaletiniz bumu Allah sorsun benim kardeşim suçsuz yere içerde yatiyo Allah biliyo ama öteki dünyada Allah'ım in adaleti var siz ne yapacaksınız benim kardeşim suçsuz kaç yıldır yatiyo birde adalet diye geciniyosunuz yazık
2 ay önce
Ne olursunuz af çıksın bıktım kadın başıma mücadele etmekten
Buse 2 ay önce
Adaletiniz bumu sizin yeter ve yeter Türkiye'ye uyuşturucu imal edenlere serbest bırakın onlar insanlara satsın sinrada alın icreri atın sizin adaletiniz bu işte Allahinizdan bulun sizin adaletiniz suçsuz insanlari çeri tikiyosunuz Allah sorsun birde insanlara bir söz verdiniz af dediniz oyaladiniz yazık öteki dünyada onların adaletine Allah'ım olacak Allah sorsun
Meral özdemir 2 ay önce
Benim kardeşim 15 senedir ceza evinde kartal da yatıyor benim kardeşimin arkadaşı adamöldürdü ilk basta beraberdik dedi sonra itiraf etti kardeşimin olmadığını ama buna rağmen gasp larla birlikte 42 yıl aldı adam öldürenler bile bukadar almiyo bizim arkamızda dayımız yok akraba yok babam 65 yaşında çalışmıyo emeklisi yok sizce adalet varmı bence yok bende inşAllah 2021de çıkar diye dua ediyorum Allah aşkına annem için annem tansiyon hastası ve gözün bitanesi görmüyo kardimde çiksın girdiginde daha 23 yaşındsydı şimdi 38 yaşında geçligi gitti daha fazla gitmesin günah bir karıncayi bile incitmezken arkadaş kurbanı oldu
Mahkum eşi 3 ay önce
Nolur sayin baskanim okuyan varsa cevap yazin nolur AYM de guzel sonuclansin bizde herkes gibi ikinci sansi hak ediyoruz bizede verin ikinci sansi nolur esit af verin goruslerde yok cocuklarim baba ozlemini acik gorusten gideriyorlardi hastaliktan oda yok benim esimin cezasini kurtarmadi verdiginiz yasa haksizlik icerigini incelemek adalet ister benim esimi tekrar yargilasinlar haksiz yere yatiyor 8 sene sigortali calisiyordu imzadan dolayi isyerinden alip goturduler sormadan yargilanmadan bir imza yuzunden isten cikip imzaya 5 dakka gec gitti diye 20 sene verdiler nolur baskanim sorustursunlar tekrar denetime kaldigi yerden devam etsin verilen cezalari kabul etmiyorum hak hukuk adalet istiyorum
Emrah 3 ay önce
Sizin adaletiniz bunu cinsel suçlara af gelir gerisine gelmez Allah sorsun birde devlet diye geciniyosunuz adaletiniz bu kadar zengine gelirken adalet yok fakire gelirken adalet çok öteki dünyada ne yapacaksınız düşünün Allah'a bıraktım sizi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 22 46
3. Altınordu 23 41
4. İstanbulspor 22 40
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 22 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 22 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 22 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Sevilla 23 48
4. Barcelona 23 47
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Elche 22 21
19. Real Valladolid 24 21
20. Huesca 24 19