Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler? Denetimli Serbestlikten, Ceza İnfaz İndiriminden Kimler Faydalanıyor?

Halk tarafından Af Yasası olarak bilinen Ceza İnfaz Düzenlemesine İlişkin kanun düzenlemeleri hayata geçirildi. Cezaevlerinde hükümlüdurumda bulunan mevcut mahkum sayısının yarısından çoğu erken tahliye oldular. Hükümlüler ve hükümlü yakınlarının merakla takip ettikleri Ceza İnfaz Yasasına (Af Yasası) ilişkin gelişmeler haberimizde..

YAŞAM 07.03.2021, 01:21 07.03.2021, 13:54
Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler? Denetimli Serbestlikten, Ceza İnfaz İndiriminden Kimler Faydalanıyor?


Yeni İnfaz Yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Kanun yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler yapılmıştı. 15 bini kapalıdan 30 bini açıktan olmak üzere 45 bin hükümlü tahliye edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilen Ceza İnfaz Düzenlemesine İlişkin Kanun, Nisan ayında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar 30 yılını, müebbet hapisle cezalandırılmış olanlar 24 yılını istisnalar hariç diğer suçlardan mahkum olmuş olanlar da cezalarının yarısını yattıktan sonra tahliye olabiliyorlar.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, İnfaz Hakimliği Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu olmak üzere toplam 11 farklı kanunda yapılan değişikliklerle ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden şekillenmiş oldu. Yeni düzenlemeyle şartlı salıverilme oranı 2/3'ten yarıya, mükerrirler ve örgütlü suçlar bakımından infaz oranı 3/4'ten 2/3'e indirildi.

İYİ HAL DEĞERLENDİRMESİNDE YENİ DÖNEM

Hükümlülerin iyi hali, 1 Ocak 2021'den itibaren en geç 6 ayda bir idare ve gözlem kurulunca yapılacak değerlendirmelerle belirlenecek. TBMM'de 14 Nisan 2020'de kabul edilen, kamuoyunda "İnfaz Yasası" olarak bilinen ve çok sayıda kişinin cezaevinden tahliyesinin önünü açan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, hükümlülerin iyi hal değerlendirmelerine yönelik yeni düzenlemeleri içeren hükümleri Adalet Bakanlığınca 1 Ocak 2021'de uygulanmaya başlandı.

Buna göre hükümlüler, ceza infaz kurumlarında bulundukları tüm aşamalarda, ceza infaz kurumlarının düzen ve güvenliği amacıyla konulmuş kurallara uyup uymadığı, haklarını iyi niyetle kullanıp kullanmadığı, yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirip getirmediği, uygulanan iyileştirme programlarına göre toplumla bütünleşmeye hazır olup olmadığı, tekrar suç işleme, mağdura veya başkalarına zarar verme riskinin düşük olup olmadığı hususlarında idare ve gözlem kurulu tarafından iyi halin belirlenmesi için en geç 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacak.

2021 AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI? İZİNLER İNFAZ SÜRESİNDEN DÜŞÜYOR MU?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden COVID-19 izniyle ilgili duyuru yapıldı. Açıklamaya göre; açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin izin sürelerinin 2 ay daha uzatıldığını ifade edildi…

Salgında olağanüstü bir durum yaşanmaması, hükümetin gerekli görüp, farklı ve yeni bir düzenleme yapmaması halinde hükümlülerin salgın izninde geçirdiği süreler infazdan düşürülüyor.

Ceza İnfaz İndirimi Dışında Tutulanlar

Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçlarıyla, terör suçlarının şartlı salıverilme oranları değişmedi.

Kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar, devlet sırları ile ilgili işlenen suçlar, işkence ve eziyet suçları açısından da herhangi bir indirime gidilmedi.

Denetimli Serbestlik Uzatılıyor Mu?

Koronavirüs salgınındaki riskli tırmanış sürerken, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda geçen hafta kabul edilen düzenlemeye hükümlülerin cezaevi izinlerinin uzatılması da girdi. Kısa sürede yasalaşması beklenen yeni salgın izni düzenlemesi, 31 Temmuz 2021’e kadar yürürlükte kalacak. Cezasının infazını salgın izninde tamamlayan hükümlüler bir daha cezaevine dönmeyecek.

Denetimli Serbestlikte Düzenleme

Mahkumiyetlerini Açık ceza infaz kurumlarında geçiren ve şartlı çıkmasına 1 yıl kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının denetimli serbestlik altında infaz edilebileceğine ilişkin hüküm korundu.

Terör, uyuşturucu ticareti, cinsel saldırı ve istismar suçları, kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama suçu ve kadına karşı şiddet, işkence ve eziyet suçları ile özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar dışında kalan, 3 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlarda, 1 yıllık denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkarıldı.

30 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlar bakımından, terör, cinsel saldırı ve istismar, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç; 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitiren hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olarak uygulanacak.

Maruz kaldıkları ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlülerin cezası, Adalet Bakanlığının belirleyeceği devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmek koşuluyla, denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecek.

30 Mart 2020'ye kadar suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşını dolduruncaya kadar cezaevinde kaldığı 1 gün, 3 gün; 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılacak. Bu süre, gerektiğinde Sağlık Bakanlığının önerisiyle her defasında iki ayı geçmemek üzere Adalet Bakanlığınca üç kez uzatılabilecek.

