Hava Durumu

Andımız Ne Zaman Kalktı, Andımız Sözleri! Türk'üm Doğruyum ile Başlayan Andımız İlk Ne Zaman Okundu?

Andımız diye bildiğimiz, Türk'üm doğruyum ile başlayıp ne mutlu Türk'üm diyene ile biten öğrenci andı okula girmeden önce öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunurdu. Andımızın uzunca bir süredir okullarda okunması kaldırıldı. Peki, bir zamanlar İlkokullarda eğitim gören tüm öğrenciler tarafından her sabah okunan andımız ilk ne zaman okundu, andımızı kim yazdı, andımız sözleri nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:01
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:01
https://www.kamuajans.com/
Andımız Ne Zaman Kalktı, Andımız Sözleri! Türk'üm Doğruyum ile Başlayan Andımız İlk Ne Zaman Okundu?

Türk'üm Doğruyum Çalışkanım diye başlar ve Ne Mutlu Türk'üm diyene şeklinde bitirilirdi... İlkokulda son dönem hariç her nesil andımız okumadan derslere başlamazdı. Seçilen bir öğrencinin yönettiği andımız merasimi bağıra bağıra tamamlanırdı. 2013 sonrasında andımız kaldırıldı. Artık ilkokullarda andımız okutulmuyor.

Öğrenci andı (andımız) 13. Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından ilk kez 1933 yılında uygulamaya alındı. Okullarda toplu olarak okutulmaya başlanan andımız 1972 ve 1997 yıllarında bazı değişikliklere uğrayarak günümüzde bilinen halini aldı.

Her sabah ilkokul öğrencilerinin okula girmeden önce okudukları andımız, bir süredir uygulama olarak kaldırıldı. Konu mahkemeye taşınırken, konuyla alakalı süreçte gelişmeler halen yaşanıyor...

Andımızın Okunması Ne Zaman Kaldırıldı?

Andımız veya Öğrenci Andı kalktı. 2013 yılında okullarda okutulması uygulamasına son verildi. Türk Eğitim-Sen konuyu yargıya taşıdı.Danıştay 8. Dairesi, 2018 yılında oy çokluğuyla aldığı kararda, öğrenci andını yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptaline karar verdi. Millî Eğitim Bakanlığı kararı temyiz etti ve dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna geldi. Kurul, Mart 2021'de itirazı oy çokluğuyla kabul ederek Danıştay 8. Dairesinin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı. Sonuç olarak öğrenci andının okunmama durumu devam edecek.

Son Hali ile Andımızın (Öğrenci Andı) Sözleri

Türküm, doğruyum, çalışkanım, İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!

Andımızı Kim Yazmış?

'Öğrenci Andı'nı yazan dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip...

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.