Hava Durumu

2022 Yılı Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Müslüman alemi için mübarek günlerden biri olan Kadir gecesi her yıl Ramazan ayının 27.günü kutlanmaktadır. 2022 yılı Kadir Gecesi'nin hangi tarihe denk geldiği merak konusu. İslamiyet için en önemli gecelerden biri olan kadir gecesinde müslümanlar başta dua etmek üzere bir çok ibadeti yerine getirir. Diğer günlere oranla daha sevap olan kadir gecesi ibadetleri bu mukaddes gecede daha da titizlikle yapılmaktadır. Ramazan-ı Şerif'in 27. günü Kadir gecesinde yapılabilecek ibadetleri sizler için derledik.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:11
https://www.kamuajans.com/
2022 Yılı Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Her yıl kadir gecesinde camileri tıklım tıklım dolduran müslümanlar, Kadir Gecesini layıkıyla geçirmek için ellerinden geleni yapmaktadır. Kimi vatandaş camilerde kimileri ise televizyon karşısında camilerden canlı yayın programları ile semaya açılan ellerle edilen dualara şahitlik eder. Kadir Gecesinde kılınacak şükür namazları çekilecek zikir ve tesbihlerle bu anlamlı gece ibadetlerle taçlandırılmalıdır.

2022 yılı Kadir Gecesi 27 Nisan 2022 tarihine denk gelmektedir.

Peygamber Efendimiz’in bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde okumamızı istediği duâ:

Okunuşu: “Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni.”

Türkçe Manası: “Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye duâ et” buyurdu. (Tirmizî, Daavât 84. Ayrıca bk. İbni Mâce, Dua 5) 

Kadir Gecesinde Hangi İbadetler Yapılmalıdır?

Tesbih namazı kılmak
Nafile namazı kılmak
Kuran okumak
Tövbe etmek
Dua etmek
Salavat getirmek
Sadaka vermek
Hamd etmek

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Bu geceye mahsus bir namaz yoksa da, en az iki rek`at, en çok bin rek`at, normali olarak da 100 rek`at namaz kılınacağı söylenir. İki rek`at kılındığı takdirde, her rek`atta 200 âyet okumak, 100 rek`at kılındığında da, her rek`atinde Fâtiha`dan sonra Kadr sûresiyle 3 İhlâs sûresi okunup iki rek`atta bir selâm vermelidir. "Allahümme inneke afüvvün tühıbbü`l-afve fa`fü annî yani, "Ya Rabbî! Sen afvedicisin; afvı, bağışlamayı seversin, beni afvet" duası da çok çok söylenmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.