Terör ve örgütlü suçlar hariç olmak üzere, yapılan infaz sistemi değişikliklerine bağlı olarak kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan iyi halli bazı hükümlülerden açık ceza infaz kurumuna ayrılmasına bir yıl kalanların açık ceza infaz kurumlarına gönderilebilmesine imkan tanınacak.

Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Özel İnfaz Usullerinin Kapsamı Genişletildi

Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı artırılacak. Çocuklar da bu usule dahil edilecek.

Bu kapsamda konutta infazın sınırı; kadın, çocuk ve 65 yaşını bitiren erkek hükümlüler için 1 yıl, 70 yaşını bitiren hükümlüler için 2 yıl, 75 yaşını bitiren hükümlüler için de 4 yıl olarak belirlenecek.

Özel infaz usulleri bazı suçlar bakımından uygulanamayacak. 5 yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hasta veya engelli hükümlüler, Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı cezalarını konutlarında infaz edebilecek.

Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadın hükümlüler de yine cezalarını konutunda infaz edebilecek. Diğer yandan hamile kadınların cezası 1,5 yıl ertelenebilecek.

CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNUN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar (47)
SAİT 7 gün önce
HIRZIZLAR DIŞARDA TECAVÜZ TIŞARDA NEYMİŞ EVENDİM UYUCTURCU YA AF YOK BU TÜRKİYE MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜ KAYBETİ EDELİ BU TÜRKİYEDE ADALET DİYE BİR ŞEY YOKTUR
Ahmet 1 ay önce
Rabbim herkesi sevdiğine kavuştursun
Emrah 2 ay önce
Herkese af var uyuşturucuya yok diyosunuz o kadar devlet diyosunuz uyuşturucuya izinvermeyin öyleyse benim kardeşim suçsuz yere yatiyo Allah sorsun bende Allah'a sizi havale ettim öteki dünyada veresiniz birde adalet diye geciniyosunuz sizin adaletiniz buysa gerisi kalsin o hâkime hanıma diyom seni Allahindan bulasın çocuğun hiç bir suçu olmaya olmaya çocuğa ceza verdin dilerim senin evladından çıksın
Emrah 2 ay önce
Bumu sizin adaletiniz suçsuz insanlari dinlemeden yargılayan sizsiniz bunu siZin adaletiniz uyuşturucuya af yok diyosunuz tecavüzcü kere af diyosunuz sizin adaletiniz bumu Allah sorsun benim kardeşim suçsuz yere içerde yatiyo Allah biliyo ama öteki dünyada Allah'ım in adaleti var siz ne yapacaksınız benim kardeşim suçsuz kaç yıldır yatiyo birde adalet diye geciniyosunuz yazık
3 ay önce
Ne olursunuz af çıksın bıktım kadın başıma mücadele etmekten
Buse 3 ay önce
Adaletiniz bumu sizin yeter ve yeter Türkiye'ye uyuşturucu imal edenlere serbest bırakın onlar insanlara satsın sinrada alın icreri atın sizin adaletiniz bu işte Allahinizdan bulun sizin adaletiniz suçsuz insanlari çeri tikiyosunuz Allah sorsun birde insanlara bir söz verdiniz af dediniz oyaladiniz yazık öteki dünyada onların adaletine Allah'ım olacak Allah sorsun
Meral özdemir 3 ay önce
Benim kardeşim 15 senedir ceza evinde kartal da yatıyor benim kardeşimin arkadaşı adamöldürdü ilk basta beraberdik dedi sonra itiraf etti kardeşimin olmadığını ama buna rağmen gasp larla birlikte 42 yıl aldı adam öldürenler bile bukadar almiyo bizim arkamızda dayımız yok akraba yok babam 65 yaşında çalışmıyo emeklisi yok sizce adalet varmı bence yok bende inşAllah 2021de çıkar diye dua ediyorum Allah aşkına annem için annem tansiyon hastası ve gözün bitanesi görmüyo kardimde çiksın girdiginde daha 23 yaşındsydı şimdi 38 yaşında geçligi gitti daha fazla gitmesin günah bir karıncayi bile incitmezken arkadaş kurbanı oldu
Mahkum eşi 3 ay önce
Nolur sayin baskanim okuyan varsa cevap yazin nolur AYM de guzel sonuclansin bizde herkes gibi ikinci sansi hak ediyoruz bizede verin ikinci sansi nolur esit af verin goruslerde yok cocuklarim baba ozlemini acik gorusten gideriyorlardi hastaliktan oda yok benim esimin cezasini kurtarmadi verdiginiz yasa haksizlik icerigini incelemek adalet ister benim esimi tekrar yargilasinlar haksiz yere yatiyor 8 sene sigortali calisiyordu imzadan dolayi isyerinden alip goturduler sormadan yargilanmadan bir imza yuzunden isten cikip imzaya 5 dakka gec gitti diye 20 sene verdiler nolur baskanim sorustursunlar tekrar denetime kaldigi yerden devam etsin verilen cezalari kabul etmiyorum hak hukuk adalet istiyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 28 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 27 29
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 28 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Celta de Vigo 26 33
9. Granada 25 33
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 24 30
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20