Hava Durumu

Berat Kandilinde Ne Oldu? Berat Gecesinin Önemi, Anlamı Nedir? Berat Kandili İbadetleri

İnananların kavuşmayı arzu ettiği mübarek gecelerden olan Berat Gecesi (Kandili) 27 Mart 2021'e denk geldi. Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandilinde müslümanlar dualar ederek, namazlar kılarak, tefekkür ederek, tesbihler çekilerek Allah'a yönelecek. Peki Berat Gecesinde ne olmuş? Berat Kandilinde neler yaşanmış?

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:00
https://www.kamuajans.com/
Berat Kandilinde Ne Oldu? Berat Gecesinin Önemi, Anlamı Nedir? Berat Kandili İbadetleri

Müslüman alemi Ramazan'ın müjdecisi 3 ayları idrak ederken önemli bir geceye de kavuştu. Ellerini göğe kaldırarak Cenab-ı Allah'tan af ve mağfiret dileyecek müslümanlar, Berat Gecesini ibadetle geçirerek, Berat Kandilinin feyzinden, bereketinden nasiplenmek istiyor. Peki Berat Gecesi ne oldu? Berat Kandilinin önemi nedir?

Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah'a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ'nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: "Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!.." buyurduğunu bizlere müjdelemiştir.

BERAT GECESİ NE OLDU?

Bu mübarek gecede kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim, Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indiriliyor. İnzâl adı verilen bu olay Berat Gecesinde yaşanıyor.

Ramazan ayı içinde kavuşacağımız Kadir Gecesi'nde ise Peygamber Efendimize ilk kez ve parça parça vahyolunmaya başlıyor. Buna da "tenzîl" adı veriliyor.

Bu mübarek gecede Yüce Yaratan'ın affı ve bağışlamasının çok olacağı inananlara müjdelenmiş. Bundan dolayı Berat Gecesi denilmiştir.

Şaban ayının onbeşinci gecesi olan Berat Gecesinde amel defteri yazılır.

Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurma bilinci sağlamakta, kendimizi gözden geçirme ve yenileme imkanı sunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.