Hava Durumu

Başulu Hatun Tarihte Var Mı? Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi TRT 1'de yayınmaya devam ederken Selçuklu döneminde yaşamış, kitaplarda adı geçen bazı karakterleri yakından tanıma fırsatı da elde edilmiş oldu. Dizide ilgi çeken karakterlerden birisi de Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun! Peki Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun kimdir, Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun gerçekte kim oynuyor, Başulu Hatun gerçekte var mı?

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:01
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:01
https://www.kamuajans.com/
Başulu Hatun Tarihte Var Mı? Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun Sencer’in annesi olduğunu söylemiştik. Melikşah’ın ayrılmak durumunda kaldığı eşi Başulu Hatun dönemin en çok konuşulan isimlerinden olacak. İzleyenler tarafından Pınar Töre tarafından oynanan Başulu Hatun'un tarihte olup olmadığı, kim olduğu ve nasıl öldüğü araştırılıyor. Dizide dikkat çeken karakterlerden Sencer’in annesi Başulu Hatun'u canlandıran oyuncu ile ilgili bilgiler haberimizde...

Tarihi diziler ardı ardına ekanlarımıza gelmeye devam ediyor. İzleyiciyi o döneme çekerek, olanları sinema diliyle anlatmanın yanı sıra farkında olarak veya olmayarak bir misyonu daha yerine getiriyorlar. Tarihi diziler sayesinde o dönemlerde yaşamış tarihi kişilikleri, hatırlama ve daha iyi tanıma şansı izleyici buluyor. Çünkü filmde görülen karakterin kim olduğunu öğrenmek için dizi severler araştırmaya koyuluyor ve adeta bir ödev misali o kişiyi tanımaya çalışıyorlar.

Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun

Başulu Hatun Karakterinin Hikayesi

Hatırladığınız gibi ilk bölümde Melikşah tahta çıkmak için eşi ve çocuğunu bırakmak zorunda kalmıştı. Nizamülmülk, Melikşah’ın eşinin doğum sırasında öldüğünü söyler. Başulu Hatunda Dede Korkut’un obasına yerleştirilir. Başulu hatun oğlu Sencer’i bu obada büyütür ve Sencer vatan sevgisiyle devletin sorun yaşamaması adına Melikşah’ın karşısına çıkmamaya yemin eder.

Başulu Hatun Tarihteki Yeri

Uyanış Büyük Selçuk dizisinde yer alan Melikşah'ın eşi ve Sultan Sencer'in annesi Başulu Hatun ile ilgili tarihi bir bilgi kayıtlarda yer almıyor.

Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun

Başulu Hatun'u Kim Oynuyor?

Sencer’in annesi Başulu Hatun’u oyuncu Pınar Töre canlandırmaktadır. Güzel oyuncu son olarak "Elimi Bırakma" adlı dizide yer almış daha önce ise "Bizim Hikaye" adlı dizide rol almıştı. Pınar Töre oyunculuk kariyerine ise Karanlıktakiler adlı film ile başlamıştı.

Pınar Töre Kimdir?

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen, çevirmen. 6 Kasım 1979, Ankara'da dünyaya geldi. Bilkent Üniversitesi M.S.S.F. Oyunculuk Bölümü mezunudur. Pınar Töre, tiyatro oyunculuğu yanı sıra şimdiye dek dizi ve filmde rol aldı. Aşk ve Ceza ile Anne dizilerinde rol aldı. Dış Dönümü, Sopernoa, Festen, Malafa ve Vur Yağmala Yeniden isimli tiyatro çalışmalarında yer aldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.