Hava Durumu

360 Derece Sanal Tur Nedir, Nasıl Yapılır?

Evinizden bir adım bile atmadan müze gezmeye ne dersiniz? Kültür Bakanlığı'nın Sanal Müze hizmeti sayesinde yurdumuzun çeşitli il ve ilçelerinde bulunan turistik mekanları gezebilirsiniz. Hemen hemen herşeyin dijitalleştiği bu ortamda bunu tabiki internet aleminde yapabiliyorsunuz. Oyuncak müzesinden, Göbekli Tepe'ye kadar bir çok mekan sadece bir tık uzağınızda.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:12
https://www.kamuajans.com/
360 Derece Sanal Tur Nedir, Nasıl Yapılır?

Ziyaretlerde bulunamadığımız, koronavirüs nedeniyle evlerimize kapandığımız şu günlerde Kültür Bakanlığı, müzeleri milyonlarca vatandaşın ayağına getirdi. Tek tık ile bütün müzeleri sanal ortamda gezebilirsiniz. Tek yapmanız gereken haberimizdeki ayrıntıları okuyup adım atmanız. Türkiye'nin dört bit tarafında bulunan müzeler ve sanal tur aşamaları şöyle:

Dünyanın görünmeyen düşman Coronavirüs ile savaştığı şu günlerde Evde Kal çağrılarını dinleyen vatandaşlarımıza Kültür Bakanlığı sanal müze ile oturdukları yerden gezme imkanı sundu. Tabiki dijital olarak gerçekleştirilecek olan bu müze gezisinde birçok önemli yeri sanal ortamda görebiliyorsunuz. 360 derece sanal müze gezileri nereye, nasıl yapılıyor?

Sanal Müze'de gezebileceğiniz yerleri, bazı yerlerin kısa açıklamalarını ve Sanal Müze sayfasına gidebileceğiniz bağlantıyı haberimizde bulabilirsiniz.

SANAL MÜZEYE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sanal Müze'de nereler gezilebilir?

Kurtuluş Savaşı Müzesi-Ankara

Cumhuriyet Müzesi-Ankara

Efes Müzesi-İzmir

Troya Müzesi-Çanakkale

Anadolu Medeniyetler Müzesi-Ankara

Gazi Müzesi-Samsun

Göbeklitepe Örenyeri-Şanlıurfa

Etnoğrafya Müzesi-Ankara

Antalya Müzesi-Antalya

Boğazköy Müzesi-Çorum

Arkeoloji Müzesi-Gaziantep

Zeugma Müzesi-Gaziantep

Çorum Müzesi-Çorum

Şanlıurfa Müzesi-Şanlıurfa

Adana Müzesi-Adana

Arkeoloji Müzesi-Hatay

Sanal Müze ile gezilebilecek yerlerden bazılarının kısa açıklamalar

Efes Müzesi: Dünyaca ünlü Artemis Heykeli’ne ev sahipliği yapan Efes Müzesi, İzmir Selçuk’ta bulunuyor. kapsamlı bir restorasyonun ardından 2014 yılında kapılarını tekrar açan müze, “Arkeoloji” ve “Etnografya” olarak iki bölüme ayrılıyor. Efes kazılarında çıkarılan eserlerin sergilendiği müzede, Yunuslu Eros, Tavşanlı Eros, Eros Başı, Priapos Heykeli, Artemis Heykeli, Mısırlı Rahip Heykeli ve İsis Heykeli’nin yanı sıra çeşitli mitolojik tanrı heykelleri ile Sokrates Başı gibi önemli eserler yer alıyor.  

Göbeklitepe Ören Yeri: Göbeklitepe, “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendiriliyor. Bu özelliği nedeniyle 2018’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarındaki Göbeklitepe’de ilk kazılar 1995’te başladı. O günden beri vurulan her kazmada, arkeologları şaşırtan yeni keşifler yapıldı. Göbeklitepe deyince ilk akla gelen şüphesiz boyları 6 metreyi, ağırlıkları 60 tonu bulan yabani hayvan figürlü ve “T” biçimli dikili taşlardır.

Troya Müzesi: Müze, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan dünyaca ünlü Troya Antik Kenti’nin girişinde bulunuyor. 2018’de kapılarını açmasına rağmen kısa sürede ismini duyurmayı başardı. Müzede sergilenen eserler Troya ve Troas antik kentlerinden çıkarıldı. Ziyaretçiler özellikle heykeller, lahitler ve yazıtlara büyük ilgi gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.