Hava Durumu

2022 Yılı Kadir Gecesi Hangi Tarihte İdrak Edilecek? İnşirah Suresi Oku

Kuran-ı Kerim ne zaman indirildiğini bize ayetlerle söyler. Ayetlerde bu tarih, Ramazan ayı, mübarek bir gece ve Kadir gecesi olarak bizlere anlatılır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Kadir gecesinde 'Allahım! Sen şüphesiz çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle' diye dua etmemizi tavsiye etmektedir. Ayrıca Peygamberimiz 'Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır' diyerek büyük bir müjde vermiştir.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:11
https://www.kamuajans.com/
2022 Yılı Kadir Gecesi Hangi Tarihte İdrak Edilecek? İnşirah Suresi Oku

Kadir Gecesi kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak bilinir. Kuran bizlere Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı bir gece olarak anlatır. Kadir gecesinden nasiplenmek isteyen milyonlarca müslüman Allah'a dua ederler, namazlarını kılarlar, zikirler çekerler. Bilenler bu mübarek gecede Kadir Gecesi namazını ifa ederler. Kadir Gecesi namazı yatsıdan sonra imsak süresine kadar kılınır.

Kadir gecesi çok önemli bir gecedir. Müslümanların mutlaka özel olarak değerlendirmesi gereken bu gece 2022 yılında 27 Nisan 2022 tarihine denk geliyor. Adına sure olan (Kadir suresi) bu geceyi namazlarla, dualarla, ibadetlerle geçirmek lazımdır. Kadir gecesinde tesbih namazı kılınabilir, nafile namazlar kılınabilir.

Kadir Gecesi Namazı

Kadir gecesinde 2 rekatta bir Kade-i ahire'ye oturulur ve selam verdikten sonra 11 defa ''Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd'' denir. Bundan sonra 100 defa İnşrah suresi ve 100 defa da Kadir suresi okunur.
 
Kadir Gecesinde dört rekattan 12 rekata kadar nafile namaz kılınabiliyor. Her bir rekatta kıyam'da iken Fatiha suresi okunur ardından ile 3 Kadir suresi okunur. Bu tekrarlanır.

Kadir suresinin okunuşu

Bismillâhirrahmânirrâhîm. İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr. Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr. Leyletülkadri hayrün min elfişehr. Tenezzelülmelâiketü verrûhu fîhâ bi-izni Rabb'ihim, min külli emr. Selâmün, hiye hattâ matle'il fecr.

Kadir suresinin meali

Hakikat, biz onu (Kur'anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle.

İnşirah suresinin okunuşu

1.Elem neşrah leke sadrek 
2.Ve vada'na 'anke vizreke 
3.Elleziy enkada zahreke 
4.Ve refa'na leke zikreke 
5.Feinne me'al'usri yüsren 
6.İnne me'al'usri yüsren 
7.Feiza ferağte fensab 
8.Ve ila rabbike ferğab

İnşirah suresinin meali

1- Rasûlüm! Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi? 
2- Üzerinden kaldırıp atmadık mı o çok ağır yükünü: 
3- Belini çatır çatır çatırdatan o ağır yükünü! 
4- Senin ismini ve şânını yüceltmedik mi? 
5- Her zorlukla beraber elbette bir kolaylık vardır. 
6- Evet, her zorlukla beraber elbet bir kolaylık vardır. 
7- O halde mühim bir işi bitirdiğinde hemen başka bir mühim işe sarıl. 
8- Dua ve niyazla yalnızca Rabbine yönelip yalvar!

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.