Hava Durumu

2022 Yılı Regaip Kandili Hangi Tarihte? Regaip Kandili Fazileti Nedir?

Kamuajans.com – Recep ayının ilk Cuma gecesi Regâib kandilidir. Müslümanlar bu mübarek günü ve geceyi ibadetlerle, dualarla geçirmek istemektedirler. Regâib Kandili’nin faziletini merak edenler için gerekli bilgiler haberimizde. 

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:02
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:02
https://www.kamuajans.com/
2022 Yılı Regaip Kandili Hangi Tarihte? Regaip Kandili Fazileti Nedir?

Regâib kelime anlamı olarak; kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey manasını ifade etmektedir. Müslümanlar Regaip Kandilinde diğer mübarek gün ve gecelerde olduğu gibi daha çok ibadet ederek, daha çok dua ederek geçirmek niyetindedirler. Peki Regaip Kandilinde ne olmuştur, Regaip kandilinin fazileti nedir?

Mübarek gün ve gecelerde nafile namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere yönelmeli. Allah'ı daha da çok zikretmeliyiz. Sevabını Allah'tan beklemeliyiz.

Receb Ayı'nın 1. Günü Üç Ayların Başlangıcıdır ve 2 Şubat 2022 tarihine denk gelmektedir. Regaib Kandili 3 Şubat 2022 tarihine denk gelmektedir. Miraç Kandili 27 Şubat 2022 tarihine denk gelmektedir. 2021 Yılı Receb Ayı 3 Mart 2022 tarihinde sona erecek.

2022 Yılı Şaban Ayı 4 Mart 2022 tarihinde Cuma günü başlayacak, 1 Nisan 2022 tarihinde Cuma günü sona erecek. Şaban Ayı içerisinde Berat Kandili 17 Mart 2022 tarihinde Perşembe günüdür.

2022 Yılı Ramazan Ayı 2 Nisan 2022 tarihinde Cumartesi günü başlayacak 1 Mayıs 2022 tarihinde Pazar günü sona erecek. 2022 Yılı Kadir Gecesi ise 27 Nisan 2022 tarihinde Çarşamba günüdür.

Regaip Kandilinde Ne Olmuştur?

Tasavvufî eserlerde yer alan, Hz. Peygamber'in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü, receb ayının ilk perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis alimlerince belirtilmiştir. 

Regaip Kandilinde Ne Olmuş? Regaip Kandilinin Fazileti Nedir?

Regaip Kandilinin Fazileti Nedir?

Regaibin diğer kandillerden farklı oluşu hem Recep ayında bulunması hem de Cuma gecesi oluşudur. Ayrıca Recep ayının hususiyetlerinden birisi de Regaib Kandili ve Mirac Kandili olarak bilinen iki kandilin bu ayda bulunmasındandır. Regâib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

Rahmet İkliminin İlk Cuma Gecesi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Regaib Kandili nedeniyle yayınladığı mesajında; ''Manevi dünyamızın bereket iklimi olan bu zamanlar, kendimizle yüzleşmek ve bir hayat muhasebesi yapmak önemli bir imkandır. Nitekim Peygamber Efendimiz (sav), 'Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur' diye dua ederek bu müstesna ayların önemine dikkat çekmiş; Müslümanların zihin ve gönül dünyasında bir 'özel zaman bilinci' inşa etmiştir. Bu gece, içerisinde bulunduğumuz rahmet ikliminin ilk cuma gecesidir. İçten ve samimi bir kalple Allah'a yönelen kulların affedileceğinin ümit edildiği mübarek bir gecedir. Rabbimizin rahmet ve mağfiretinin gönüllerde büyük bir arzu olarak belirdiği rağbet gecesidir.'' ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.