Hava Durumu

21 Haziran Olayı Nedir? 21 Haziran Alametleri Nelerdir?

Kamuajans.com - 21 Haziran, 23 Eylül, 21 Aralık, 21 Mart tarihleri çok karıştırılan tarihlerdir. 21 Haziran'da en uzun gündüz, en kısa gece yaşanır. 23 Eylül'de gece ve gündüz eşit olur. 21 Aralık'ta en uzun gece en kısa gündüz. 21 Mart'ta gece ve gündüz eşittir. Şuanki tarihe en yakın olan 21 Haziran'ın genel özelliklerine bir göz atalım:

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 20:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 22:04
https://www.kamuajans.com/
21 Haziran Olayı Nedir? 21 Haziran Alametleri Nelerdir?

Kamuajans.com - Değerli okuyucular, sizleri yıllar öncesine götüreceğiz. Coğrafya dersinden hatırlayacağınız üzere 21 Haziran, 23 Eylül, 21 Aralık, 21 Mart tarihleri oldukça önemlidir. Haziran içerisinde bulunduğumuz şu günlerde 21 Haziran tarihinin anlam ve önemi merak ediliyor. 

21 HAZİRAN

a. Kuzey Yarım Küre

Güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 90°lik açı ile düşer. Yaz mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gündüz, en kısa gece yaşanır. Yengeç Dönencesi’nden kuzeye gidildikçe gündüz süresi uzar, gece süresi kısalır. Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya, geceler uzamaya başlar. Fakat 23 Eylül tarihine kadar gündüzler gecelerden uzundur. Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi’ne teğet geçer. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyi, güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dik açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları küçülmeye başlar. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde en kısa gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları uzamaya başlar.

b. Güney Yarım Küre

Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne 43°06' lık açı ile düşer. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece, en kısa gündüz yaşanır. Oğlak Dönencesi’nden güneye gidildikçe gece süresi uzar, gündüz süresi kısalır. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar. Fakat 23 Eylül tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur. Aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi’ne teğet geçer. Oğlak Dönencesi’nin güneyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar. Oğlak Dönencesi’nin güneyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.